Llambë diellore shtëpi

format e rinovimit të rinovimit

Nëse dëshironi të keni një kopsht me një stil të mirë të qetësimit dhe që është ekologjik, këshillohet të mësoni se si ta bëni vetë llambë diellore shtëpiake. Isshtë një lloj ndriçimi i bazuar në energjinë e rinovueshme që mund të zbukurohet plotësisht në stilin tuaj dhe që përshtatet shumë mirë me llojet e ndryshme të kombinimeve.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth mënyrës se si të bëni një llambë diellore të bërë në shtëpi dhe çfarë avantazhesh ofron.

Çfarë është një llambë diellore e bërë në shtëpi

dekorimi i kopshtit

Ndriçimi i kopshteve është thelbësor për zbukurimin. Sidomos në kohën e verës kur ka qëndrime gjatë natës dhe darka familjare. Dihet që dizenjot më moderne kërkojnë kombinime ngjyrash që përputhen me speciet e luleve dhe ngjyrën e mureve. Në këtë mënyrë, ne jo vetëm që arrijmë të vendosim një fokus për ndriçimin, por edhe të rrisim dekorimin e kopshtit tonë dhe të mos ndotim.

Një llambë diellore shtëpiake punon me energjinë e diellit gjatë ditës dhe ka energji të mjaftueshme për të ndriçuar natën. Mund të blihet në dyqane por nëse e bëjmë vetë mund të kemi një përshtatje më të mirë me elementët e ndryshëm dekorativë të shtëpisë. Ne do të mësojmë hapat e ndryshëm që duhet të dini për të mësuar se si të bëni vetë llambën tuaj diellore.

Si të bëni llambën tuaj diellore të bërë në shtëpi

llambë diellore shtëpiake

Nëse keni pak kohë për ta shtjelluar këtë, Ju do të duhet vetëm 15 minuta për të bërë një llambë diellore shumë dekorative në shtëpi. Normalisht pishtarët klasikë diellorë përdoren për pjesën e jashtme. Kavanozët e përdorur janë ato që përdoren zakonisht për konservim. Në këtë mënyrë, ato ndihmojnë në ripërdorimin e vazove të konservimit që nuk janë më të dobishme. Mund të përdorni çdo lloj kavanozi por është e rëndësishme që të jetë hermetik, i palosshëm dhe të ketë një madhësi të ngjashme me atë të panelit diellor.

Materialet e nevojshme për të bërë llambën janë si më poshtë:

 • 4 kavanoza me kapak
 • 4 llamba diellore
 • 1 kanaçe llak për bluarjen e qelqit
 • Një pirg
 • Një kaçavidë e sheshtë
 • Një kaçavidë e vogël Phillips (kryqëzore)
 • Shirit ngjitës për paketim

Le të shohim cilat janë hapat e nevojshëm:

Bluarje

Shtë më mirë të aplikoni acar në pjesën e kavanozit për ta bërë procesin më të lehtë. Nuk rekomandohet në mbulesë pasi duhet të mbahet transparente në mënyrë që rrezet e diellit të hyjnë dhe llamba të funksionojë si duhet. Ju duhet të aplikoni llak në bluajeni në një distancë prej rreth 15 centimetra për ta bërë atë të funksionojë mirë. Duhet të përdoret ngadalë pasi që nëse bëhet vazhdimisht, mund të krijohen pika të vogla. Disa dizajne me porosi mund të bëhen, disa pjesë të mbuluara me brymë dhe disa transparente. Para se të bëni këtë dizajn, duhet të përdorni një shirit ngjitës dhe të pastroni sipërfaqen me alkool në mënyrë që bluarja të ngjitet më mirë.

