Izolator termik natyror për shtëpinë tonë

kurseni energji në shtëpinë tonë ose në dimër ose në verë kërkohet të rishikojmë disa aspekte. Por një nga më të rëndësishmet për arkitekturën është të kesh një izolim të mirë i cili do të lejojë të ruash nxehtësi ose të ftohtë të mjediseve dhe në këtë mënyrë zvogëlojnë konsumin e soba ose kondicionerë.

Kursimi më i rëndësishëm i energjisë arrihet duke ruajtur një temperaturë të përshtatshme të hapësirave në mënyrë që të mos përdorni shumë pajisje elektrike, të cilët shpenzojnë shumë ELECTRICIDAD.

Ka një numër të madh të materiale izoluese termike por këshillohet të zgjidhni ato natyrore pasi që janë ekologjike, sepse nuk kanë substanca toksike, nuk ndotin dhe janë po aq efektive sa materialet sintetike.

Izolatorët natyrorë termikë që mund të zgjidhen janë leshi i deleve, druri, tape, kërpi, liri, letra dhe kartoni, ndër të tjera. Secili mund të përshtatet me nevoja të ndryshme.

Këto materialet natyrore ato janë më të lira, më të lehta dhe më të shpejta për tu instaluar.

Nëse në shtëpinë tonë kemi një izolim të mirë termik është e mundur të mbajmë 60% të nxehtësisë ose të ftohtit dhe të zvogëlojmë temperaturën konsumi i energjisë elektrike deri në 40% kështu që fatura e energjisë elektrike dhe gazit do të jetë shumë më e ulët.

Kostot e këtij lloji të instalimit amortizohen në një kohë shumë të shkurtër dhe përfitimet janë të papërcaktuara.

Vlen të investohet në përmirësimin izolim termik nëse jemi duke ndërtuar një shtëpi të re apo duhet të reformojmë atë që kemi. Konsultimi me një arkitekt është shumë i dobishëm për të na ndihmuar ta bëjmë shtëpinë tonë më efikase të energjisë pa humbur rehati.

Për të arritur një Shtëpi ekologjike Ekziston një numër i madh i elementeve që ne mund t'i ndryshojmë dhe t'i përfshijmë si mundësi, por izolimi është thelbësor për të kursyer energji në të gjitha llojet e shtëpive.

Ne të gjithë duhet të kursejmë dhe të përdorim në mënyrë të arsyeshme recursos naturales Në jetën tonë të përditshme, duke izoluar mirë shtëpinë tonë, ne po ndihmojmë në uljen e ndotjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Daniel Jurgeit dijo

    Unë dua të marr informacion në lidhje me izolatorët