Për herë të parë në 100 vjet, bizon kthehet në të egra në Kanada

Bizon

Parqet e Kanadasë kanë u zhvendos në 16 bizona të egra nga Parku Kombëtar Ishull Elk deri në Luginën e largët të Panterës në Parkun Kombëtar Banff.

Për 16 muaj, bizon do të mbahet në pjellje të mbyllura në luginën 40 milje në veri të Banff, dhe do të monitorohet nga Parks Canada. Në verën e vitit 2018, ata do të lëshohen në një zonë prej 1.200 kilometrash katrorë në luginat e Drerit të Kuq dhe Lumit Cascade ku ata do të qëndrojnë të lirë për të bashkëvepruar me speciet vendase.

Pritet që barrierat natyrore dhe të jetës së egër, shërbejnë si mënyra më e mirë për të dekurajuar bizon që të largohet nga zona.

El Kryeinspektori Dave McDonough i Parkut Kombëtar Banff thotë:

Është një ngjarje e madhe për të pasur specie kryesore kthehuni në një nga vendet më ikonë në kombin tonë. Theshtë mënyra perfekte për të shënuar 150 vjet të Konfederatës së Kanadasë.

Më shumë se një shekull më parë, bizonët kullotnin në tokën që tani është Parku Kombëtar Banff. Sjellja e tyre rikthen një nga speciet kryesore në peizazh dhe siguron një lidhje kulturore me kombet e para që gjuanin kafshën. Ka qenë një kohë, ka pasur rreth 30 milion bizona në fusha, por ishin në prag të zhdukjes për shkak të gjuetisë së tepërt.

Qeveria Kanadeze bleu një nga tufat e fundit në fillim të viteve 1900 dhe u mbrojtën në bazën e malit Cascade për rreth 100 vjet. Ata u morën prej andej në 1997.

Në një 6,5 milion dollarë projekt provë, stafi i parkut do të vlerësojë shëndetin e tufës, lëvizjet e tyre, shkallët e riprodhimit dhe mbijetesës dhe si do të përshtaten me mjedisin dhe grabitjen e arinjve dhe ujqërve.

Diez femra shtatzënë dhe gjashtë bizona të rinj të veshur me jakë radio u transportuan në kontejnerë të gjatë tre metra nga Elk Island në Ya Ha Tinda Ranch në fund të Janarit. Ata u hodhën nga një helikopter. Brenda disa orësh ata po ushqeheshin dhe pinin ujë afër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.