Impiantet e trajtimit

impiantet e trajtimit

Ujërat e ndotura gjenerohen në të gjitha aktivitetet njerëzore që duhet të trajtohen. WWTP-të janë stacionet impiantet e trajtimit ujërat e ndotura dhe janë përgjegjës për trajtimin e këtyre ujërave. Watershtë uji që rezulton nga aktivitetet njerëzore që vijnë nga qytete, industri, bujqësi, etj. Duke paraqitur një rrezik të mundshëm për mjedisin pasi derdhjet dhe rrjedhjet mund të çlirojnë substanca toksike që shkaktojnë katastrofa ekologjike.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me impiantet e trajtimit të ujit.

Proceset e trajtimit të ujit

dizajni i një WWTP

Në mënyrë që ujërat të kthehen në mjedisin natyror, ata duhet të ndjekin një sërë trajtimesh qëllimi kryesor i të cilave është eliminimi i mbetjeve. Trajtimet ndryshojnë në varësi të karakteristikave të ujërave të ndotura dhe destinacionit të tyre përfundimtar. Ne e dimë që ujërat e zeza mblidhen përmes tubave kolektorë që e bëjnë atë të arrijë në impiantet e trajtimit të ujërave të ndotura. Isshtë këtu ku ata i nënshtrohen trajtimeve të ndryshme për të qenë në gjendje t'i pastrojnë ato.

Në pothuajse të gjitha stinët, ujërat priren të qëndrojnë mesatarisht 24-48 orë përpara se të kthehen në kanal. Ky kanal mund të jetë një lumë, një rezervuar ose deti. Në impiantet e trajtimit ata i nënshtrohen trajtimeve të mëposhtme:

 • Para-trajtimi: Ai konsiston në eliminimin e trupave të ngurtë më të mëdhenj që janë të pranishëm në ujë, siç janë rëra dhe vajrat. Ky para-trajtim është i nevojshëm për të qenë në gjendje të kushtëzoni ujin për proceset e tij pasuese.
 • Trajtimi primar
 • Trajtimi dytësor: Përdoret vetëm në rast se doni të pastroni më tej ujin për ta derdhur në zona të mbrojtura natyrore. Për shkak të kostos së lartë që kanë, zakonisht nuk bëhet normalisht.

Ne do të shpjegojmë hap pas hapi se cilat janë proceset kryesore që ndodhin në impiantet e trajtimit.

Trajtimet në impiantet e ujërave të zeza

trajtimi i ujit

Trajtimi primar

Përbëhet nga disa procese fiziko-kimike që zbatohen në mënyrë që të zvogëlohet përmbajtja e grimcave të pezulluara në ujë. Shumica e lëndëve të ngurta të pezulluara që gjenden mund të jenë sedimentuese ose lundruese. Ata që janë të sedimentueshëm zakonisht arrijnë në fund pas një periudhe të shkurtër kohe, ndërsa këto të fundit janë grimca aq të vogla sa ato janë tashmë të integruara në ujë dhe nuk mund të notojnë sedimentin tim. Në mënyrë që të eliminohen këto grimca më të vogla, nevojiten trajtime të tjera më kërkuese.

Disa metoda të përdorura në trajtimin primar përfshijnë sa vijon:

