Impiante diellore lundruese

impiant diellor lundruesPlaneti ynë merr nga Dielli një sasi energjie ekuivalente me 89.000 terawat (TW, një trilion vat), një shifër që është gjashtë mijë herë më të mëdha sesa energjia e konsumuar në të gjithë botën, e cila vlerësohet në rreth 16 TW.

Në fakt, edhe energjia potenciale e erës vetëm mund të furnizojë pothuajse 25 herë më shumë energji elektrike (370 TW) sesa ka nevojë bota. Beenshtë llogaritur që me gjashtë parqe të mëdha diellore të vendosura në mënyrë strategjike (të vendosura në mënyrë të tillë që të paktën njëri prej tyre të marrë rrezet e diellit direkte në çdo kohë) mund të merret energji elektrike të mjaftueshme për të përmbushur kërkesën globale.

Kili

Në vitet e fundit, industria e energjisë së rinovueshme është rritur në mënyrë eksponenciale, edhe pse larg nga ajo qasje dhe e zhvilluar në një mënyrë më realiste, të shpërndarë. Zona e tokës së zënë nga instalimet diellore dhe të erës vazhdon të rritet dhe kjo kërkon propozimin e formulave të reja, veçanërisht në rajone dhe vende me sipërfaqe më pak të disponueshme. Në përgjithësi, burimet e ripërtëritshme të energjisë zënë proporcionalisht shumë më tepër hapësirë sesa burimet konvencionale të energjisë; sidomos kur krahasohet me energjinë bërthamore ose termike.

Impiante diellore lundruese

Impiantet diellore lundruese janë një nga formulat e reja që kanë filluar të zhvillohen vitet e fundit. Qasja e tij është e ngjashme me atë të fermat e erës në det të hapur (në det të hapur), të cilat gjithashtu janë gjithnjë e më të zakonshme.

Danimarka eolike

Instalimi i turbinave me erë në det ka disa përparësi. Më e dukshme është se prania e tij nuk ndikon në peizazh. Për më tepër, në det, turbinat me erë mund të jenë më të vogla dhe më të larta dhe në të njëjtën kohë të jenë aq efikase sa dhe më efikase sesa homologët e tyre në tokë, sepse në përgjithësi vrazhdësia e detit është më e vogël se ajo e terrenit të rrafshët.

Vrazhdësia i referohet pengesave (të tilla si bimësia, ndërtimet njerëzore ose parregullsitë natyrore në mjedis) që ndikojnë në lëvizjen e ajrit, e cila është arsyeja pse turbinat e erës në tokë priren të kenë një lartësi të konsiderueshme. Vrazhdësia e detit rritet kur ka valë, por përveç asaj në det të hapur era vështirë se has pengesa në rrugën e saj.

Këto përparësi janë gjithashtu të zbatueshme për impiantet diellore lundruese, ato përfitojnë nga sipërfaqet në të cilat ato nuk janë duke u përdorur: të tilla si deti i hapur, liqenet pa vlerë ekologjike ose ujë të dëmtuar për të prodhuar energji elektrike përmes hidrocentraleve.

panele japoneze

Avantazhet e parqeve diellore lundruese

Impianti lundrues diellor ka disa përparësi: pozicioni i tij në ujë nga njëra anë zvogëlon avullimin, ndërsa nga ana tjetër ambienti më i ftohtë përmirëson performancën e paneleve dhe e bën më të lehtë mirëmbajtjen e tyre.

panele diellore korea

Në Kinë, një nga vendet më të ndotura në botë, autoritetet po marrin masa të heqë fazat e karburanteve fosile dhe t'i zëvendësojë ato me energji të rinovueshme, siç është zgjidhja imagjinare e "impiantit diellor lundrues". Qeveria premtoi t'i rrisë ato me 20% në vitet e ardhshme.

emetimet e gazit në Kinë

Kina ka nevojë urgjente për të modifikuar politikën e saj të energjisë nëse dëshiron të zgjidhë përfundimisht problemet mjedisore që kalojnë. Një raport i përgatitur nga Ministria Kineze e Mbrojtjes së Mjedisit, në bashkëpunim me KB, vlerëson se 90% e rrjedhave ujore në zonat urbane të vendit ato janë të ndotura dhe se ndotja e ajrit kontribuon në vdekjen e parakohshme të 1,2 milion njerëzve në vit.

Ndotja e ajrit në Kinë

Sipas të dhënave nga Greenpeace Azia Lindore në vend rreth 200 milion njerëz janë subjekt i niveleve jashtëzakonisht të rrezikshme të ndotjes.

Kinë

Për këtë arsye, Kina, emetuesi kryesor në botë i gazrave serë, miratoi një taksa e re e ndotjes, megjithëse, megjithatë, nuk përfshin emisionet e dioksidit të karbonit (CO2).

Sfidat e parqeve diellore lundruese

Valët e mëdha janë kërcënimi më i dukshëm për impiantet diellore lundruese në det të hapur. Por gjithashtu kripësi dhe korrozioni nga kripa e detit ato paraqesin një shqetësim domethënës.

Problemi i valëve zvogëlohet me instalimet lundruese të vendosura në gjire dhe porte natyrore ose artificiale. Modelet e panelit diellor lundrues që janë duke u zhvilluar dhe ato që tashmë kanë filluar të përdoren mund të mbështesin variacione në lartësinë e sipërfaqes së detit deri në 10 metra, valë deri në 2 metra dhe erëra deri në 190 km / orë.

Por kripa e kripës e pranishme në ajër pranë detit mund të shkaktojë dëmtime të strukturave metalike në të cilat ngjitet dhe paneleve diellore, duke zvogëluar efikasitetin dhe jetën e dobishme të tij.

Nga prodhues të ndryshëm, Çdo infrastrukturë që është instaluar e këtij lloji duhet të përballojë korrozionin e shkaktuar nga kripa dhe nitrati, përfshirë panelet diellore dhe turbinat e erës. Sidoqoftë, “siç duket shumica e prodhuesve konvencionalë të panelit diellor ata nuk janë të sigurt nëse mund të ofrojnë ende garanci të tilla nëse panelet janë instaluar në det ”.

turbinat e erës detare


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   plep i egër dijo

    Më bën përshtypje se nuk ka asnjë përmendje në artikullin tuaj për efektin e paneleve diellorë në jetën detare. Nëse dini ndonjë artikull në lidhje me të, do të ishte mirë ta lexoni. Faleminderit.