Ju mund të rritni domate në një shkretëtirë falë energjisë diellore

serë-e rinovueshme

Energjitë e rinovueshme janë provuar të jenë shumë të dobishme dhe të gjithanshme kur ndërmarrin ide të reja. Risi të mëdha teknologjike po zbatohen sot në tregje falë energjive të rinovueshme. Nga bizneset e vogla që janë elektrikisht të mjaftueshme deri te mënyrat e reja të afrimit të biznesit, energjia e rinovueshme mund të shfaqet.

Kush do të thoshte se munden rriten domate në mes të shkretëtirës, ​​pa ndotur dhe pa emetuar gaze serrë në atmosferë. Epo, ky është tashmë një fakt i kryer nga një fermë pioniere në Australi. Teknologjia për ta realizuar është zhvilluar nga kompania daneze ASP Aalborg.

Kjo kompani ka arritur të instalojë një sistem të koncentruar të energjisë diellore që është i aftë të furnizojë energjinë dhe të shkripëzojë ujin e freskët të nevojshëm për të qenë në gjendje të prodhojë rreth 17 milion kg domate organike në vit. Kjo është ekuivalente me 15% të të gjithë tregut Australian të domateve.

Kjo kompani pioniere filloi të operojë një strukturë të vendosur në fermën Sundrop (Port Augusta) me kapacitet të plotë në 6 tetor të këtij muaji. Kompleksi ku ndodhet objekti është i bujqësisë së qëndrueshme në botën e thatë dhe ka me 20.000 metra katrorë serra. Përparësia e këtyre pajisjeve është se ato nuk varen nga lëndët djegëse fosile dhe burimet e ujit të freskët për funksionimin e tyre, por në vend të kësaj përdorin energji të rinovueshme për të qenë në gjendje të shkripëzojnë ujin e nevojshëm për ujitje dhe të sigurojnë energjinë e nevojshme për kultivimin e tyre.

Në mënyrë që të përmbushë këto nevoja për energji dhe ujë, kompania daneze ka zhvilluar një sistem CSP i aftë të sigurojë energjinë e nevojshme për të ngrohur serën dhe për të qenë në gjendje të ujit domatet. Energjia gjenerohet 23.000 heliostatët e instaluar në dyshemenë e shkretëtirës, të cilat mbledhin rrezet e diellit dhe i projektojnë ato në majën e një kulle diellore të lartë 127m.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.