Llojet e ndotjes së ujit

ndotje kimike

Ndotja e ujit është çdo ndryshim kimik, fizik ose biologjik në cilësinë e ujit që ka efekte negative dhe shkatërruese mbi organizmat që e konsumojnë atë. Koncepti i ujit të kontaminuar i referohet akumulimit dhe përqendrimit të një ose më shumë substancave të tjera përveç ujit në të njëjtën masë që shkakton një çekuilibër në jetën biologjike, konsumin njerëzor, industrinë, bujqësinë, peshkimin dhe aktivitetet rekreative, si dhe në çështjet e kafshëve. Janë të shumta llojet e ndotjes së ujit në varësi të origjinës dhe dëmtimit të tij.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë llojet e ndryshme të ndotjes së ujit që ekzistojnë dhe cilat janë pasojat e tyre.

Llojet e ndotjes së ujit

llojet e ndotjes së ujit që ekzistojnë

Hidrokarburet

Derdhjet e naftës pothuajse gjithmonë kanë një ndikim lokal në jetën e egër ose në jetën ujore, Por potenciali për përhapje është i madh.

Vaji ngjitet në pendët e zogjve të detit, duke kufizuar aftësinë e tyre për të notuar ose fluturuar, duke vrarë kështu peshqit. Rritja e derdhjeve të naftës dhe derdhjeve në anije kanë çuar në ndotjen e oqeanit. Shënim i rëndësishëm: Vaji nuk tretet në ujë dhe do të formojë një shtresë të trashë vaji në ujë, duke mbytur peshqit dhe duke bllokuar dritën nga bimët ujore fotosintetike.

Uji sipërfaqësor

Uji sipërfaqësor përfshin ujin natyror që gjendet në sipërfaqen e tokës, si lumenjtë, liqenet, pellgjet dhe oqeanet. Këto substanca bien në kontakt me ujin dhe treten ose përzihen fizikisht në të.

Thithësit e oksigjenit

Në trupin e ujit ka mikroorganizma. Këto përfshijnë organizmat aerobe dhe anaerobe.. Uji zakonisht përmban mikroorganizma, aerobe ose anaerobe, në varësi të substancave të biodegradueshme të pezulluara në ujë.

Mikroorganizmat e tepërt konsumojnë dhe varfërojnë oksigjenin, duke vrarë organizmat aerobikë dhe duke prodhuar toksina të dëmshme si amoniaku dhe squfuri.

Ndotja nëntokësore

Pesticidet dhe kimikatet e lidhura me tokën kullohen nga uji i shiut dhe absorbohen në tokë, duke ndotur kështu ujërat nëntokësore.

Ndotja mikrobike

Në vendet në zhvillim, njerëzit pinë ujë të patrajtuar drejtpërdrejt nga lumenjtë, përrenjtë ose burime të tjera. Ndonjëherë do të ketë ndotje natyrore të shkaktuar nga mikroorganizma të tillë si viruset, bakteret dhe protozoarët.

Ka të ngjarë që ky kontaminim natyror shkaktojnë sëmundje të rënda njerëzore dhe vdekjen e peshqve dhe specieve të tjera.

Ndotja nga materiet e pezulluara

Jo të gjitha kimikatet janë lehtësisht të tretshme në ujë. Këto quhen "masë grimcash". Këto lloj substancash mund të dëmtojnë apo edhe të vrasin organizmat ujorë.

Ndotja kimike e ujit

Është famëkeq të shihet se si industri të ndryshme përdorin kimikate që hidhen direkt në burimet e ujit. Agrokimikatet e përdorura në mënyrë të tepruar në bujqësi për të kontrolluar dëmtuesit dhe sëmundjet do të rrjedhin përfundimisht në lumenj, duke helmuar organizmat ujorë, duke shuar biodiversitetin dhe duke rrezikuar jetën e njerëzve.

Ndotja ushqyese

Shumë herë themi se uji ka ushqim të shëndetshëm për qeniet e gjalla, ndaj nuk është e nevojshme të dekontaminohet. Por zbulimi i përqendrimeve të larta të plehrave bujqësore dhe industriale në ujin e pijshëm ndryshoi të gjithë situatën.

