Jashtëqitja e kafshëve për të bërë letër

El rol Shtë një nga produktet me kërkesën më të lartë në botë për shkak të përdorimeve të gjera që ka në jetën e përditshme të miliona njerëzve.

Industria e letrës është një nga më të përgjegjshmet për të prerja pa kriter de pyjet në të gjithë planetin. Vlerësohet se afërsisht 90.000 km katrorë pyll shkatërrohen çdo vit për të bërë letër.

Konsiderohet si koshat e mbeturinave një nga industritë më ndotëse në botë.

Riciklimi dhe përdorimi i lëndëve të tjera të para për të bërë letër mund të jetë zgjidhja për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të pyjeve.

Një lëndë e parë krijuese për të bërë letër është ajo e zhvilluar nga kompania Poo Poo që përdor jashtëqitje kafshësh.

Kjo iniciativë filloi të përdorte mbeturinat e elefantëve, por mund të përdoret edhe plehu nga pandat, kuajt, lopët, gjirafat dhe kafshët e tjera që konsumojnë një sasi të madhe të bimësisë në dietën e tyre.

Procesi është mjaft i thjeshtë pasi së pari mbeturinat lejohen të thahen, pastaj në një mënyrë tradicionale mbetjet ndahen nga fijet e perimeve që më pas kompaktohen për të bërë fletë të holla letre. E cila nuk ka erë dhe është gjithashtu plotësisht biodegradable.

Kjo kompani ripërdor mbeturinat e kafshëve rezerva të mbrojtura, kopshte zoologjike dhe ferma për të siguruar një vëllim të mirë të jashtëqitjeve.

Kompania Poo Poo ofron më shumë se 150 produkte të prodhuara me këtë letër krejtësisht ekologjike si fletore, karta, ndër të tjera.

Për më tepër, kjo kompani bashkëpunon me organizatat për mbrojtjen e kafshëve të egra duke dhuruar një pjesë të shitjeve të tyre.

Kjo ide e qëndrueshme është me të vërtetë ekologjike dhe megjithëse kjo metodë nuk do të jetë në gjendje të sigurojë nevojat e letrës në të gjithë botën nëse mund të bashkëpunojë në uljen e presionit mbi pyjet.

Përkrahni këtë lloj produkte organike është diçka që si konsumatorë mund ta bëjmë.

Sa më shumë produkte natyrore dhe sa më të qëndrueshme të jenë proceset e prodhimit, aq më shumë do të kujdeset për mjedisin.

BURIMI: Mundo-geo.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  DUA T TO BAKEJ LETR MBROJTJEN E GUPS, POR NUK E DI SAKTSISHT SI TA B DJ, DIKUSH MUND T G M G JAP NJIN LIDHJE MET T D SHTETSISHME, T M B MJ K PT LETR EKOLOGJIKE, SI TIN GJET INT N ON INTERNET OSE T G M ME BI NDONJUR ÇDO

 2.   Guillo dijo

  Pyetja e Ricardo-s më intereson, ndonjë sugjerim?
  guillocg@hotmail.com

 3.   ivet dijo

  Unë tashmë kam bërë letër bajge bagëtish, është njësoj si ata bëjnë bajgë elefantësh, kjo vetëm ndryshon llojin e bajgave