Inercia termike

inercia termike në ndërtesa

La inercia termike Është një karakteristikë e një materiali, na tregon se sa nxehtësi mund të përmbajë një objekt dhe me çfarë shpejtësie gjeneron ose ruan nxehtësinë. E përkthyer në një ndërtesë, ne mund të konkludojmë menjëherë se është sikur masa e një shtëpie thith gradualisht energjinë dhe e çliron atë me kalimin e kohës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për energjinë termike, aplikimin e saj në ndërtim dhe rëndësinë e saj.

Çfarë është inercia termike

inercia termike në ndërtim

Inercia termike është aftësia e një elementi të caktuar për të ruajtur energjinë termike të marrë (ngrohje), për ta ruajtur atë dhe për ta çliruar gradualisht. Kapaciteti i ruajtjes së energjisë së një materiali varet nga cilësia, dendësia dhe nxehtësia specifike e tij.

Inercia termike e materialeve të përdorura në ndërtesë lejon ruajtjen e temperaturës më të qëndrueshme gjatë gjithë ditës në një hapësirë ​​të brendshme të banueshme. Në verë, materialet me inerci të lartë termike thithin nxehtësinë gjatë ditës dhe për shkak të ndryshimit të temperaturës midis ambienteve të brendshme dhe të jashtme, ato ruhen gradualisht dhe shpërndahen gjatë natës (vonesa e nxehtësisë disa orë). Të nesërmen në mëngjes, materiali ul temperaturën e tij dhe fillon të qarkullojë përsëri: thith nxehtësinë gjatë ditës dhe lëshon nxehtësi gjatë natës.

tipare kryesore

inercia termike

Për dekada, vendi ynë nuk e ka konsideruar këtë (bum me tulla), dhe ndërtesat tona në thelb mund të reduktohen në tulla me fytyrë dhe dhoma izolimi. Është sot kur rishikohen karakteristikat e materialeve për të përmirësuar efikasitetin e ndërtimit. Ndërtesat që thithin nxehtësinë gjatë ditës dhe ofrojnë nxehtësi gjatë natës kërkojnë më pak energji për t'u ngrohur dhe për t'u ftohur.

Në Spanjë, që nga kodi ndërtesa teknike ka hyrë në fuqi në vitin 2006 dhe është rishikuar në vitin 2013, disa lloje ndërtesash duhet të përfitojnë nga kjo karakteristikë e materialit.

Rëndësia e inercisë termike në ndërtim

mure guri

Kur aktualisht përdorim procedurat e miratuara (CE3X, CE3 ose HULC) për të llogaritur vlerësimet e energjisë, duhet të marrim parasysh zarfin e ndërtesës. Këtu mund të shohim diçka si "lëkura e një ndërtese". Lëkura e objektit do të jetë çatia, fasada, pragu i dritares etj.

Kjo "lëkurë" e ndërtesës duhet të përcaktohet sa më saktë që të jetë e mundur në program, sepse tekniku hyn në program sipas karakteristikave të materialit, lexon bazën e tij të gjerë të të dhënave, interpreton inercitë e ndryshme termike të materialit dhe e përkthen atë në të dhënat e transferimit të nxehtësisë.

Për ta, kur një teknik bën një certifikatë energjie, ata do të prezantojnë mbylljen në tre mënyra të ndryshme:

  • Parazgjedhja: Kur tekniku fut të dhënat e guaskës, për shkak të mungesës së përvojës ose injorancës, ai zgjedh opsionin "default", programi do të njohë një formë të caktuar sipas datës së ndërtimit dhe do të bëhet transferim i nxehtësisë. Problemi me futjen e të dhënave në këtë mënyrë është se ne "minimizojmë" dhe rezultati mund të jetë më i ulët se rezultati që marrim kur përdorim një nga metodat e tjera.
  • I dashur: Duke futur të dhënat si "vlerësim", programi do të na udhëheqë dhe shpjegojë përmbajtjen e transferimit të nxehtësisë. Bazuar në disa pyetje, si data e ndërtimit të shtëpisë, mendojmë se është izoluese, etj. Do të japë të dhëna për transferimin e nxehtësisë.
  • E njohur: Kjo do të jetë gjithmonë mënyra më e mirë për të futur të dhënat e mbylljeve në programe. Mund të formojmë mbylljen, duke futur gradualisht shtresat (nga jashtë në brendësi).

Mekanizmat e izolimit

Thuhet shpesh se do të përmenden vetitë e materialeve të mira izoluese në shtëpi, ato gjëra që na mbrojnë nga i ftohti në dimër, por si ta parandalojmë në mënyrë efektive goditjen nga nxehtësia dhe ftohjen? Vera e nxehtë e mesit të gushtit na bën të ndiejmë rëndësinë e mbrojtjes nga mbinxehja në shtëpi, duke na bërë të ndihemi rehat pa humbur energji ftohëse.

Sidomos në hapësirën poshtë kuvertës, përzgjedhja e materialeve termoizoluese me karakteristika të përshtatshme dhe efektet e njohura në strukturë, si rregullimi dhe madhësia e dritareve, fasadat dhe çatitë e ajrosura, si dhe ajrosja, janë të një rëndësie të veçantë.

Është një mekanizëm pasiv, i cili përfiton nga diferenca e temperaturës midis elementit të ndërtimit dhe rrethinës së tij, zbut diferencat termike duke i bërë ato më të qëndrueshme dhe vonon transmetimet e nxehtësisë (vonesa kohore) për të arritur një rehati më të madhe termike brenda.

Ky koncept i inercisë termike është kyç në klimat me luhatje të konsiderueshme termike ditore për të arritur një nga objektivat më të rëndësishëm në një shtëpi: stabilitet termik; se temperatura ndryshon shumë pak dhe nuk harxhon energji të tepërt për mirëmbajtjen e saj.

Druri për të përmirësuar inercinë termike

Druri është materiali ndërtimor me kapacitetin më të lartë termik specifik, 2100J/kg, dhe njëkohësisht ka densitet të lartë dhe përçueshmëri të ulët termike. Karakteristikat e tij natyrore i bëjnë izoluesit me fibra druri natyral një material me një kapacitet të lartë për të ruajtur masën termike: ata kanë një inerci të lartë termike, e cila siguron luhatje shumë të ulëta në temperaturën e brendshme, e cila është një zonë ku temperatura e jashtme paraqet një ndryshim të madh midis ditës dhe ditës dhe natën

Për shembull, nëse pllaka fibër 180 mm përdoret për të ruajtur nxehtësinë, koha e vonesës (vonesa) për thithjen dhe shpërndarjen e nxehtësisë arrin 10 orë. Siç tregohet në figurën më poshtë, temperatura e ajrit të jashtëm luhatet në 21ºC dhe e ajrit të brendshëm luhatet në 3ºC (koeficienti i amortizimit = 7).

Përveç inercisë së lartë termike, izoluesit e fibrave të drurit janë të hapur ndaj difuzionit të avullit (vlera μ = 3) dhe rregullojnë lagështinë e ajrit duke thithur ose nxjerrë ajrin, në varësi të kushteve të ambientit të dhomës. deri në 20% të peshës së tij në një mjedis të lagësht pa humbur kapacitetin e tij izolues. Kombinimi i këtyre dy karakteristikave ka një ndikim pozitiv në kushtet e ambientit të dhomës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për energjinë termike, karakteristikat e saj dhe detyrimin e saj në fushën e ndërtimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.