Llojet e energjive të rinovueshme

Llojet e energjive të rinovueshme

Ne themi që një energji është e rinovueshme kur vjen nga një burim natyror dhe nuk shteron me kalimin e kohës. Për më tepër, është i pastër, nuk ndot dhe burimet e tij janë shumë të larmishme. Ekziston një larmi e gjerë e energjive të rinovueshme në planetin tonë dhe, ndërsa përparon teknologjia, zbulohen më shumë mënyra për të shfrytëzuar energjinë e planetit tonë pa pasur nevojë të përdorim karburantet fosile dhe vazhdoni me efektet e ndryshimi i klimës

Në këtë postim ne do t'ju tregojmë të gjitha llojet e energjisë së rinovueshme që ekzistojnë në mënyrë që të mund të shihni dhe analizoni kapacitetin që kemi për të gjeneruar energji të gjelbër pa dëmtuar planetin tonë dhe duke promovuar punësim cilësor. A doni të dini cilat janë llojet e energjisë së rinovueshme? Vazhdoni të lexoni.

Biokarburantet

biokarburantet

Duke filluar me transportin, duhet të përmendim se është një sektor i shoqërisë që konsumon një sasi të madhe të karburantit dhe, për këtë arsye, ndot atmosferën. Per te shmangur ndotja e tepruar, rritja e çmimeve të naftës dhe shterimi i naftës, u zhvilluan biokarburantet.

Këto janë lëndë djegëse të lëngshme ose të gazta që prodhohen nga lëndë të para bimore ose shtazore biologjike. Isshtë një burim i ripërtëritshëm i energjisë që nuk mbaron dhe mund të plotësojë kërkesën në transport. Falë përdorimit të këtyre lëndëve djegëse jeshile, ne mund të zvogëlojmë varësinë tonë nga nafta dhe të zvogëlojmë dëmtimin mjedisor që prodhon.

Ndër biokarburantet më të rëndësishme që gjejmë bionaftë dhe bioetanol. E para merret nga vajrat e freskëta vegjetalë dhe e dyta nga lëndët e para të pasura me sheqer ose niseshte siç është kallami i sheqerit.

Energjia e biomasës

energjia e biomasës

Një lloj tjetër i energjisë së rinovueshme është biomasa. Mattershtë lënda organike që përdoret për të gjeneruar energji. Ai mbledh një sërë lëndësh organike që karakterizohet nga heterogjeniteti dhe origjina të ndryshme. Biomasa mund të konsiderohet si lëndë organike që gjenerohet në proceset biologjike dhe që mund të përdoret si burim energjie.

Për shembull, ne gjejmë mbetje bujqësore dhe pyjore, ujëra të zeza, llum të ujërave të zeza dhe fraksionin organik të mbetjeve të ngurta urbane. Ekzistojnë procese të ndryshme me të cilat përfitohet nga energjia e biomasës. Nxehtësia dhe energjia elektrike mund të shfrytëzohen dhe gjenerohen nga djegia, tretja anaerobe, gazifikimi dhe piroliza.

Fuqia e eres

fuqia e eres

Në thelb kjo lloj energjie bazohet në mbledhjen e energjisë Energjia kinetike Ka një masë ajri dhe gjeneron energji elektrike prej tij. Ka qenë një energji e përdorur që nga kohërat antike nga njeriu për të furnizuar anijet me vela, mullinj për të bluar kokrra ose për të pompuar ujë.

Sot përdoren ato turbinat e erës para gjenerojnë energji elektrike nga era. Në varësi të forcës me të cilën ju fryni mund të merrni më shumë ose më pak sasi. Ekzistojnë dy lloje të energjisë së erës, detare dhe tokësore.

Energjia gjeotermale

energjia gjeotermike

Bëhet fjalë për energjinë që gjendet ruhet si nxehtësi nën sipërfaqen e tokës. Dhe është që planeti ynë është plot me energji që ne mund të përfitojmë për të gjeneruar energji elektrike. Shtë një prodhim që është aktiv 24 orë në ditë, pra është i pashtershëm dhe nuk ndot aspak.

