Gjeneroni biogaz nga mbeturinat e copave të patates

impianti i biogazit

Ka shumë mënyra për të prodhuar energji të rinovueshme ose thjesht për të gjeneruar energji nga përdorimi i mbeturinave ose materialeve që janë tashmë në përdorim. Për shembull, ne i transferojmë ato në impiantin pilot për trajtimin e ujërave të ndotura dhe prodhimin e biogazit që është zhvilluar brenda projektit LIFE WOGAnMBR.

Ka të bëjë me aftësinë për të bërë dhe nxjerrë biogaz nga mbeturinat e ngrira kibble dhe patatet e skuqura. A mund të gjenerojmë vërtet energji duke përfituar nga ky lloj i mbeturinave?

Nxjerrja e biogazit

Fabrika e ushqimit të ngrirë Eurofrits dhe patatinat Matutano Ata kanë testuar dhe po zhvillojnë një teknologji që përdor membranat për të marrë dhe filtruar ujë me cilësi të lartë. Ky ujë mund të jetë i disponueshëm për ujitje dhe biogazi i gjeneruar në proces mund të përdoret për konsum të energjisë në impiantet e prodhimit.

Tani për tani, rezultate më të mira janë marrë në marrjen e biogazit në impiantet e Matutano. Të dy industritë ushqimore kanë testuar gjenerimin e biogazit duke përdorur këtë fabrikë pilot duke përdorur teknologjinë AnMBR. Eurofrits, e vendosur në Pozuelo de Alarcón (Madrid), kryesisht prodhon mish të ngrirë, mish pule, peshk, kroketa dhe patate dhe patate të skuqura Matutano në Burgos.

Projekti i impiantit pilot

Projekti ka rezultate të mira në impiantet pilot që punojnë me ngarkesa të ndryshme organike. Biomasa ka performuar mirë. Ka qenë e mundur të arrihen 9.600 litra biogaz në ditë me një cilësi metani 75%. Kjo demonstron qëndrueshmërinë teknike, ekonomike dhe mjedisore të këtij lloji të projektit. Përparësia që ka nuk është vetëm se gjeneron biogaz për prodhimin e energjisë, por gjithashtu filtron ujin që mund të përdoret për ujitje. Qëllimi është të zvogëlohet prodhimi i llumit sa më shumë që të jetë e mundur dhe të vendoset si i vetëmjaftueshëm nga pikëpamja e energjisë.

Përveç kësaj, kjo teknikë është e adaptueshme për çdo proces në industrinë ushqimore, duke ndihmuar në zvogëlimin e konsumit të lëndëve të para dhe zvogëlimin e mbetjeve të gjeneruara. Me këtë sistem membranor, arrihet një ultra-filtrim i ujërave të ndotura industriale që e bëjnë të përshtatshme për ujitje meqenëse të gjitha llojet e grimcave të ngurta që shkaktojnë bllokimin në tuba zhduken.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.