Gorona del Viento arrin të furnizojë 1.974 orë me burime të ripërtëritshme

Gorona e erës

Ishulli i El Hierro është edhe një herë një shembull i energjisë së rinovueshme. Hidrocentrali Gorona del Viento ka qenë në gjendje të furnizojë ishullin vetëm me energji të rinovueshme nga 25 janari deri më 12 shkurt pandërprerë.

Si ka qenë e mundur kjo?

Gjatë vitit të kaluar, kompania e ngarkuar me hidrocentralin ka siguruar që 46,5% e të gjithë energjisë së konsumuar në El Hierro vjen nga burime të rinovueshme. Ky termocentral është bërë një pjesë kryesore në integrimin e energjisë në ishull.

Me një kohëzgjatje prej 1.974 orë, impianti Gorona del Viento ka qenë në gjendje të furnizojë ishullin vetëm me energji të rinovueshme. Kjo ka qenë e mundur falë erërave të forta që kanë bërë që turbinat e erës të lëvizin më shpejt dhe për më gjatë.

Deri më tani në vitin 2018, era ka lejuar ndërhyrjen e teknologjive ndotëse në mbulimin e kërkesa për 560 orë. Gorona del Viento ka qenë në gjendje të arrijë një fuqi të ripërtëritshme prej 20.234 megavat, duke rritur kapacitetin e saj të rinovueshëm me 5,8% krahasuar me vitin e kaluar. Ky përfaqëson një rekord të ri historik në botën e burimeve të ripërtëritshme.

Gorona del Viento filloi të funksionojë me kapacitet të plotë në korrik 2015 dhe, që nga ajo kohë, ajo ka qenë një pjesë themelore për integrimin e gjenerimit të rinovueshëm në sistemin elektrik të El Hierro.

Megjithëse impianti ishte funksional vetëm në 2015 gjatë gjysmës së dytë të vitit, ai arriti të mbulonte 19,2% të kërkesës totale. Në vitin 2016 arriti 40,7% dhe në 2017 46,5%. Siç mund të shihet, çdo vit arrihet më shumë energji e rinovueshme. Para krijimit të termocentralit, në 2014, energjia e rinovueshme në ishull kështu ajo përbënte vetëm 2,3% të të gjithë kërkesës për energji elektrike.

Që nga hyrja e saj në veprim, Gorona del Viento ka shmangur emetimin e gati 30.000 tonë CO2, një shembull për të ndjekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.