Hidroponika

hidroponika është një formë e efektshme e mbjelljes

Ka mënyra alternative për të rritur bimë përveç tokave bujqësore, kopshteve dhe tenxhereve. Bëhet fjalë për kulturat hidroponike.

Çfarë është hidroponika?

Hidroponika është një metodë që konsiston në përdorimin e tretësirave për rritjen e bimëve në vend të përdorimit të tokës. Ka shumë mënyra për të përdorur këtë teknikë dhe është shumë e dobishme. A doni të dini gjithçka në lidhje me hidroponinë?

Karakteristikat hidroponike

të lashtat hidroponike

Kur përdorim këtë teknikë për mbjellje, rrënjët marrin një tretësirë ​​të pasur me lëndë ushqyese të nevojshme për tu rritur dhe me përqendrime të ekuilibruara të tretura në ujë. Përveç kësaj, kjo zgjidhje ka të gjithë elementët thelbësorë kimikë për një zhvillim të mirë të bimës. Kështu, bima mund të rritet vetëm në një tretësirë ​​minerale, ose në një mjedis inert, të tilla si zhavorr, pearlit ose rërë.

Kjo teknikë u zbulua në shekullin e XNUMX-të kur shkencëtarët panë që mineralet thelbësore thithen nga bimët përmes joneve inorganike të tretura në ujë. Në kushte natyrore, toka vepron si një rezervë e lëndëve ushqyese minerale, por vetë toka nuk është thelbësore për rritjen e bimës. Kur lëndët ushqyese minerale në tokë treten në ujë, rrënjët e bimës janë në gjendje t’i thithin ato.

Për shkak se bimët janë në gjendje të përfshijnë lëndë ushqyese në një tretësirë, nuk kërkohet një substrat që bima të zhvillohet dhe të rritet. Pothuajse çdo bimë mund të rritet duke përdorur teknikën hidroponike, megjithëse ka disa që japin rezultate më lehtë dhe më të mira se të tjerët.

Përdorimet hidroponike

domate në rritje duke përdorur teknikën e hidroponisë

Sot, ky aktivitet po shënon një lulëzim të madh në vendet ku kushtet për bujqësi janë të pafavorshme. Duke kombinuar hidroponikën me menaxhim të mirë të serrave, rendimentet janë shumë më të larta se ato të marra në kulturat në ajër të hapur.

Në këtë mënyrë, ne mund t'i bëjmë perimet të rriten mjaft shpejt dhe t'u sigurojmë atyre ushqim të pasur me lëndë ushqyese. Teknika e hidroponisë është e thjeshtë, e pastër dhe e lirë, kështu që për bujqësinë në shkallë të vogël, ky është një burim shumë tërheqës.

Madje ka arritur standarde komerciale dhe që disa ushqime, bimë zbukuruese dhe bimë të reja duhani rriten në këtë mënyrë për arsye të ndryshme që kanë të bëjnë me mungesën e tokave adekuate.

Sot ka shumë zona që kanë toka të ndotura nga derdhjet ose mikroorganizmat që shkaktojnë sëmundje të bimëve ose duke përdorur ujëra nëntokësore që degradojnë cilësinë e tokave. Kështu, kultivimi hidroponik është një zgjidhje për problemet e territorit të kontaminuar.

Kur nuk e përdorim tokën si vend për tu rritur, nuk kemi efektin tampon që siguron një tokë bujqësore. Sidoqoftë, ata kanë probleme të ndryshme me oksigjenimin e rrënjëve dhe nuk është diçka që mund të quhet e pastër në shkallët tregtare.

Ka shumë njerëz që përdorin hidroponikë. Njerëzit me kohë të lirë që duan të argëtojnë dhe të hetojnë, për hulumtime, për demonstrata para studentëve për thelbësinë e elementeve të caktuara kimike, madje edhe për ata që duan të rriten në një enë ose një vaskë të vogël, të rriten në anije kozmike ose për shkallë të gjerë të korrat.

Klasifikimi dhe përparësitë e ofruara nga hidroponika

tretësira e hidroponikës riciklohet në të gjitha të korrat

Të korrat hidroponike kanë evoluar kohët e fundit duke pasur parasysh mënyrat e përdorimit dhe ndikimin në mjedis që shkakton. Nga njëra anë, gjejmë format e hapur, të cilat janë ato që hedhin rrjedhjet, dhe nga ana tjetër, ne kemi ato të mbyllura, të cilat ripërdorin solucionin ushqyes si formë të mbrojtjes së mjedisit dhe ekonomi më të madhe në përdorimin e saj.

