Super rezervuarët e Spanjës

Presa Më parë kemi folur për energjinë hidroelektrike në Spanjë, dhe si ndikimet në «përzierjen e energjisë» tonë, ju mund ta shihni artikullin duke klikuar KETU.

Në këtë artikull ne do të flasim për rezervuarët më të mëdhenj të vendit, duke filluar me Aldeadávila qendrore dhe duke përfunduar me Entany Gento.

Hidrocentrale Aldeadávila

Diga dhe rezervuarët e Aldeadávila, i njohur gjithashtu si ujëvara e Aldeadávila. Isshtë një vepër faraonike e ndërtuar përgjatë lumit Douro, 7 km nga qyteti i Aldeadavila de la Ribera, e vendosur në provincën e Salamanca (Castilla y León) dhe përbën një nga veprat më të rëndësishme të inxhinierisë hidroelektrike në Spanjë për sa i përket energjisë së instaluar dhe prodhimit të energjisë elektrike.

Aldeadávila, operuar nga Iberdrola, ka dy hidrocentrale. Aldeadávila I, filloi në 1962 dhe Aldeadávila II, filloi në 1986. E para ka të instaluar 810 MW ndërsa e dyta ka 433 MW, që bën një gjithsej gati 1.243 MW. Prodhimi mesatar i tij është 2.400 GWh në vit.

José María de Oriol Qendrore, Alcantara

Në Extremadura, Iberdrola ka një nga hidrocentralet e saj më të rëndësishëm, atë të José María de Oriol, i njohur gjithashtu si Alcántara, i cili ka një kapacitet të instaluar prej 916 megavat (MW). Kapaciteti i tij është afërsisht dyfishi i energjisë elektrike që kompania furnizon në këtë komunitet autonom në kohën e konsumit maksimal.

Ajo është e vendosur në qytetin e Caceres të Alcantara, ka katër grupe hidroelektrike me 229 MW të energjisë që hynë në shërbim midis 1969 dhe 1970. pjesa më e rëndë i instalimit është rotori i secilit gjenerator me një peshë prej 600 tonë.

Rezervuari qendror është i dyti për nga madhësia në Spanjë dhe i katërti në Evropë. Ky ka një vëllim maksimal prej 3.162 hektarë kub (Hm3) dhe diga ka 130 metra e lartë, 570 metra gjatësi të kreshtës dhe 7 porta derdhëse me një kapacitet maksimal shkarkimi prej 12.500 m3 / s që funksionojnë si kullues kur është e nevojshme.

Villarino Central

Në rrjedhën e lumit Tormes ne gjejmë rezervuarin dhe Diga e bajames. Ndodhet 5 km nga qyteti Salamanca i Almendra dhe 7 km nga qyteti Zamora i Cibanal, në Castilla y León. Isshtë pjesë e sistemit Saltos del Duero së bashku me infrastrukturën e instaluar në Aldeadávila, Castro, Ricobayo, Saucelle dhe Villalcampo.

Hidrocentrali është shumë i veçantë dhe harxhon doza të mëdha zgjuarsie. Në rastin e Almendra-Villarino, turbinat nuk janë të vendosura në këmbët e digës, gjë që do të një lartësi prej 202 m; Përkundrazi, ai ka një marrje uji pothuajse në nivelin më të ulët dhe kjo kalon përmes një tuneli të gërmuar në shkëmb me diametër 7,5 m dhe gjatësi 15.000 m që përfundon duke u kulluar në rezervuarin Aldeadávila, në lumin Duero. Me këtë, është e mundur të fitohet një lartësi prej 410 m, me një sipërfaqe rezervuari prej vetëm 8.650 ha. Për më tepër, grupet turbinë-alternator janë të kthyeshme dhe mund të funksionojnë si motor-pompë.

Fuqia e instaluar e hidrocentraleve është 857 MW dhe ka një prodhimi mesatar 1.376 GWh në vit.

Qendrore de Cortes-La Muela. 

Hidrocentrali Iberdrola i vendosur në Cortes de Pallás (Valencia) është stacioni më i madh i pompimit në Evropën kontinentale . Ajo është e vendosur në lumin Júcar dhe falë komisionimit të katër grupeve të kthyeshëm të instaluar në shpellë për të përfituar nga diferenca prej 500 metrash në nivelin midis rezervuarit të La Muela dhe rezervuarit të Cortes de Pallás, impianti zgjeroi 630 MW të energjisë deri në 1.750 MW në turbinim dhe 1.280 MW në pompim.

Impianti është i aftë të prodhojë 1.625 GWh dhe të plotësojë kërkesën vjetore të pothuajse 400.000 shtëpive

Saucelle Central

Rezervuari, termocentrali dhe diga e Saucelle, e njohur gjithashtu si ujëvara e Saucelle, janë një vepër e inxhinieri hidroelektrike e ndërtuar në rrjedhën e mesme të lumit Duero. Ndodhet 8 km nga qyteti i Saucelle, në provincën e Salamanca. Seksioni në të cilin ndodhet është i njohur si Arribes del Duero, një depresion i thellë gjeografik që vendos kufirin midis Spanjës dhe Portugalisë.

Isshtë pjesë e sistemit Saltos del Duero së bashku me infrastrukturën e instaluar në Aldeadávila, Almendra, Castro, Ricobayo dhe Villalcampo. Saucelle zotëron dy hidrocentrale. Saucelle I u ndërtua midis 1950 dhe 1956, vitin kur ajo hyri në veprim, dhe ka një fuqi prej 251 megavat dhe ka 4 turbina Francis. Saucelle II hyri në punë në 1989 dhe ka 2 turbina Francis dhe një kapacitet të instaluar prej 269 MW, për një total prej 520 MW.

Estani-Gento Sallente

Bima e Estany-Gento Sallente është tip i kthyeshëm dhe ajo hyri në punë në 1985. Impianti është ndërtuar në rrjedhën e lumit Flamisell ndërsa kalon nëpër komunën e La Torre de Cabdella. Ka një kapacitet prej 468 MW dhe, si në pothuajse të gjitha impiantet e Endesë, është e pajisur me 4 turbina Francis. Ujëvara ka një gjatësi 400,7 metra.

Impianti, i instaluar midis dy liqeneve (Estany Gento, në një lartësi prej 2.140 metrash; dhe Sallente, me 1.765 metra), operon në një plotësisht i kthyeshëm: në kohë piku (me kërkesë maksimale) prodhon energji elektrike duke përfituar nga ujëvara nga pothuajse katërqind metra pabarazi. Në orët e luginës (konsumi minimal) të njëjtat turbina pompojnë ujin nga liqeni i poshtëm në atë të sipërm, duke ruajtur një energji potenciale për momentet e kërkesës maksimale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.