Energjia gjeotermale Ka dy lloje: entalpi të lartë dhe të ulët.

Energjia detare

energji detare

Kjo lloj energjie nuk ka një mënyrë të vetme për tu nxjerrë vetë. Ndodh si me energjinë diellore. Isshtë një grup teknologjish të afta për të shfrytëzuar energjinë e oqeaneve. Në varësi të motit në çdo kohë, forca e oqeaneve mund të jetë e pandalshme, por gjithashtu shumë e mirë për të përfituar nga energjia.

Valët, baticat, rrymat dhe ndryshimet e temperaturës midis sipërfaqes së shtratit të detit ato mund të përdoren si burim energjie. Për më tepër, ajo ka avantazhin se nuk gjeneron ndikime mjedisore ose vizuale që duhet të marrim parasysh. Megjithëse nuk është një energji që siguron forcë të madhe në përzierjen energjetike të vendeve, ajo shërben si një përforcim i mirë dhe i konsiderueshëm.

Energji e vogël e erës

mini energji ere

Operacioni është i njëjtë me energjinë e erës, përveç që ka për qëllim të shfrytëzojë erën me të turbina me erë me fuqi më të vogël se 100 kW. Zona pastruese e teheve nuk mund të kalojë 200 metra katrorë.

Ky lloj i ripërtëritshëm ka disa përparësi siç është furnizimi me energji elektrike në zona më të izoluara që janë larg rrjetit elektrik. Në këtë mënyrë ne mund të përmirësojmë vetkonsumi dhe shmangni humbjet në transportin dhe shpërndarjen e energjisë fosile.

Energjia hidraulike

energjia hidraulike

Fuqia hidraulike Oneshtë ai që përfiton nga energjia kinetike që ka një trup uji. Falë ujëvarave të shkaktuara nga ndryshimi në nivel, forca e ujit mund të lëvizë një turbinë që gjeneron energji elektrike. Duhet të përmendet se kjo lloj energjie e rinovueshme ishte burimi kryesor i prodhimit në shkallë të gjerë të energjisë elektrike deri në mesin e shekullit të XNUMX-të.

Ata punojnë falë një hidrocentral dhe njihet si energjia më miqësore me mjedisin nga të gjithë.

Energji diellore

Bëhet fjalë për përfitimin e rrezatimit diellor për të gjeneruar energji elektrike. Ekzistojnë tre lloje të energjisë diellore.

Energjia diellore fotovoltaike

Energjia diellore fotovoltaike

Shtë transformimi i drejtpërdrejtë i rrezatimit diellor incidental në energji elektrike përmes përdorimi i paneleve diellore. Falë qelizave fotovoltaike, rrezatimi diellor që bie mbi to mund të eksitojë elektronet dhe të krijojë një ndryshim të mundshëm. Sa më shumë panele diellore të keni lidhur, aq më i madh është ndryshimi në potencial.

Energjia diellore termike

Energjia diellore termike

Isshtë një larmi e energjisë diellore që është përgjegjëse për furnizimin e kërkesave termike në ndërtesa, industri dhe sektorin e bujqësisë. Shtë një mënyrë mjaft efikase për të shfrytëzuar energjinë e diellit.

Energjia diellore termoelektrike

energjia diellore termoelektrike

Ky lloj i energjisë përdor lente ose pasqyra të afta për të përqendruar rrezatimin diellor në një sipërfaqe më të vogël. Kjo është mënyra se si ata janë të aftë të marrin temperatura më të larta dhe, për këtë arsye, të shndërrojnë nxehtësinë në energji elektrike përmes një lëngu.

Këto janë të gjitha llojet e energjisë së rinovueshme që ekzistojnë. Shpresoj që t’i njohësh më mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.