Këpucë që kujdesen për mjedisin

Pak nga pak gjithnjë e më shumë marka dhe ndërmarrje që prodhojnë produkte organike.

Markë franceze FYE (Për Tokën Tuaj) që do të thotë në spanjisht "për tokën tuaj" ka nisur këpucë dhe këpucë ekologjike.

Kjo markë përdor vetëm materiale dhe produkte ekologjike në prodhimin e saj, si dhe të biodegradueshme.

Në mesin e materialeve, riciklohen si PET që merrni nga shishet plastike, pambuk organik për lidhëse dhe rreshtime. Për t'i dhënë këpucëve ngjyrën e tyre ata përdorin pigmente dhe tinktura ekologjike pa produkte ndotëse ose toksike të bazuara në ujë kështu që ato gjithashtu janë biodegradable.

FYE gjithashtu prodhon modele këpucësh dhe sandalesh me cilësi të lartë me ndikim të ulët në mjedis.

Kjo markë tjetër përdor tregti të qëndrueshme dhe kompenson për të Emetimet e CO2 duke bashkëpunuar me një projekt të ripyllëzimi i pyjeve në Indonezi ndër veprime të tjera mjedisore dhe sociale.

FYE është një shembull i një kompanie të përgjegjshme shoqërore dhe të përkushtuar ndaj mjedisit, veçanërisht në një sektor të tillë si këpucët. Meqenëse ka kompani të mëdha që prodhojnë këpucë sportive dhe lloje të tjera këpucësh që kryejnë pak praktika të përgjegjshme dhe që prodhojnë shumë mirë ndikimin mjedisor por ata gjithashtu shfrytëzojnë punëtorët.

Veryshtë shumë e rëndësishme që kompanitë të shqetësohen për prodhimin e produkteve që nuk dëmtojnë mjedisin dhe që gjithashtu bashkëpunojnë në përmirësimin e cilësisë së jetës mjedisore në planet.

Ne si konsumatorë duhet të mbështesim këtë lloj produkti për të treguar se edhe ne jemi të interesuar mbrojnë mjedisin, duke blerë produkte organike.

Angazhimi mjedisor duhet t'i përkasë të gjithëve dhe një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar është ndryshimi i zakoneve të konsumit për të tjerët që janë më të qëndrueshëm nga ana shoqërore dhe mjedisore.

Nëse është brenda mundësive tona, është e përshtatshme që të zgjedhim produkte natyralë, të ricikluar, të biodegradueshëm që kujdesen për mjedisin.

Possibleshtë e mundur të ecësh me këpucë ekologjike dhe në këtë mënyrë që gjurma jote në planet është minimale.

BURIMI: ecologismo.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.