 • Sedimentimi: është procesi me të cilin grimcat sedimentare mund të bien në fund falë veprimit të gravitetit. Në këtë proces, i cili është i thjeshtë dhe i lirë, mund të eliminohen deri në 40% të lëndëve të ngurta që përmbahen në ujë. Brenda impiantit të trajtimit ka rezervuarë të quajtur dekantues dhe këtu zhvillohet sedimentimi.
 • Float: Ai konsiston në heqjen e shkumave, yndyrnave dhe vajrave pasi, për shkak të dendësisë së tyre të ulët, ato priren të vendosen në shtresën sipërfaqësore të ujit. Në këtë proces është gjithashtu e mundur të hiqen grimcat me densitet më të ulët. Për këtë, është e nevojshme të injektohen flluska ajri për të lehtësuar ngjitjen dhe eliminimin e tyre. Me këtë notim, mund të hiqen deri në 75% të grimcave të ngurta të pezulluara. Ky proces zhvillohet në rezervuarë të tjerë që quhen notues ajri të tretur.
 • Neutralizimi: është një proces që konsiston në normalizimin e pH. Kjo do të thotë që uji duhet të rregullohet në një pH ndërmjet 6-8.5. Në rastin e ujërave të ndotura acid, impiantet e trajtimit duhet të rregullojnë sasinë e metaleve të rënda që shtohen në substancat alkaline në mënyrë që të rrisin pH e ujit. Përkundrazi, ujërat e zeza janë më shumë dioksid karboni alkaline që futet për të ulur pH në vlerat normale.
 • Proceset e tjera: nëse doni të arrini pastrim më të madh të ujërave të ndotura, zbatohen disa teknika siç janë përdorimi i gropave septike, lagunave, filtrave të gjelbër ose proceseve të tjera kimike si shkëmbimi i joneve, zvogëlimi, oksidimi, etj.

Trajtimi dytësor në impiantet e trajtimit

Impiantet e trajtimit dhe trajtimi

Siç kemi përmendur më parë, nëse nuk kërkohet një shkallë e lartë e pastrimit, ky trajtim dytësor nuk kryhet në impiantet e ujërave të zeza. Ai përbëhet nga një sërë procesesh biologjike që synon të eleminojë pothuajse plotësisht lëndën organike të pranishme. Ato janë procese biologjike në të cilat disa baktere dhe mikroorganizma përdoren për të shndërruar lëndën organike në biomasë qelizore, energji, gazra dhe ujë. Avantazhi i këtij trajtimi ndaj të tjerëve është se është 90% efektiv.

Në trajtimin sekondar të impianteve të trajtimit të ujërave të zeza dallojnë disa procese të ndara në aerobe dhe anaerobe. Të parat janë në prani të oksigjenit dhe të dytat në mungesë të oksigjenit. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Proceset aerobike: është e nevojshme të futet oksigjeni në rezervuarët ku stamens hyjnë në ujërat e zeza. Gjatë kësaj faze ndodh degradimi i lëndës organike dhe çlirohet uji dhe dioksidi i karbonit. Produktet azotike si amoniaku, i cili është një derivat azotik tepër toksik, eliminohen në këtë fazë. Edhe pse nitrati nuk është më toksik, është një formë që mund të përvetësohet nga bimët, kështu që mund të shkaktojë përhapje të algave dhe rigjenerimit të lëndëve ushqyese të tyre. Ky proces i pasurimit të lëndëve ushqyese njihet si eutrofikim.
 • Proceset anaerobe: kjo bëhet në mungesë të oksigjenit dhe ndodhin reaksione fermentuese në të cilat lënda organike shndërrohet në energji, dioksid karboni dhe gaz metani.

Ne do të përmendim disa nga trajtimet që bëhen në impiantet e trajtimit:

 • Llum aktiv: Thatshtë ai trajtim që kryhet në prani të oksigjenit dhe konsiston në shtimin e lëndëve organike të bllokuara me mikroorganizma për të qenë në gjendje të filtrojnë oksigjenin që ndodhin reaksionet.
 • Shtretër bakterial: Isshtë një proces aerobik dhe përfshin vendosjen e mbështetësve aty ku gjenden mikroorganizmat dhe uji i mbetur. Pak sasi shtohen për të ruajtur kushtet aerobe.
 • Filtrat e gjelbër: Ato janë kultura që ujiten me ujëra të ndotura dhe që kanë aftësinë të thithin përbërjet.
 • Tretja anaerobe: ato kryhen në rezervuarë plotësisht të mbyllur në mungesë të oksigjenit. Këtu përdoren baktere që prodhojnë acid dhe metan kur degradojnë lëndën organike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth impianteve të trajtimit dhe karakteristikave të tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.