Kompjuterë miqësorë me mjedisin

Sot në botë ka miliona computadoras ose kompjutera dhe prodhimi dhe konsumi i tij vazhdon të rritet vazhdimisht, prandaj gjenerohet një shpenzim shumë i rëndësishëm i burimeve natyrore dhe energjisë.

Kompanitë prodhuese po dizajnojnë disa kompjuterë më miqësorë ndaj mjedisit, por ka akoma shumë për të bërë.

Para se të blini një kompjuter, duhet të krahasoni opsionet që gjejmë në treg, por jo vetëm të shikoni markën, performancën, çmimin, por edhe të dhënat mjedisore si: Sasia e pushtet që shpenzon, jeta e dobishme e baterive, nëse janë përdorur përbërës ose materiale të ricikluar, nëse materialet me të cilat është prodhuar mund të riciklohen, që nuk përdor materiale ose kimikate toksike, jeta e dobishme e kompjuterit vlerësohet në përputhje me garanci që i jepet konsumatorit, paketimi që sjell pajisjet, niveli i efiçencës së energjisë.Ky informacion mund të na ndihmojë të dallojmë kompjuterë më miqësorë ndaj mjedisit nga të tjerët që nuk janë.

Disa nga kompjuterët që konsiderohen miqësorë me mjedisin janë: Sony VAIO P, Toshiba Portege R600, Lenovo ThinkPad T400, Toshiba Satellite A355, Apple Macbook Pro 17 inçKëto janë disa shembuj, ka disa modele dhe marka të tjera me karakteristika ekologjike.

Bërja e një hulumtimi të vogël para se të blini një kompjuter jo vetëm që do t'ju lejojë të zgjidhni më mirë kompjuterin që ju nevojitet, por edhe të jeni miqësor me mjedisin.

Shtë e rëndësishme kur ndryshojmë kompjuterin tonë të mos e hedhim atë por përkundrazi do të ishte e përshtatshme ta marrim atë qendrat e riciklimit në mënyrë që materialet të rikuperohen ose nëse funksionojnë, dhurojini ato institucioneve që kanë nevojë për to.

Blerja e një kompjuteri mund të jetë një kontribut në përmirësimin e planetit nëse blini një kompjuter miqësore me mjedisin mbështetja juaj do të mbajë prodhuesit të investojnë në teknologji më të pastra dhe kjo kurse energji në të ardhmen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.