Lloji i ri i qelizave diellore

lloj i ri i qelizave diellore

Në periferi të Brandenburg an der Havel, Gjermani, ka një fabrikë të mbushur me risi të pazbuluara në energjinë diellore. Këtu, kompania britanike Oxford PV prodhon me zell qelizat diellore komerciale duke përdorur perovskite, materiale fotovoltaike të bollshme dhe të përballueshme që shumë e konsiderojnë të ardhmen e energjisë së qëndrueshme. Bëhet fjalë për një lloj i ri i qelizave diellore e cila përdor perovskit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për llojin e ri të qelizave diellore dhe rëndësinë e tij.

Fabrika e teknologjive diellore

qelizat e lehta

E rrethuar nga bari i egër dhe një parking i madh, kjo fabrikë shërben si një djep modest për një teknologji potencialisht revolucionare. Megjithatë, shefi i teknologjisë i kompanisë, Chris Case, është padyshim i dashuruar me këtë institucion. “Ky vend është realizimi i aspiratave të mia më të thella”, shpall ai me entuziazëm të palëkundur.

Janë të shumta kompanitë, përfshirë kompaninë në fjalë, që po vënë bast për perovskitet si një katalizator për të përshpejtuar ndryshimin global drejt energjive të rinovueshme. Ndërsa disa produkte të specializuara fotovoltaike me bazë perovskite (PV) kanë hyrë tashmë në treg, njoftimet e fundit sugjerojnë se shumë të tjerë së shpejti do të ndjekin shembullin. Për shembull, sipas Case, konsumatorët mund të presin që të kenë akses në panele diellore që përfshijnë qeliza fotovoltaike nga Oksfordi nga mesi i vitit të ardhshëm. Për më tepër, në një zhvillim të rëndësishëm, Hanwha Qcells, një prodhues kryesor fotovoltaik silikoni me bazë në Seul, zbuloi synimin e saj për të investuar 100 milionë dollarë në një linjë prodhimi pilot e cila mund të jetë funksionale në fund të vitit 2024.

Substanca dominuese që gjendet në 95% të paneleve diellore është silikoni, i cili tani po përdoret në një mënyrë të re nga Oxford PV, Qcells dhe kompani të tjera. Në vend të zëvendësimit të silikonit, këto kompani po përfshijnë perovskite në silikon për të formuar ato që njihen si qeliza tandem. Duke kombinuar këto dy materiale, tandemët mund të shfrytëzojnë energjinë nga një gamë më e gjerë e gjatësive valore të dritës së diellit, duke rezultuar në rritjen e potencial prej të paktën 20% në prodhimin e energjisë në krahasim me një qelizë silikoni vetëm. Në fakt, disa ekspertë madje parashikojnë përmirësime më të mëdha në efikasitet.

Një lloj i ri i qelizave diellore me teknologji perovskite

lloji i ri i qelizave diellore perovskite

Përkrahësit e teknologjisë së perovskitit argumentojnë se teprica e energjisë elektrike e gjeneruar nga qelizat tandem ka potencialin të kompensojë shpenzimet shtesë që lidhen me zbatimin e saj, veçanërisht në rajone urbane me popullsi të dendur ose komplekse industriale ku disponueshmëria e tokës është e kufizuar. “Shoqëritë komunale aktualisht po tregojnë interesin më të madh për teknologjinë tonë pasi përballen me mungesë toke lehtësisht të aksesueshme,” shpjegon Case.

Me ardhjen e afërt në treg të tandemëve perovskit-silikon, entuziazmi fillestar tani është shndërruar në tituj të guximshëm që shpallin ardhjen e një materiali revolucionar dhe të mrekullueshëm që padyshim do të revolucionarizojë botën. Megjithatë, është e rëndësishme të pranohet se industria ende përballet me dy sfida të mëdha në përpjekjen e saj për të revolucionarizuar tregun diellor.

Ulja e performancës së perovskiteve, krahasuar me ato të silikonit, është dukshëm më i shpejtë kur ekspozohet ndaj lagështirës, ​​nxehtësisë dhe dritës, siç tregohet nga hulumtimet e publikuara. Megjithatë, Oxford PV pretendon se e ka trajtuar këtë çështje përmes hetimit të vet privat. Megjithatë, Fabian Fertig, drejtor i R&D për qeliza dhe vaferë në Qcells, përgjegjës për zhvillimin e tandemeve perovskite-silikon, thekson se stabiliteti mbetet sfida kryesore për prodhimin komercial.

Ndikimi i llojit të ri të qelizës diellore perovskite

qelizat diellore perovskit

Për më tepër, ka analistë që pohojnë se perovskitet mund të mos kenë një ndikim të rëndësishëm në avancimin e energjisë diellore, të paktën në të ardhmen e afërt. Zgjerimi i shpejtë i kapacitetit prodhues në Kinë, i shoqëruar me kosto-efektivitetin dhe efikasitetin e jashtëzakonshëm të moduleve të silikonit, i ka bërë ato lojtarin dominues në treg. Në vitin 2022, Energjia diellore përbënte afërsisht 1,2 teravat (TW) të kapacitetit gjenerues global, duke kontribuar rreth 5% të prodhimit total të energjisë elektrike. Megjithatë, për të përmbushur objektivat e klimës, strategët e energjisë vlerësojnë se botës do t'i nevojiten 75 TW deri në vitin 2050.

Kjo do të thotë se instalimet duhet të kalojnë 3 TW në vit nga mesi i viteve 2030. Për fat të mirë, industria e silikonit PV pritet të përmbushë këtë kërkesë, duke e pozicionuar atë si një nga sektorët e paktë të teknologjisë së gjelbër në rrugën e duhur për sukses.

Sipas Jenny Chase, një analiste diellore në konsulencën BloombergNEF në Cyrih, Zvicër, teknologjia aktuale që kemi është më se e aftë të prodhojë energji të mjaftueshme diellore për të përmbushur kërkesën globale.

Perovskit janë gati të përballen me sfidën e tyre më të madhe ende: lundrimin në peizazhin e pafalshëm ekonomik të tregut tepër konkurrues fotovoltaik.

Rekorde që janë thyer

Përmirësimet e rëndësishme në aftësitë e perovskiteve kanë nxitur entuziazëm rreth potencialit të tyre, të arritura përmes modifikimeve të përbërjes së vetë kristaleve dhe qelizave diellore që rrjedhin prej tyre. Perovskiti, një term që tregon strukturën kristalore të një minerali natyror, përsëritet në kristalet sintetike të përdorura në qelizat diellore, të cilat mund të bëhen nga një shumëllojshmëri materialesh.

Në vitin 2009, një perovskit bazë i njohur si jodidi i plumbit metilamoniumi ishte në gjendje të konvertonte vetëm 3,8% të energjisë diellore në energji elektrike. Me shpejtësi deri sot, qelizat perovskite kanë bërë përparim të rëndësishëm, duke arritur një efikasitet rekord prej 26,1% kur përdoren vetëm materiale perovskite. Kjo është vetëm një fraksion nën qelizën kryesore të silikonit. Për më tepër, qelizat perovskite kanë avantazhin se kërkojnë shtresa të holla që thithin dritën dhe përdorin materiale gjerësisht të disponueshme dhe me kosto efektive. Përkrahësit argumentojnë se nëse qelizat perovskite do të prodhoheshin në të njëjtën shkallë si qelizat e silikonit, ato do të linin një gjurmë më të vogël energjie dhe materiali.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojin e ri të qelizave diellore perovskite dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.