Termocentrali hidraulik: funksionimi dhe llojet

Termocentrali hidraulik

Sot kemi ardhur të flasim për një tjetër nga energjitë e rinovueshme në thellësi. Bëhet fjalë për hidrocentrale. Por ne nuk do të flasim për këtë vetë, por për të termocentrali hidraulik ku gjenerohet dhe kryhet. Një hidrocentral ka një rëndësi të madhe për gjenerimin e energjisë së rinovueshme nga rezervuarët e ujit. Përveç kësaj, ajo ka përdorime dhe përfitime të tjera të shumta për popullatën.

Në këtë artikull do të diskutojmë të gjitha avantazhet dhe disavantazhet e hidrocentraleve dhe do të shohim se si funksionojnë ato. A doni të dini më shumë rreth kësaj? Vazhdoni të lexoni.

Çfarë është një hidrocentral

Funksionimi i termocentraleve

Kur vendosim në punë një hidrocentral, ajo që shpresojmë të jetë në gjendje të gjenerojmë energji nga uji i depozituar në rezervuarë. Gjëja e parë që duhet të bëni është të gjeneroni energji mekanike dhe e shndërrojnë atë në energji elektrike.

Sistemi i mbledhjes së ujit është prodhuar për të krijuar një pabarazi që buron një energji potenciale të akumuluar. Ai ujë bie për të marrë energji përmes ndryshimit të gravitetit. Kur uji kalon nëpër turbinë, ajo gjeneron një lëvizje rrotulluese që drejton një alternator dhe transformon energjinë mekanike në energji elektrike.

Përfitimet e hidrocentralit

Disavantazhet e një hidrocentrali

Siç mund ta shihni, kjo sjell përfitime të mëdha për popullatën dhe jo vetëm në nivelin e energjisë. Le t'i grupojmë këto përparësi për t'i analizuar ato një nga një:

 • Shtë një energji e rinovueshme. Me fjalë të tjera, nuk mbaron me kohën siç mund të bëjnë karburantet fosile. Uji në vetvete nuk është i pakufizuar, por është e vërtetë që natyra vazhdimisht na sjell shi. Në këtë mënyrë ne mund të rimëkëmbet dhe të vazhdojmë ta përdorim atë si një burim energjie.
 • Duke qenë plotësisht natyrale dhe e rinovueshme, nuk ndot. Isshtë një energji e pastër.
 • Siç kemi thënë më parë, ajo jo vetëm që na sjell dobi në furnizimin me energji, por është gjithashtu e kombinuar me veprime të tjera të tilla si mbrojtja nga përmbytjet, ujitja, furnizimi me ujë, gjenerimi i rrugëve, turizmi ose rregullimi i mjediseve.
 • Përkundër asaj që mendoni, kostot e funksionimit dhe mirëmbajtjes janë të ulëta. Pasi diga dhe i gjithë sistemi i ujëmbledhësve të jenë ndërtuar, mirëmbajtja nuk është aspak komplekse.
 • Ndryshe nga llojet e tjera të shfrytëzimit të energjisë, punimet e kryera për të përfituar nga kjo lloj energjie kanë një jetë të gjatë të dobishme.
 • Turbina përdoret për të gjeneruar energji. Një turbinë është mjaft e thjeshtë për t’u përdorur, shumë e sigurt dhe efikase. Kjo do të thotë që kostot e prodhimit janë më të ulëta dhe se mund të fillohet dhe ndalet shpejt.
 • Mezi kërkon mbikëqyrje nga ana e punëtorëve, pasi që është një pozicion i thjeshtë për tu realizuar.

Vetëm fakti që është një energji e rinovueshme dhe e pastër me kosto të ulët tashmë e bën atë një energji konkurruese në tregje. Shtë e vërtetë që ajo ka disa disavantazhe siç do ta shohim më poshtë, megjithëse përfitimet e marra janë shumë më të rëndësishme.