Hidroponika shmang pengesat dhe kufizimet që paraqet një tokë bujqësore konvencionale. Tokat bujqësore kërkojnë substratin, materialin e ngurtë, herbicide, plehra, pesticide, etj.

Hidroponika mund të ketë një substrat inert nëse dëshironi, si p.sh. perliti, shtuf, torfe, zhavorr, Etj

Sistemet hidroponike fillimisht ishin të tipit "të hapur", meqenëse ndikimi mjedisor i shkarkimit të rrjedhjeve të përdorura në kultivim nuk u mor parasysh. Pasi panë ndikimet e hedhjes së solucionit në mjedis, u zhvilluan metodat 'e mbyllura'. Kjo metodë bazohet në ripërdorimin e lëndëve ushqyese për kulturat e tjera, duke shmangur ndikimet gjeneruese në mjedis.

Hidroponika ofron shumë përparësi krahasuar me kulturat konvencionale:

 • Kjo lejon të rritet në ambiente të mbyllura (ballkone, tarraca, patio, etj.)
 • Kërkon më pak hapësirë ​​(instalime të mbivendosura mund të bëhen për të shumëzuar më tej hapësirën)
 • Periudha e kultivimit është më e shkurtër se në bujqësinë tradicionale, pasi rrënjët janë në kontakt të drejtpërdrejtë me lëndët ushqyese, duke arritur rritje të jashtëzakonshme të kërcellit, gjetheve dhe frutave.
 • Kërkon më pak punë, pasi nuk është e nevojshme të punohet toka (hiqni tokën, bëni transplantime, pastroni të korrat, etj.)
 • Nuk ka problem të erozionit të tokës, si në kulturat tradicionale
 • Nuk është e nevojshme të aplikoni plehra, kështu që perimet e prodhuara janë 100% organike.

Fakti nuk kanë nevojë për plehra është një avantazh i madh për sa i përket ndikimit në mjedis. Siç e dimë, përdorimi i tepruar i plehrave azotikë është një nga shkaqet kryesore të eutrofizimi i ujërave  dhe ndotja e ujërave nëntokësore. Duke shmangur përdorimin e plehrave, ne do të zvogëlojmë ndikimet negative në mjedis.

Përdorimi i kontejnerëve

tretësira hidroponike ka lëndët ushqyese të nevojshme për rritjen korrekte dhe zhvillimin e të korrave

Kohët e fundit, është propozuar përdorimi i kontejnerëve në sistemet hidroponike. Së bashku me rendimentet "në mënyrë eksponenciale më të lartë", përdorimi i kontejnerëve në hidroponikë siguron që të gjitha sistemet në rritje gjithashtu ata do të përdorin 90% më pak ujë sesa përdoret në bujqësinë konvencionale.

Kur përdorni hidroponikë të kontejneruar, është e nevojshme të siguroheni që uji të kalojë nëpër të njëjtin vend çdo dymbëdhjetë minuta. Në këtë mënyrë ne do t'i kthejmë të korrat në një fermë portative.

Nëse bëjmë llogaritje, duke përdorur hidroponikë, mund të korrret rreth 4.000 deri në 6.000 njësi perimesh javore (e cila arrin në rreth 50 ton në vit), që është ekuivalente me 80 herë numrin e njësive që arrihen në të njëjtën hapësirë ​​duke përdorur sistemet konvencionale të mbjelljes dhe korrjes në bujqësi.

Siç mund ta shihni, hidroponika është një teknikë gjithnjë e më e përhapur, pasi nuk kërkon tokë bujqësore dhe optimizon burimet dhe hapësirën. Nëse shtrijmë hidroponikën, ne do t'u japim një pushim tokave bujqësore që janë nën kaq shumë presion nga plehrat e tepërta, çan, herbicide dhe kimikate të tjera të përdorura, ndërsa kontribuojnë në një ulje të ndotjes.

bimë të rritura pa tokë
Artikulli i lidhur:
Të korrat hidroponike, cilat janë ato dhe si të bëhet një në shtëpi

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Do të isha i interesuar të dija se çfarë lloj lëndësh ushqyese mbajnë bimët dhe ku blihen.

 2.   Anthony dijo

  Ku mund t'i blini tubat katrorë PVC që të jeni në gjendje të filloni ose trajtoni në hidroponikë për përdorim familjar në argenrin?