Shumë ujëra të zeza, plehra dhe ujëra të zeza përmbajnë një sasi të madhe të lëndëve ushqyese që mund të stimulojnë rritjen e algave dhe barërave të këqija në ujë, duke e bërë të papijshëm dhe madje duke bllokuar filtrat.

Rrjedhja e plehrave nga toka bujqësore ndot ujin në lumenj, përrenj dhe liqene derisa të arrijë në oqean. Plehrat janë të pasura me lëndë ushqyese të ndryshme të nevojshme për jetën e bimëve, dhe uji i freskët i prodhuar ndryshon ekuilibrin natyror të lëndëve ushqyese thelbësore për bimët ujore.

Burimet dhe llojet e ndotjes së ujit

llojet e ndotjes së ujit

Burimet e ndotjes antropike që ndikojnë në cilësinë e ujit zakonisht ndahen në dy lloje:

 • Burimet pikësore të ndotjes
 • Burimet jo pika të ndotjes

Le të shohim secilin prej tyre:

 • Burimet pikësore të ndotjes: Burimi pikësor i ndotjes i referohet një burimi ndotjeje që lëshon ndotës të vetëm ose të veçantë në një zonë të vetme gjeografike të izoluar ose të kufizuar. Si të bëhet: shkarkimi i ujërave të zeza shtëpiake, shkarkimi i ujërave të zeza industriale, operacionet e mbetjeve të rrezikshme, kullimi i minierave, rrjedhjet, shkarkimet aksidentale, etj.
 • Burimet difuze të ndotjes: Ato janë burime të përhapjes, duke përfshirë aktivitete që mbulojnë zona të mëdha që mund të shkaktojnë ndotje nëntokësore dhe sigurisht që nuk mund të specifikohen me siguri dhe saktësi. Disa shembuj të bazuar në burime: bujqësia dhe blegtoria, kullimi urban, përdorimi i tokës, deponitë, depozitimet atmosferike dhe aktivitetet rekreative.
 • Burimet natyrore të ndotjes: Ato i referohen zjarreve ose aktivitetit vullkanik.
 • Burimet e ndotjes teknologjike: Ky lloj burimi ndotjeje bazohet në konsumin industrial dhe të brendshëm, duke përfshirë transportin e motorizuar që kërkon lubrifikantë.

Llojet e ndotësve

mbetjet në ujë

Mikroorganizmat patogjenë

Ky lloj ndotjeje prodhohet nga mikroorganizmave, si bakteret, viruset, protozoarët Mund të çojë në sëmundje të rënda si kolera, tifoja dhe hepatiti.

Mbetjet organike

Origjina e tij është mbetjet e krijuara nga aktivitetet njerëzore, si blegtoria. Prania e substancave të biodegradueshme ose lehtësisht të dekompozueshme në ujë nxit rritjen e baktereve aerobe që konsumojnë oksigjenin ekzistues. Hipoksia e bën të vështirë mbijetesën e organizmave aerobikë dhe organizmat anaerobe lëshojnë substanca toksike si amoniaku ose squfuri.

Kimikatet inorganike

E njëjta gjë është e vërtetë për acidet, kripërat dhe metalet toksike. Në përqendrime të larta, ato mund të shkaktojnë dëme serioze te organizmat, ulje të rendimentit të prodhimit bujqësor dhe gërryerje të pajisjeve të punës.

Fitonutrientë inorganik

E njëjta gjë vlen edhe për nitratet dhe fosfatet. Janë substanca të tretshme të nevojshme për zhvillimin e bimëve dhe mund të stimulojë rritjen e algave dhe organizmave të tjerë. Ky lloj ndotjeje mund të çojë në eutrofikim të trupave ujorë, duke kërkuar përdorimin e të gjithë oksigjenit të pranishëm. Kjo pengon aktivitetet e organizmave të tjerë dhe redukton biodiversitetin në ujë.

Komponimet organike

Si nafta, benzina, plastika, pesticidet, etj. Ato janë substanca që mund të mbahen në ujë për një kohë të gjatë dhe janë të vështira për t'u shpërbërë nga mikroorganizmat.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e ndotjes së ujit që ekzistojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)