Karrige moderne dhe ekologjike

Dizajni interesohet gjithnjë e më shumë produkte miqësore me mjedisin mjedis. Një shembull i kësaj është Emilie Voirin e cila guxoi të interpretojë përsëri karriget emblematike dhe shumë të famshme, prandaj bëri versione të qëndrueshme të këtyre produkteve.

Wasshtë përdorur për këtë projekt materialet natyrore si bastun prej palme kacavjerrëse dhe bambu për versionet e reja të karriges Panton, karriges Thonet nr 18 dhe karriges LCW dhe karriges meneo.

Këto modele klasike të karrigeve u adaptuan për të qenë të qëndrueshëm dhe ekologjik, pasi materialet e përdorura janë biodegradable.

Nëse duam të vlerësojmë këto versione të reja mobiljesh duhet të ndalemi pranë studios së tij në Londër.

Ishte një ide e shkëlqyeshme për të ridizajnuar këto karrige por duke përdorur një kriter mjedisor pasi që është një nga tendencat më të rëndësishme sot është dizajni i qëndrueshëm. Këto karrige të reja janë moderne dhe janë përshtatur për shekullin 21 por pa humbur stilin klasik dhe vlerën estetike që ata posedojnë.

Zgjedhja e mobiljeve ekologjike është një mundësi që konsumatorët duhet të zgjedhin në treg. Ka shume dizajne të qëndrueshme në të gjitha llojet e produkteve por në mobilje furnizimi i këtyre produkteve po rritet.

Ato janë mobilje të qëndrueshme vetëm kur bëhen me materiale natyrore që janë 100% të biodegradueshme dhe shumë të qëndrueshme. Druri ekologjik duhet të certifikohet për të siguruar që nuk është produkt i shpyllëzimit të pyjeve dhe xhunglave.

Nëse vërtet jemi të interesuar të kujdesemi për mjedisin, mund të mbështesim ata që bëjnë produkte organike me qëllim të zvogëlimit të ndikimit negativ mjedisor të prodhimit të mallrave.

Nëse duhet të blejmë mobilje, do të ishte mirë të zgjidhnim ato që prodhohen në mënyrë të qëndrueshme, pasi ato do të zgjasin shumë dhe gjithashtu garantojnë që ato janë bërë me kritere të mëdha mjedisore.

BURIMI: Inhabitat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Solier_27 dijo

    Unë mendoj se produkti me bastun prej palme kacavjerrëse dhe bambu është i shkëlqyeshëm estetikisht, nëse keni më shumë modele, ju lutem më dërgoni imazhet në emailin tim.