Gjurma e karbonit dhe energjitë e rinovueshme

La gjurmë të karbonit Shtë një instrument për të matur emetimet e gazrave serë të një personi, organizate, vendeve ose aktiviteteve njerëzore. Meqenëse këto gazra janë shkaku i ndryshimi i klimës në planet.

Duke përcaktuar sasinë e emisioneve dhe zbulimin e burimeve të emetimeve të dëmshme të gazit, kjo u mundëson atyre që të kërkojnë t'i ulin ato.

Shumë kompani, institucione dhe madje edhe vende matin gjurmët e tyre të karbonit për të ditur nivelin e kontributit të tyre në sasinë e gazra serë ato lëshojnë.

Pasi të merret rezultati, është e rëndësishme që ata të punojnë në uljen e kostos së pushtet, shmangni shpërdorimin ose përdorimin irracional të tyre.

Politikat më efikase për të zvogëluar gjurmën e karbonit është përdorimi i teknologjisë dhe sistemeve të bazuara në energji e pastër e ripërtëritshme të tilla si diellore, era, biomasa, biokarburantet, ndër të tjera në të gjitha aktivitetet e mundshme jo vetëm në prodhimin e energjisë.

Ndërgjegjësimi dhe edukimi mjedisor janë gjithashtu shumë të nevojshëm për të arritur ndryshime përkatëse në situatën globale të mjedisit.

Përdorimi i rregullt, i vazhdueshëm dhe i zgjatur i energjisë së pastër do të zvogëlojë ndjeshëm emetimet e dioksid karboni në atmosferë.

Të gjithë duhet të matin gjurmën e tyre të karbonit dhe të dinë në çfarë niveli po kontribuojnë në ndotjen e mjedisit dhe të propozojnë që të ndryshojnë këtë situatë përmes ndryshimeve në zakonet e konsumit, stilit të jetës dhe llojit të aktiviteteve që kryejnë rregullisht.

Shtë e rëndësishme që secili prej nesh nga vendi ynë të përpiqet të bëjë gjurmën tonë sa më të ulët të jetë e mundur. Përdorimi i energjisë së rinovueshme në jetën tonë të përditshme është një fillim i mirë pasi ne do të kontribuojmë në mënyrë aktive për këtë kauzë.

Vendet duhet të vazhdojnë të promovojnë zëvendësimin dhe zgjerimin e përdorimit të energjisë së rinovueshme si burime të gjenerimit të energjisë në mënyrë që të zvogëlojnë gjurmën e tyre të karbonit më shpejt dhe kështu të arrijnë një përmirësim të dukshëm globalisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.