Ka mbërritur gjeneratori i parë i shkallës së plotë të energjisë baticë

DeltaStream në Uells

Sot një burim alternative dhe i pastër i energjisë ka një rëndësi jetësore. Energjia e baticës ka një potencial të jashtëzakonshëm që fshihet në oqeanet tona dhe kjo ende nuk është shfrytëzuar rregullisht

Gjeneratori i parë në shkallë të plotë të këtij lloji të energjisë është zbuluar në Uells në një seri përpjekjesh për të zvogëluar emetimet e karbonit në MB. Ky gjenerator i energjisë do të operojë nën prova 12-mujore në Ramsay Sound, Pembrokeshire. Fuqia e gjeneruar nga pajisja demonstruese është 400 kilovat, e cila do të instalohet brenda disa javësh dhe do të përdoret për të furnizuar me energji 100 shtëpi afër.

Tidal Energy Ltd pretendon se DeltaStream e patentuar do të ketë një rëndësi të konsiderueshme në këtë fushë të energjive e rinovueshme. Drejtori i kompanisë Martin Murphy tha se prezantimi i këtij gjeneratori ka shënuar një moment historik në industrinë e energjisë së baticës në Uells: 'Ky projekt për Uellsin, i cili përveç prezantimit të ambicieve tona kur bëhet fjalë për energjinë e pastër, do të sjellë gjithashtu mundësi të konsiderueshme për njerëzit e zonës dhe bizneset e tyre".

Ky gjenerator i parë do të jetë i pari nga 9 më shumë që ata planifikojnë të ngasin në St. Davids Head në Pemrokeshire për të formuar një rrjet që gjeneron 10 megavat energji. DeltaStream peshon mbi 150 ton dhe përmasat e tij janë 16 x 20 metra. Ka 3 turbina horizontale me tehe të lidhura me një gjenerator dhe vetë grupi formon një trekëndësh.

Energjia e ujit të detit

Ky projekt është subvencionuar për 8 milion £ të fondeve të Bashkimit Evropian. Deri në vitin 2035, kjo lloj energjie është parashikuar të vlejë afër 6100 miliardë funte për ekonominë e MB-së duke krijuar më shumë se 20000 vende pune.

Videoja që ju sjellim nga këto rreshta tregoni se si funksionon ky gjenerator të energjisë baticë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.