Ide për riciklimin

mënyra për të ricikluar

Duke ricikluar objektet e përditshme, përveç kursimit të parave dhe dhënies së një ngjyre origjinale dhe të personalizuar në shtëpitë tona, ne mund të reduktojmë mbetjet dhe të jemi më të respektueshëm për mjedisin. Ka shumë ide për të ricikluar në shtëpi dhe të mund t'i jepte një jetë të dytë asaj që nuk shërbente më pasi ishte e destinuar të ishte mbeturinë.

Në këtë artikull do t'ju japim disa nga idetë më të mira për të ricikluar në shtëpi.

Rëndësia e riciklimit në shtëpi

paketim i ricikluar

Zakoni i riciklimit është bërë shumë i rëndësishëm vitet e fundit. Kjo ka rezultuar se është mënyra më e mirë për të reduktuar sasinë e mbetjeve që ndotin mjedisin. Edhe pse konsumizmi e ka bërë disi të vështirë këtë detyrë, gjithnjë e më shumë njerëz vendosin të ripërdorin disa elementë të shtëpive të tyre. Ndërsa shumë mund të duken të padobishme, ka disa truke dhe ide që mund të përdorni për të shmangur nevojën për t'i hedhur ato.

Përfitimet e riciklimit krijues janë në thelb të njëjta me ato të riciklimit tradicional: kujdesi për mjedisin, reduktimi i ndotjes, reduktimi i gazeve serrë, ruajtja e burimeve natyrore dhe, më e rëndësishmja, zhvillimi i zakoneve të konsumit të përgjegjshëm.

Megjithatë, ky lloj riciklimi na jep vlerë të shtuar: na ndihmon të nxisim kreativitetin dhe na bën më të prirur të kërkojmë zgjidhje të përditshme me materialet, elementët dhe produktet që kemi në dorë.

Nuk ka të bëjë vetëm me renditjen dhe ripërdorimin, Përfitimi kryesor i riciklimit krijues është të dimë të marrim atë që tashmë kemi dhe t'i japim një cikël të dytë apo edhe të tretë të jetës, duke lehtësuar kështu modelet e konsumit të përgjegjshëm.

Një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar momente të paharrueshme me familjen tuaj dhe për t'i dhënë jetë produkteve që nuk i përdorni më është përmes riciklimit krijues. Përveç ideve që ju japim në këtë postim, ju gjithashtu mund të shikoni udhëzuesin tonë DIY ku mund të gjeni shembuj se si të bëni vepra artizanale të mahnitshme.

Ide për riciklimin

Idetë për të ricikluar në shtëpi

Shishe plastike si një vazo lulesh

Nëse po mendoni të krijoni një kopsht urban, mund të shmangni blerjen e tenxhereve dhe të kontribuoni në konsumin e përgjegjshëm duke përdorur shishe plastike bosh. Me një prestar mund t'i prisni në gjysmë, bëni një prerje të vogël në fund për të kulluar ujin, dhe mbushini me tokë që të mund t'i mbillni sipas dëshirës tuaj. Gjithashtu, një kopsht urban është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur ushqimin tuaj dhe për të filluar një aktivitet që do të ndihmojë jo vetëm mjedisin, por edhe mendjen dhe trupin.

Enë për makarona dhe perime

Kjo ide ju lejon të kurseni hapësirë ​​dhe t'i mbani këto produkte të freskëta për më gjatë. si? Përdorni shishe plastike, si pijet joalkoolike, dhe futni oriz, qiqra ose makarona për t'i mbajtur ato në dispozicion.. Me bojë me bazë uji, ju mund t'i dekoroni ato nga jashtë për punë më kreative dhe t'i identifikoni me shënues të përhershëm, në mënyrë që të dini se për çfarë janë.

vazo me shishe

Kjo është mënyra klasike e riciklimit krijues të shisheve të qelqit. Mund t'i lyeni në vazo të bukura dhe të dekoroni shtëpinë tuaj në mënyrë origjinale.

