llojet e energjisë diellore

panele fotovoltaike

Zëvendësimi i lëndëve djegëse fosile me energji të rinovueshme është çelësi i zhvillimit të qëndrueshëm. Energjia diellore është një nga burimet më të njohura dhe më të përdorura të energjisë së rinovueshme në Spanjë për shkak të orëve të gjata me diell. Ka disa llojet e energjisë diellore i cili ka karakteristika të ndryshme por të njëjtin qëllim.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për llojet e ndryshme të energjisë diellore që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe avantazhet e përdorimit.

Çfarë është energjia diellore

panele diellore në shtëpi

Energjia diellore është një burim i rinovueshëm i energjisë që ne mund ta marrim nga dielli falë rrezatimit elektromagnetik që lëshon. Është produkt i reaksioneve atomike konstante që ndodhin brenda tij, ku një numër i madh atomesh shkrihen për të formuar një reaksion bërthamor gjigant që gjeneron nxehtësi dhe energji.

Energjia diellore është burimi ynë kryesor i energjisë dhe era, hidro, lëndët djegëse fosile dhe biomasa varen drejtpërdrejt ose tërthorazi prej saj. Dielli lëshon energji në formën e rrezatimit me valë të shkurtër dhe para se 30% të arrijë në sipërfaqen e kontinenteve ose oqeaneve, kalon nëpër atmosferë, ku dobësohet nga procesi i difuzionit dhe reflektimit të molekulave të gazit në retë. absorbuesit dhe grimcat e pezulluara.

Pavarësisht këtyre proceseve, energjia e energjisë diellore është aq e madhe sa që energjia e marrë në një orë është e barabartë me konsumin e energjisë në botë në një vit. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i teknologjisë së gjelbër diellore është kaq i rëndësishëm dhe do të sjellë përfitime të mëdha globale në të ardhmen, duke ndihmuar në uljen e ndotjes, reduktimin e ndryshimeve klimatike, përmirësimin e qëndrueshmërisë dhe uljen e varësisë nga energjia e rinovueshme.

llojet e energjisë diellore

llojet dhe karakteristikat e energjisë diellore

Dhe si të përdoret energjia diellore? Me kolektorë diellorë ose panele fotovoltaike, si nxehtësia ashtu edhe rrezet e diellit mund të shfrytëzohen dhe shndërrohen në nxehtësi ose energji elektrike. Këta shembuj të energjisë përbëjnë energjinë aktive diellore dhe përbëhen nga teknologjitë e energjisë diellore që kërkojnë pajisje të jashtme për të kapur, konvertuar dhe shpërndarë energjinë diellore.

Përfitimet e energjisë diellore gjithashtu mund të shfrytëzohen në mënyrë pasive duke projektuar dhe ndërtuar hapësira që ruajnë nxehtësinë ose bëjnë më shumë dritë natyrale. Le të shohim se si funksionojnë llojet e ndryshme të energjisë diellore

Energjia fotovoltaike

Energjia diellore fotovoltaike shndërron rrezatimin diellor në energji elektrike përmes qelizave fotovoltaike për shkak të të ashtuquajturit efekt fotovoltaik. Energjia fotovoltaike gjenerohet përmes paneleve diellore me qeliza fotovoltaike, të cilat zakonisht përbëhen nga një shtresë e hollë fosfori dhe silikoni kristalor, materiale gjysmëpërçuese që jonizojnë dhe lëshojnë elektrone kur marrin dritë direkte. Shuma e disa elektroneve prodhon rrymë dhe energji elektrike.

Ekzistojnë dy lloje të instalimeve fotovoltaike:

 • Instalimi i paneleve fotovoltaike për individë: për shtëpi, biznese, lagje ose ferma diellore që zakonisht instalojnë më pak se 100 kW. Ato mund të lidhen me rrjetin ose të izolohen.
 • Impiante fotovoltaike: Fuqia e instaluar e këtyre objekteve mund të arrijë në 1.500 kW. Ato kërkojnë shumë hapësirë ​​dhe janë projektuar për të përmbushur nevojat energjetike të popullatave të mëdha dhe të mesme.

Energjia diellore termike

Energjia termike diellore përdor nxehtësinë e rrezatimit diellor dhe e shndërron atë në energji termike për të ngrohur lëngjet që mund të përdoren si ngrohje ose ujë të nxehtë për qëllime sanitare, banesore ose industriale. Energjia e mbledhur nga këto sisteme mund të gjenerojë gjithashtu energji elektrike, pasi nxehtësia mund të përdoret për të zier ujin, për të gjeneruar avull dhe për të drejtuar turbinat.