Disavantazhet e hidrocentraleve

Çuditërisht, ky lloj i energjisë nuk është i gjitha përparësi. Ka disa pengesa kur bëhet fjalë për t'u gjeneruar dhe ato gjithashtu duhet të merren parasysh nëse do të vendoset për të furnizuar një popullsi ose, të paktën, për të kontribuar duke mbuluar kërkesën për energji.

Ne do të analizojmë disavantazhet e këtij lloji të energjisë:

 • Siç pritej, një hidrocentral kërkon një sipërfaqe të madhe toke. Vendi ku është vendosur duhet të ketë karakteristika natyrore që lejojnë shfrytëzimin e duhur të energjisë.
 • Kostot e ndërtimit të hidrocentralit janë zakonisht të lartaMeqenëse duhet të përgatisni tokën, të ndërtoni sistemin e transmetimit të energjisë elektrike dhe energjia humbet në të gjithë këtë proces që nuk mund të rikuperohet.
 • Krahasuar me impiantet e tjera ose llojet e tjera të energjisë së rinovueshme, ndërtimi i impiantit zgjat shumë.
 • Në varësi të mënyrës së reshjeve dhe kërkesës së popullsisë, gjenerimi i energjisë nuk është gjithmonë konstant.

Kjo e fundit ndodh me shumë lloje të energjisë së rinovueshme. Shtë një nga problemet që shumica duhet të mbulohet në sektorin e burimeve të rinovueshme. Ashtu si energjia e erës kërkon erëra dhe diellor Pas shumë orësh me diell, hidraulikës i duhen reshje të bollshme për të gjeneruar ujëvara të mira.

Për ta bërë këtë disavantazh më pak, duhet të dini të zgjidhni vendndodhjen shumë mirë. Për shembull, nuk është e njëjta gjë të vendosësh bimën në një zonë ku reshjet janë shumë të pakta dhe klima është përgjithësisht e thatë sesa ta vendosësh në një zonë me shumë shi. Duke bërë këtë, prodhimi i energjisë do të jetë shumë më i lirë dhe më i bollshëm.

Llojet e termocentraleve hidrike

Ekzistojnë lloje të ndryshme të hidrocentraleve në varësi të mënyrës në të cilën funksionojnë.

Stacioni hidraulik i rrjedhës së lumit

Stacioni hidraulik i rrjedhës së lumit

Shtë një lloj impianti që nuk grumbullon sasi të mëdha uji në turbina, por përkundrazi përfitoni nga rrjedha e disponueshme në lumë ka në atë kohë. Ndërsa kalojnë stinët e vitit, rrjedha e lumit gjithashtu ndryshon, duke e bërë të pamundur humbjen e ujit të tepërt nga tejmbushja e digës.

Impianti hidroelektrik me rezervuar rezervë

Termocentral hidraulik me rezervuar

Ndryshe nga i mëparshmi, ky ka një rezervuar ku ruhet uji rezervë. Rezervuari lejon që sasia e ujit që arrin në turbinë të rregullohet në një mënyrë më efikase. Avantazhi që ofron në krahasim me atë të mëparshmi është se, duke pasur gjithmonë ujë të damkuar si rezervë, ai mund të prodhojë energji elektrike gjatë gjithë vitit.

Stacioni i pompimit hidroelektrik

Stacioni i pompimit hidraulik

Në këtë rast kemi dy rezervuarë të vendosur në nivele të ndryshme. Në varësi të kërkesës për energji elektrike, ato rrisin prodhimin e tyre ose jo. Ata e bëjnë këtë si një shkëmbim konvencional. Kur uji që është ruajtur në një rezervuar të sipërm bie, ktheni turbinën dhe, kur është e nevojshme, uji pompohet nga rezervuari i poshtëm në mënyrë që përsëri të mund të rifillojë ciklin e lëvizjes.

Ky lloj qendror ka avantazhin që mund të rregullohet sipas kërkesës për energji elektrike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth hidrocentraleve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.