Gota të ngrënshme dhe të biodegradueshme

L produkte të disponueshme Ato janë shumë praktike dhe përdoren gjerësisht në të gjithë botën por ato shkaktojnë një problem serioz mjedisor, siç është gjenerimi i një sasie të madhe të humbje vështirë për tu menaxhuar në qytete.

Duke pasur parasysh këtë realitet, ekzistojnë dy mënyra për të përballuar këtë problem: zvogëlimi i përdorimit të produkteve të disponueshme ose krijimi i sendeve të disponueshme. biodegradable dhe e lehtë për tu asgjësuar.

Një kompani në New York ka krijuar gota të disponueshme quhet Jelloware. Këto syze janë shumë të veçantë pasi që janë të ngrënshëm dhe për këtë arsye degradimi i tyre është i lehtë nëse hidhen.

Këto gota kanë forma, shije, erë dhe ngjyra të ndryshme që e bëjnë atë shumë tërheqëse për tu ngrënë pasi keni pirë përmbajtjen.

Gota janë bërë nga agari i çamçakëzit që është një ekstrakt i algave të detit, një produkt i ngrënshëm. Aromat në këto gota janë limoni, nenexhiku, rozmarina, panxhari, borziloku dhe xhenxhefili. Shija e gotës përputhet me pijen e servirur në të.

Duke qenë një material organik dhe natyrale, këto kontejnerë mund të kompostohen në një kopsht ose park pasi ato janë plotësisht të biodegradueshme.

Kjo ide është me të vërtetë inovative dhe ekologjike pasi plotëson një nevojë specifike por është gjithashtu e padëmshme për mjedisin.

Këto anije janë fillimi i një linje më të gjerë të produkte organike që nuk gjenerojnë mbeturina pasi të përdoren.

Takëmet konvencionale të disponueshme prodhojnë shumë mbeturina, përkundrazi është çështje e zëvendësimit të tyre me një tjetër që mund të absorbohet plotësisht nga natyra.

Kjo lloj iniciativë tregon se është e mundur të përdoren produkte natyrale për të kënaqur nevojat tona pa dëmtuar mjedis.

Mbështetja e produkteve plotësisht organike është mënyra më e mirë për të ndihmuar në përmirësimin e shëndetit të planetit dhe zvogëlimin e ashpërsisë së problemeve ekzistuese mjedisore.

Burimi: Një blog i gjelbër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.