Një instalim termik diellor përbëhet nga një sistem i kapjes së rrezatimit diellor (kolektor ose kolektor diellor), një sistem ruajtjeje për energjinë e marrë (akumulator) dhe një sistem shpërndarjeje dhe konsumi të nxehtësisë.

Ekzistojnë 3 shembuj të energjisë termike diellore:

 • Energjia termike diellore me temperaturë të ulët: Ai prodhohet nga një kolektor, përmes të cilit mund të arrijë temperatura deri në 65°C.
 • Termike diellore me temperaturë mesatare: Këta kolektorë mund të gjenerojnë temperatura deri në 300°C, por për shkak se e përqendrojnë energjinë përmes pasqyrave, ata punojnë vetëm në shumë dritë direkte.
 • Energjia termike diellore me temperaturë të lartë: Përdor kolektorë deri në 500°C dhe lejon prodhimin e energjisë termike diellore përmes turbinave me avull.

energjia diellore pasive

Energjia pasive diellore është një burim energjie që shfrytëzon nxehtësinë dhe rrezet e diellit pa përdorur burime të jashtme. Këto janë teknika pasive, si ato të propozuara nga arkitektura bioklimatike, ku dizajni, orientimi, materialeve dhe madje edhe kushteve klimatike kur ndërtohet një shtëpi ose ndërtesa.

Shtëpitë pasive diellore mund të kursejnë shumë energji, por teknologjia duhet të aplikohet gjatë ndërtimit ose rimodelimit. Nuk është as i vetmi burim energjie, por vetëm plotësues.

Shembuj të llojeve të energjisë diellore

llojet e energjisë diellore

Nëse ende po pyesni se për çfarë shërben energjia diellore, këta shembuj do t'ju japin një ide më të qartë se si mund të shfrytëzohet kjo lloj energjie:

 • Transporti: Fotovoltaikët mund të fuqizojnë autobusët, hekurudhat dhe makinat duke shndërruar rrezatimin diellor në energji elektrike për të drejtuar motorët elektrikë.
 • Ndriçimi diellor: Kjo është një nga mënyrat më të zakonshme për të reduktuar konsumin e energjisë në kopshte, shtigje ose shtigje. Këto drita pa tel nuk kërkojnë konfigurim, karikohen gjatë ditës dhe ndizen natën.
 • Instaloni panele diellore: mundësojnë vetëkonsum në shtëpi, biznese, hotele, ndërtesa etj.
 • Sistemet e ngrohjes: Energjia termike mund të përdoret për të ngrohur lëngjet në një qark ngrohjeje. Ngrohësit diellorë të ujit mund të gjenerojnë ajër të nxehtë në dimër dhe ajër të kondicionuar në verë.
 • Ngrohja e pishinës: Nxehtësia e diellit mund të përdoret për ngrohjen e pishinave të jashtme dhe të brendshme.

Përparësitë e përdorimit

 • Spanja është një vend ideal për të investuar në energjinë diellore për shkak të bollëkut të orëve me diell.
 • Energjia diellore është një burim energjie i pashtershëm sepse është një burim energjie i rinovueshëm që ne nuk mund ta shterim.
 • Energji e pastër: nuk ka mbeturina.
 • Ju lejon të gjeneroni energji elektrike kudo, domethënë sistemet diellore mund të instalohen në vende ku rrjeti nuk arrin.
 • Është fitimprurës: Megjithëse instalimi i paneleve diellore kërkon një shpenzim fillestar, ai është një bast që do të shpërblehet herët a vonë dhe është ekonomikisht i dobishëm në planin afatmesëm dhe afatgjatë. Në fakt, ka gjithnjë e më shumë alternativa që lejojnë që instalimet të amortizohen më herët. Një shembull i kësaj është vetëpërdorimi i përbashkët fotovoltaik në komunitetet e pronarëve, zonat rezidenciale dhe industriale.
 • Mirëmbajtje e lehtë e sistemit diellor. Panelet diellore zakonisht kërkojnë vetëm një sasi të caktuar kujdesi parandalues ​​çdo vit për t'i mbajtur ato të punojnë siç duhet për një jetëgjatësi 20-25 vjeçare.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e ndryshme të energjisë diellore që ekzistojnë dhe avantazhet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.