Si të llogarisni numrin e paneleve diellore që më duhen?

Qyteti Diellor

Shumë herë kur mendojmë të vendosim Panele diellore Në çdo ndërtesë, ne marrim parasysh numrin e përgjithshëm që duhet të vendosim në atë vend. Për këtë arsye, përmes këtij artikulli, ne do të përpiqemi t'ju shpjegojmë në një mënyrë e qartë dhe e thjeshtë se si ta llogaritni këtë numër në mënyrë që të jetë shumë më e lehtë për ju kur i instaloni. Kjo metodë, nga ana e saj, mund të përdoret si për një shtëpi ashtu edhe për një lloj tjetër të pronës në të cilën nevojitet një sasi e caktuar energjie që do të na arrijë përmes këtyre paneleve diellore.

Para së gjithash, ju duhet të dini se panelet diellore mund të vendosen si në seri ashtu edhe paralele. Kjo duhet të merret parasysh, por ne gjithashtu duhet të analizojmë energjinë e prodhuar nga një panel diellor dhe sipas kësaj kryesisht, ne mund të llogarisim numrin e përgjithshëm të paneleve diellorë ose fotovoltaikë që na duhen.

Po, mos harroni kurrë zgjidhni një panel diellor me cilësi të lartë, meqenëse ky lloj do të gjenerojë gjithmonë më shumë energji dhe nëse keni ndonjë lloj problemi është më lehtë që ata të përgjigjen, duhet të keni parasysh Vini re se ju bëni një instalim për të paktën 25 vjet.

Panele diellore: një instalim që përdoret gjithnjë e më shumë në çdo lloj shtëpie

Prandaj, për të llogaritur energjinë e gjeneruar nga një panel diellor gjatë një dite të vetme duhet të zbatojmë formulën e mëposhtme. Në këtë rast, energjia totale e panelit është rezultati i rrymës maksimale të panelit herë tensionit maksimal të panelit në orë të pikës së diellit dhe me 0,9 që është koeficienti i performancës së panelit. Prandaj, formula është: Epanel = Ipanel Vpanel HSP 0,9 [Whd]

Nga ana tjetër, ne gjithashtu duhet të njohim energjinë e gjeneruar nga një panel diellor i vetëm. Në këtë rast, ajo llogaritet gjithashtu në një mënyrë shumë të thjeshtë. Formula është si më poshtë:

Egjenerator fotovoltaik = Igenerator-fotovoltaik · Vjenerator-fotovoltaik · HSP · 0,9

Duhet të merret parasysh se kjo është energjia e gjeneruar nga një modul i vetëm diellor, por nëse ajo që vërtet duhet të dini është se sa energji do të mund të gjenerojë i gjithë instalimi diellor (i cili ka disa panele diellore), formula është të ndryshme Në këtë rast, rryma është rezultat i shoqatës së moduleve fotovoltaike të lidhura paralelisht ndërsa voltazhi Merret nga shuma e të gjitha tensioneve të secilës prej degëve të lidhura në seri.

Duke ndjekur këto formula të shpjeguara më sipër, ju do të jeni në gjendje t’i dini në një farë mënyre shumë e lehtë numri i paneleve diellore që ju nevojiten si në shtëpinë tuaj ashtu edhe në ndonjë ambient tjetër ose ndërtesë.

Në fund, mos harroni të merrni parasysh dimensionimin e saktë të tyre, pasi që kjo është thelbësore për të furnizimi me garanci të plotë kërkesën për energji që kemi në të gjitha kohërat, përveç kësaj ne mund ta përdorim atë për të kufizuar koston ekonomike në varësi të llojit tonë të instalimit.

Panelet diellore kontribuojnë në kujdesin për mjedisin dhe biodiversitetin

Falë përfitimeve të mëdha të gjeneruara nga ky lloj instalimi, gjithnjë e më shumë kompani ndërtimi sot kanë zgjedhur të përdorin këtë lloj instalimi, i cili është kaq i dobishëm për mjedisin dhe planetin tonë.

Në fakt, industria diellore fotovoltaike ka arsye të kënaqet pas një rekord 2015, ku kapaciteti i instaluar i energjisë fotovoltaike arriti në 229 gigavat (GW). Vetëm në vitin 2015, u instaluan 50 GW dhe shoqata evropiane e punëdhënësve SolarPower Europe parashikon një rekord 2016, në të cilin do të instalohen më shumë se 60 GW.

Në mungesë të informacionit zyrtar, raporti parashikon që në 2016 62 GW do të instalohet në të gjithë botën të kapacitetit të ri. Për fat të keq për ne shumica e këtyre instalimeve të reja janë në tregjet aziatike. Kina do të jetë edhe një herë forca lëvizëse pas këtyre rritjeve të kapacitetit, pasi që vetëm në gjysmën e parë të vitit kishte instaluar 20 GW energji të re.

Diellor

Parashikimet e SolarPower Europe janë në përputhje me ato të paraqitura nga Aleanca e Tregut PV, parashikimi i të cilit për tregun global diellor në 2016 dhe 2017, parashikoi që më shumë se 60 GW do të instalohen këtë vit dhe më shumë se 70 GW në 2017. Në të dy rastet parashikimet janë më pak optimiste sesa ato të parashikuara nga Mercom Capital y Kërkimi GTM, ato parashikojnë përkatësisht 66,7 GW dhe 66 GW, për këtë vit.

Fatkeqësisht, Evropa nuk do të regjistrojë një trend të ngjashëm, por përkundrazi. Pavarësisht nga fakti se rajoni u bë i pari në botë për të kapërcyer barrierën e 100 GW të instaluar fotovoltaike, me një total prej 8,2 GW të fotovoltaikut të ri të instaluar në kontinentin e vjetër, SolarPower Europe pret që kërkesa të ulet nga vitet 2016 dhe 2017 .

Energjia termosolare


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   CESAREO GUSTAVO QUINTOS CASTELÁN dijo

    ISSHT OF RMPNDSI E MADHE T TO ZBATONI KIST T TEKNOLOGJI N H SHT HPIT EKZISTUESE DHE T PRO PROJEKTONI Shtëpi të reja me TEKNOLOGJI diellore si nevoja e parë themelore