Kursimet e energjisë në vendet e zhvilluara

Në shumicën e vendeve, kursimi i energjisë promovohet për të zvogëluar Emetimet e CO2.

Por të mëdhenjtë kostot e energjisë, mbeturinat dhe zakonet e paqëndrueshme të konsumit ndodhin me intensitet më të madh në vendet e zhvilluara dhe të industrializuara. Meqenëse vendet e varfëra nuk kanë nivele të larta të industrializimit dhe shpenzimi i energjisë i popullsisë së tyre nuk është aq i përhapur.

L vendet e zhvilluara (PD) janë ndotësit më të lartë në planet, por vitet e fundit nevoja për kursim energjie dhe ndryshimet e sjelljes për të zvogëluar nivelet e shkarkimeve.

Shtetet janë kryesisht përgjegjëse për udhëzimin e anëtarëve të shoqërisë në një rrugë drejt përdorimit racional dhe efikas të pushtet.

Për më tepër, është thelbësore që përdorimi i energjisë së rinovueshme për të gjitha llojet e aktiviteteve të inkurajohet dhe të ndihmohet në shtrirjen masive të përdorimit të energjisë së rinovueshme.

Vendet e zhvilluara mund të ndihmojnë të varfrit në zbatimin e teknologjisë alternative të përdorimit të energjisë dhe transferimit.

Vendet më të rëndësishme janë ato që përcaktojnë trendet në llojin e teknologjisë dhe strategjive të energjisë që janë zhvilluar në botë.

El ekonomik është e mundur duke përdorur energji e rinovueshme dhe konsum efikas të energjisë.

Modifikimi i politikave energjetike të PD bazuar në vaj, lëndët djegëse fosile dhe bërthamore Duhet kohë por për shkak të presionit shoqëror për shqetësimet mjedisore, po bëhet përparim në këtë drejtim.

El kursim energjie duhet të praktikohet në të gjitha fushat dhe jo vetëm duke menduar në një periudhë afatshkurtër por edhe në të ardhmen.

Edukimi është thelbësor për të ulur ndjeshëm emetimet, është shumë e rëndësishme të mësojmë të gjithë popullsinë të kursejë energji në mënyrë që konsumi i tyre të jetë i përgjegjshëm dhe i vetëdijshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.