Kostoja e gjenerimit të energjisë elektrike në shifra

Vetëm një javë më parë, Agjencia Ndërkombëtare për Energji e rinovueshme (IRENA) mbajti Asamblenë e VIII-të. Në këtë, më shumë se 1.000 përfaqësues nga 150 vende morën pjesë dhe u theksua rëndësia e energjisë së rinovueshme në dekarbonizimin e nevojshëm të sistemit elektrik.

Përveç ndihmës në transportit, dhe kjo do të jetë thelbësore për zhvillimin e qyteteve inteligjente. Sekretari i Shtetit për Energjinë përfaqësoi Mbretërinë e Spanjës.

Kosto më të ulëta

Kurba e të mësuarit për burimet e rinovueshme është duke qenë i rëndësishëm vitet e fundit, kjo ka çuar në një ulje të kostove të gjenerimit të energjisë elektrike.

Kjo ndihmon që çdo herë implementohen projekte në pjesë të ndryshme të botës me një raport kosto gjithnjë e më të ulët të gjenerimit.

Energjia diellore fotovoltaike

I tillë është rasti i energjisë së erës në breg që që nga viti 2010 ka parë që kostoja të ulet me afërsisht 25%, ndërsa energjia diellore fotovoltaike e ka bërë këtë me një 75% spektakolare.

Çmim rekord në fotovoltaikë

Disa javë më parë, ne tashmë e kemi komentuar këtë faqe interneti se ka një rekord të ri themeluar nga Meksika. Energjia elektrike më e lirë në botë do të gjenerohet, që nga viti 2020, në shtetin meksikan të Coahuila (në veri të vendit)

Ministria e Energjisë (SENER) dhe Qendra Kombëtare e Kontrollit të Energjisë (CENACE) ata kanë bërë të ditur rezultatet e para të Ankandit Afatgjatë të Energjisë Elektrike 2017 që vendosin çmimin në një rekord historik

46 ofertues paraqitën ofertat e tyre, 16 prej të cilave u zgjodhën sipas rastit. Ky ankand do të lejojë kompanitë e gjenerimit të energjisë të marrin kontrata për shitjen e energjisë së pastër dhe energjisë. A investim prej 2,369 milion dollarë në 15 termocentrale të reja.

Brenda këtyre 16, italiani Enel Green Power të cilat ofroi çmimin më të ulët1.77 cent për kWh të gjeneruara nga energjia fotovoltaike, duke thyer rekordin e mëparshëm të ofruar nga një kompani arabe saudite, e cila ishte 1.79 cent për kWh.

Nëse parashikimet përmbushen, pritet që gjatë gjithë vitit 2019 ose në fund të vitit 2018 normat të ulen edhe më shumë deri në arritjen e tyre 1 cent për kWh

energjia diellore dhe çmimi i dritës

Reduktimi i kostos me energji të rinovueshme

Në fakt, IRENA publikoi jo shumë kohë më parë një raport mbi kostot e gjenerimit të energjisë elektrike me teknologji të ndryshme të rinovueshme në 2017 (Kostot e ripërtëritshme të gjenerimit të energjisë në 2017), ku garantohet se të gjitha energjitë e rinovueshme do të jenë konkurruese në vitin 2020.

kalifornia krijon shumë energji diellore

Ky studim përcakton se kostot e gjenerimit të energjisë elektrike me energji diellore fotovoltaike do të ulen me gjysmën në vitin 2020.

Për fat të mirë, energjitë e rinovueshme po hyjnë në tregun botëror të energjisë. Gjithnjë e më shumë vende po vënë bast për burimet e ripërtëritshme dhe më pak për lëndët djegëse fosile. Të paktën kjo është ajo që thotë një studim i prezantuar në Madrid, i cili tregon se investimet globale të energjisë ranë me 12% në 2016, duke qenë viti i dytë rresht i rënies.

Studimi është përgatitur nga ekspertët e IEA dhe quhet Word Energy Investment. Ai përmban një informacion që pasqyron atë investimet në efiçiencën e energjisë u rritën me 9%. A është e vërtetë që ka gjithnjë e më shumë efiçiencë të energjisë dhe më pak lëndë djegëse fosile?

Po kështu, teknologji të tilla si biomasa, gjeotermale, gjeotermale ose hidraulike gjithnjë e më shumë konkurrojnë me burimet konvencionale.

Investime

Pjesa më e madhe e shumës së investuar globalisht në efikasitetin e energjisë shkoi për përmirësime të ndërtesave, përfshirë pajisjet efikase dhe ngrohjen. Përveç kësaj, ajo ka qenë e destinuar më shumë se 65.000 milion dollarë shkoi në R&D nëpër botë në 2015. Sidoqoftë, sasia e shpenzuar për kërkime dhe zhvillime në energji nuk është rritur në katër vitet e fundit, madje as pjesa që korrespondon me energjinë e rinovueshme.

Për fat të mirë, ne aktualisht kemi një situatë shumë të ndryshme nga ajo që kishim disa vjet më parë, në lidhje me krahasimin midis kostove të gjenerimi i energjisë elektrike me teknologji të rinovueshme krahasuar me teknologjitë konvencionale, ku kostot janë në intervalin prej 5-17 centë amerikanë për kWh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.