Hotele me energji diellore

Industria hoteliere është një sektor i rëndësishëm ekonomik pasi ka mijëra hotele të të gjitha madhësive në botë. Këto sipërmarrje shpenzojnë shumë energjisë elektrike dhe energjisë për shkak të shërbimeve që ata ofrojnë për vizitorët e tyre.

Por sot tendenca është kurseni energji dhe të jesh më ekologjik, kjo është arsyeja pse disa hotele në botë po ridizenjojnë ndërtesat e tyre, sistemet e ngrohjes dhe ftohjes, ndër veprime të tjera, për t'i bërë ato më miqësore me mjedisin.

Dy shembuj që duhen marrë parasysh janë: Hoteli Crowne Plaza në Danimarkë ka përfshirë panele diellore në fasadën e tij që furnizojnë një pjesë të madhe të energjisë së tij. Përveç një dizajni dhe teknologji e qëndrueshme energji që e bën ndërtesën më efikase, duke lejuar përdorimin më të mirë të energjisë.

Ky hotel kursen rreth 50% të asaj që një ndërtesë e ngjashme konsumon me sistemet e energjisë konvencionale.

Një rast tjetër shumë i rëndësishëm është ai i hotelit luksoz Power Valley Jingjiang International në Kinë. Ky hotel me pesë yje ka 291 dhoma dhe disa ambiente shtesë si restorante dhe dhoma eventesh.

Ky hotel prodhon 10% të energjisë që përdor me energjinë diellore nga 3800 modulet fotovoltaike. Një tjetër tipar i dukshëm është se ai ka një sistem për të ricikluar energjinë termike nga ujërat e ndotura dhe për ta shndërruar atë në ngrohje, ftohje dhe ujë të nxehtë.

Hotelet po zbulojnë përfitimet e energjisë diellore dhe mjedisit dhe dizajnit të qëndrueshëm të energjisë për të kursyer energji dhe shumë para.

Isshtë gjithashtu një mënyrë për të përmbushur kërkesën në rritje të konsumatorëve të cilët kërkojnë menaxhim më të mirë mjedisor nga kompanitë.

Me siguri më shumë hotele në botë do të imitojnë këto veprime pasi që është shumë pozitive për të gjitha palët.

Kurseni energji dhe prodhoni energji e rinovueshme Shtë një angazhim i të gjithëve, por ndërmarrjet dhe kompanitë e mëdha kanë një detyrim më të madh pasi ato janë ato që konsumojnë më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.