Pasi të ishte tharë, kaseta hiqet dhe ju do të keni modelin tuaj unik. Për të çmontuar pishtarët do të shihet të përdorni një kaçavidë për të hequr kornizën e aluminit. Kabllot janë në qendër, për aq kohë sa nuk e shtyni shumë brenda, nuk do të dëmtoni asgjë. Kur të dilni se cila është mbulesa e kornizës mund të shihni disa njolla që do të shfaqen në ngjitës. Këto njolla janë një lloj silikoni që përdoret për të mbuluar kokën e vidave. Ju nuk keni nevojë të hiqni këto njolla. Thjesht duhet të vendosni kaçavidën për të hequr vidat. Pasi të hiqni pjesën elektronike nga korniza e aluminit, është e nevojshme të përdorni kaçavidën për ta kapur atë lart.

Montimi i llambës diellore të bërë në shtëpi

Ju duhet të prisni kornizën e aluminit për të mbajtur pjesën tjetër të gjërave të paprekura. Falë kësaj, ne kursejmë që të rregullojmë të gjitha kabllot. Duhet të përdorim gërshërë për të bërë prerjen me pincat e hundës së gjilpërës. Me këto pincë ne kujdesemi për përkuljen e metalit për t'i vendosur gjërat në mënyrë korrekte.

Kur të mbaroni heqjen e strehimit, do të shihni një kuti plastike që përdoret për të ruajtur baterinë. Ju gjithashtu do të shihni një bord i vogël qarku, një LED, panel diellor dhe një sensor i dritës. Sensorshtë sensori i dritës me të cilin është bashkangjitur dhe zakonisht del papritur. Paneli diellor duhet të funksionojë duke u përshtatur pothuajse në mënyrë të përsosur me vrimën dhe kapakun e kavanozit. Për të siguruar që gjithçka është vendosur në mënyrë korrekte, ne duhet të fusim baterinë dhe qarkun, duke e siguruar atë me shirit ngjitës ose silikoni. Në këtë mënyrë ne mund ta prezantojmë atë me presion të mjaftueshëm për ta mbajtur atë.

Ju mund të përmirësoni dekorimin e llambës diellore të bërë në shtëpi duke përdorur filtra të lehta në mënyrë që ajo të ketë ngjyrë. Për shembull, ne mund të përdorim filtrin e etiketës së shishes së jetës. Nëse shishja nuk është shumë e tejdukshme, ajo nuk do të heq dritën. Mund të prisni një katror afërsisht 2.5 cm të etiketës dhe ngjiteni me shirit ngjitës. Në këtë mënyrë ne arrijmë të vendosim ngjyra të ndryshme për të rritur atraktivitetin e llambës tonë diellore të bërë në shtëpi. Shtë e rëndësishme të siguroheni që skajet të jenë ngjitur në mënyrë që drita e bardhë të mos rrjedhë.

Si funksionon

llambë diellore kopsht shtëpie

Për të kuptuar mirë funksionimin e llambës diellore, ne do të shohim se cili është sistemi juaj. Ka disa që kanë një sistem pasqyre drejtuar nga dielli. Ky sistem është përgjegjës për kapjen dhe përqendrimin e rrezeve të diellit dhe i pasqyron ato drejtpërdrejt në drejtim të zonës që do të ndriçohet.

Ato janë zakonisht më të zakonshmet që përdoren si në kopshte ashtu edhe në oborret e brendshme. Në krye është një pasqyrë i cili është i ngarkuar me reflektimin dhe drejtimin e dritës drejt oborrit. Mund të ketë edhe pasqyra të tjera brenda, në varësi të nevojave. Ka disa llamba diellore që kanë një sistem disi më kompleks të përbërë nga fibra optike. Ata kanë lente që veprojnë si tërheqëse për rrezet e diellit. Këto llampa janë prodhuar për të ndriçuar zona deri në 150 metra dhe janë sisteme më efikase. Sidoqoftë, kostoja e instalimit të saj nuk është shumë më e lartë. Për të gjitha këto, është më e këshillueshme që të bëni vetë llambën tuaj diellore pasi që do të jetë modeli që ju zgjidhni dhe do të përshtatet më mirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth llambës diellore të bërë në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.