Ata propozojnë krijimin e lagunave artificiale për të gjeneruar energji.

Pengesa artificiale nga projekti Tidal Lagoon Power

UK, posaçërisht Ndërmarrja energjetike e Tidal Lagoon bën një propozim mjaft të lëngshëm, nëse është i dyshimtë për mendimin tim, për të ndërtuar një rrjeti i lagunave që rrethojnë të gjithë bregdetin e Mbretërisë së Bashkuar t'u sigurojë banorëve të saj një burim të ripërtëritshëm të energjisë.

Krijimi i këtyre lagunave artificiale Kjo tingëllon si një ide shumë ambicioze nga ana e kësaj kompanie Kryesisht bazohet në aftësinë për të përfituar nga energjia e baticës që këto laguna do të krijojnë kur të jenë në nivele të ndryshme midis të dy vëllimeve të ujit, duke simuluar baticat.

Nëse nuk ju kujtohet se nga çka përbëhet kjo energji, mund t’i hidhni një sy artikullit "Dallimet midis energjisë së baticës dhe energjisë së valës"

Ata duan të ngjajnë me mullisët të cilët me shekuj kanë përfituar nga fuqia e ujit kur kalojnë nëpër mullinj për të qenë në gjendje të bluajnë drithërat, të cilat në nivelin e riinterpretimit në vend të një rrote bluarje ata gjejnë një turbinë dhe në vend të erës ata përdorin rrymat e baticës, pasi një turbinë është praktikisht e njëjtë me një turbinë me erë me ndryshimin e erës.

Pse po vini bast për krijimin e lagunave artificiale?

Në vend të vendosjes së energjisë së erës kanë zgjedhur energjinë e baticës për shkak të dendësisë së ujit, posaçërisht dendësia e ajrit është 832 herë më pak e dendur se uji i detit, që do të thotë se një erë 350 km / orë ka shumë më pak energji kinetike sesa një rrymë oqeanike me 5 nyje.

Nyje? Nyjet mund të tingëllojnë si një sistem matjeje në det, por për të qenë i sigurt do t'ju tregoj se një nyjë është e barabartë me 1,85km / h, kështu që 5 nyje do të ishin 9,26 km / h, me të cilat mund të shihni se është një ndryshim në sajë të dendësisë së ujit të detit.

Përveç kësaj ne gjithashtu kemi avantazhin se turbinat e baticës janë shumë më të vogla se ato të erës dhe funksionimi i tij është shumë i thjeshtë.

Mjafton që çdo turbinë të rrotullohet për të gjeneruar energji elektrike që gjykohet e nevojshme dhe më vonë ajo transferohet në tokë me anë të kabllit.

Projektimi i turbinës në Mbretërinë e Bashkuar

Fillimet

Tidal Lagoon Power, domethënë, ata që janë përgjegjës për firmën kanë sugjeruar që të fillojnë me një provë dhe të kenë laguna e parë e bërë nga njeriu në gjirin Swansea që ndodhet në Uells.

Me këtë vlerësojnë të marrin furnizojnë rreth 150.000 familje asgjë më pak, për të krijuar më vonë më shumë boshllëqe të këtij lloji dhe për të shkuar gërshetimi i një rrjeti për të përfshirë në projekt 6 liqene më shumë ndodhet në Colwyn Bay, Somerset, Cardiff, West Cumbria, Bridgwater dhe Newport.

Të jesh në gjendje të mbulosh me fuqia e baticës deri në 8% të kërkesës në MB.

Nëse akoma nuk mund të mësoheni me madhësinë e këtij projekti, thjesht bëni një imazh mendor të një "lagune" (një lagunë e atyre të propozuara) me 22 km barriera artificiale në det me afërsisht 90 turbina.

Një punë e madhe!

Projektimi i Pengesës Artificiale të Fuqisë së Lagunës së Tidal

Këto turbina hidraulike do të jenë optimizuese dykahëshe instalimi me më shumë se 7 metra në diametër, të paktën kjo është ajo që kompania dëshiron të instalojë.

“Energjia maksimale potenciale teorike që mund të kapet gjatë një viti nga një sezon i ngjashëm, por pa lagunën artificiale, ajo arrin 20% të energjisë së baticës. Teknologjia që ne përdorim ju lejon të rrisni këtë kuotë deri në 60%”, Shpjegojnë ata nga kompania.

Ministri Britanik i Energjisë tashmë ka dhënë dritën e duhur megjithëse sigurisht, ky propozim ka edhe kundërshtarë që tregojnë se kostoja e punës do të rrisë faturën e familjes me 34 euro për të paktën 120 vjet, duke arritur një kosto totale prej afërsisht 1.200 milion euro.

Nëse më lejoni të jap mendimin tim mbi të, atëherë më jepni tuajin pa asnjë lloj hezitimi, unë nuk jam aq i shqetësuar për faturën sepse në fund të ditës ju po investoni në një energji të ripërtëritshme dhe të qëndrueshme që në planin afatgjatë (120 vjet janë shumë) do të paguajë sepse ju do të zvogëloni konsumin tuaj të energjisë në mënyrë të konsiderueshme, por unë jam më i shqetësuar për ndikimin në mjedis që do të prodhojë kjo.

Me këtë dua të ndërtoj 6 ose 7 laguna artificiale në det me rreth 22 km barriera do të shkatërrojë pjesën më të madhe të ekosistemit duke çuar në përçarje të jashtëzakonshme dhe humbje të biodiversitetit.

Kështu që ju duhet të shikoni nga afër të gjitha llojet e detajeve dhe të vlerësoni këtë ndikim dhe disa të tjerë, edhe nëse do të vini bast për energji të rinovueshme, ne gjithashtu duhet të kujdesemi për atë që tashmë kemi dhe të mos e humbasim atë.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Emilio martin dijo

  Ne kemi buzë rrugëve, grykëderdhje dhe këneta që mund të bëjnë të njëjtin efekt mbase me më pak kosto ekonomike dhe ekologjike, si në mullinj me baticë. Në Francë ka një termocentral meromotiv për vite me rradhë

  1.    Daniel Palomino dijo

   Keni absolutisht të drejtë Emilio, ka gjëra shumë më të lehta për tu bërë dhe padyshim me një ndikim më të ulët mjedisor, i cili do të ketë gjithmonë.
   Në Mbretërinë e Bashkuar me sa duket ata duan të bëhen të mëdhenj, por një tjetër gjë është se ata munden.

   Ne do të jemi në vëzhgim për të parë se si evoluon projekti dhe nëse kryhet apo jo.

   Faleminderit për komentin dhe përshëndetjet.