Kupa e qelqit me kos si mbajtëse qirinjsh

Një funksion i këtyre syzeve mund të jetë përdorimi si pjesë qendrore. Mjafton t'i lani dhe t'i vendosni një qiri në mënyrë që drita të reflektohet në të gjithë dhomën.

Ricikloni një tullumbace të shfryrë

Topat e shfryrë shpesh vendosen në qoshe sepse nuk i shërbejnë më qëllimit të synuar. Megjithatë, për shkak të materialeve me të cilat janë bërë, Ato mund të përdoren për të bërë çanta sportive argëtuese.

Byzylyk me shishe plastike

Ne ju japim një ide që të mos hidhni ujë në shishe apo pije joalkoolike. Pritini në copa dhe rreshtojini me rripa pëlhure për të bërë byzylykë të lezetshëm.

Llambë me lugë plastike

Lugët e disponueshme të mbetura nga pushimet mund të ripërdoren si mbajtëse llambash, thjesht prisni gjysmën e poshtme, përdorni ngjitës të hollë dhe ngjiteni metodikisht në kazan ose shishe uji.

Organizator me tuba kartoni

Tubat e letrës higjienike prej kartoni dhe produkte të tjera të ngjashme mund të përdoren për të bërë organizatorë kabllosh. Ato mund të përdoren gjithashtu për të organizuar grimin, lapsat dhe më shumë. Vendosni disa në një kuti kartoni dhe përdorni secilën si ndarës për elementët e përmendur. Është e lehtë për t'u bërë.

korniza fotografike me kavanoz

Ai konsiston në vendosjen e fotove në kavanoza qelqi. Më pas, do t'ju duhet ta mbushni me shumë vaj.

Kafshë me kapak sode

ide për të ricikluar

Për shkak të formës së tyre, kapakët e sodës janë ideale për të punuar me fëmijë. Për shembull, duke i ngjitur në karton, mund të bëni kafshë të vogla të lezetshme për t'u dekoruar. Një tjetër mundësi e shkëlqyer është t'i ngjitni ato në derë ose frigorifer me magnet. Do të keni argëtim të lehtë dhe argëtues.

Raft librash

Adhuruesit e librave shpesh grumbullojnë libra që mund të mos i përdorin më kurrë. Në vend që t'i hedhim, ne mund t'i riciklojmë dhe të bëjmë këtë raft të bukur. Në këtë mënyrë, ne krijojmë efekte vizuale të mahnitshme. Një homazh për letërsinë origjinale që do të lërë pa fjalë të gjithë ata që na vizitojnë.

Qiri dekorativ me tapë

Tapat nga disa lloje pijesh mund të shndërrohen në qirinj të vegjël dekorativë në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit. Përveç kësaj, ato janë shumë të thjeshta për t'u bërë. Mbushini ato me dyll, vendosni një fitil të vogël dhe lërini të pushojnë. Megjithatë, kini gjithmonë kujdes që të mos djegin asgjë rreth tyre.

Varëse me vegla të vjetra

Këto mjete do të na ndihmojnë gjithmonë me disa detyra në shtëpi. Megjithatë, disa janë aq të vjetra sa i kemi zëvendësuar me më shumë teknologji. Për të shmangur humbjen e tyre, palosini dhe ngjitini në një sipërfaqe druri për të marrë disa varëse rrobash. Në këtë mënyrë do të arrini një dekorim të dobishëm dhe rustik.

Llambë me llambë të vjetër

Falë xhamit të hollë, llamba ka një prekje shumë elegante dhe është e përkryer për dekorim. Si fillim, nëse keni disa të vjetra, hiqini nga sipër, mbushini me vaj ose ujë dhe vendosni një fitil.

Kuti bizhuterish me shishe plastike

Forma e luleve në fund të shumicës së shisheve plastike mund të përdoret për të bërë kuti bizhuterish të bukura me shumë shtresa.

Shpresoj që me këto ide për të ricikluar ju mund të kontribuoni me kokën tuaj të rërës për ruajtjen dhe kujdesin ndaj mjedisit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.