Gjeneratori i energjisë STEP

gjenerator me hapa të energjisë

Në shoqërinë moderne, kërkesa për energji të rinovueshme është bërë gjithnjë e më urgjente. Prandaj, po ndërtohen reaktorët më të mëdhenj të shkrirjes bërthamore në botë, së bashku me ndërtimin e turbinave më të mëdha të erës të ndërtuara ndonjëherë. Së fundmi, një ekip studiuesish ka zbuluar një mënyrë për të gjeneruar energji përmes CO2, e cila ka bërë të mundur ngrohjen e 10.000 shtëpive në Teksas. Kjo ishte falë Gjeneratori i energjisë STEP.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për gjeneratorin e energjisë STEP, karakteristikat e tij dhe revolucionin teknologjik që kjo përfshin.

Si funksionon një gjenerator i energjisë

hap gjenerator energjie për ngrohjen e shtëpive

Gjëja e parë nga të gjitha është të jesh në gjendje të dish se si funksionon një gjenerues energjie për të kuptuar këtë përparim teknologjik. Siç sugjeron emri, një gjenerator i energjisë është një mjet që mund të prodhojë energji. Ai është përgjegjës për transformimin e formave të ndryshme të energjisë, si mekanike, kimike dhe të tjera, në energji elektrike. Ky konvertim është ai që lejon gjeneratorin të prodhojë energji elektrike.

Burimi i energjisë është thelbësor në jetën tonë sot. Ne jemi plotësisht të varur nga ajo për të kryer aktivitete rutinë ditore, për të përfunduar detyrat e punës, për të mirëmbajtur pajisjet dhe në thelb për të mbajtur botën të funksionojë.

Gjeneratorët përdoren për të kompensuar mangësitë e energjisë që mund të lindin kur sistemet elektrike përjetojnë dështime. Kjo garanton furnizim të vazhdueshëm me energji për të plotësuar nevojat e kërkuara.

Aktivizimi i gjeneratorit të rrymës së drejtpërdrejtë varet nga induksioni elektromagnetik, i cili ka aftësinë të shndërrojë energjinë mekanike në energji elektrike. Ndër llojet më të njohura të gjeneratorëve të energjisë janë dinamo, e cila punon duke transformuar energjinë mekanike në lëvizjen rrotulluese të boshtit të saj. Ky rrotullim bën që intensiteti i fushës magnetike të luhatet, duke çuar përfundimisht në një induksion të tensionit në terminalet e gjeneratorit. Nga ana tjetër, kur këto terminale i nënshtrohen ngarkesave, energjia gjenerohet dhe qarkullon.

Ekzistojnë gjeneratorë të shumtë në treg me modele dhe kapacitete të ndryshme të energjisë, duke i lejuar ata të personalizohen për të përmbushur nevojat dhe rrethanat tuaja individuale.

Është e rëndësishme të përmendet se motorët elektrikë ndajnë ngjashmëri me gjeneratorët, por Në vend që të shndërrojnë energjinë mekanike në energji elektrike, ata e shndërrojnë energjinë elektrike në energji mekanike. Për më tepër, ka metoda për të kthyer energjinë kimike në energji elektrike, siç është përdorimi i baterive. Procesi i shndërrimit të energjisë diellore në energji elektrike arrihet përmes përdorimit të gjeneratorëve fotovoltaikë.

Gjeneratori i energjisë STEP

veshje

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, një ekip studiuesish ka zbuluar një mënyrë për të gjeneruar energji përmes CO2, e cila ka lejuar ngrohjen e 10.000 mijë shtëpive në Teksas

Ky përparim u bë i mundur falë përdorimit të turbinave të vogla që mund të jenë çelësi për arritjen e energjisë së qëndrueshme, që është një synim global. Instituti i Kërkimeve Jugperëndimore ka botuar një artikull që nxjerr në pah impiantin e tij të suksesshëm pilot në San Antonio, Teksas, i quajtur STEP, i cili përmban një sistem të ri të prodhimit të energjisë.

STEP nuk është termocentrali juaj tipik dhe potenciali i tij për të revolucionarizuar rivalët e industrisë energjetike që pretendon presidenti i institutit kërkimor në jug të SHBA-së. Ajo që është magjepsëse për STEP është përdorimi i CO2 në temperaturë të lartë për të gjeneruar energji. Kjo qasje jo vetëm që përmirëson efikasitetin e turbinave të prodhimit të energjisë, por gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të CO2 në atmosferë.

Arritja e energjisë më të qëndrueshme dhe efikase është bërë një detyrë interesante. Kjo arrihet duke përdorur vetitë e jashtëzakonshme të dioksidit të karbonit, i cili Ai shndërrohet nga një gjendje e gaztë në një formë pothuajse të lëngshme në temperatura jashtëzakonisht të larta.

Edhe pse mund të duket më i madh në fotografi, sistemi i turbinës është në fakt mjaft i vogël në përmasa. Vetëm pak i tejkalon dimensionet e një lavatriçe standarde ose pjatalarëse. Megjithatë, madhësia e sistemit nuk pasqyron aftësinë e tij për të siguruar energji. Ai mund të gjenerojë deri në 10 MW energji, e cila është e mjaftueshme për të furnizuar rreth 10.000 shtëpi në Shtetet e Bashkuara me energji të pastër dhe të sigurt.

Demonstrimi i përparimeve të rëndësishme që po bën energjia e rinovueshme në prishjen e metodave tradicionale të prodhimit të energjisë është bërë një perspektivë bindëse dhe tërheqëse.

Përveç kësaj, përfaqëson një ndryshim thelbësor në mënyrën se si CO2 perceptohet në shoqërinë bashkëkohore. Për shumë njerëz, është një kundërshtar i heshtur që përkeqëson kushtet tona të jetesës dhe shëndetit, duke kërkuar sakrifica të konsiderueshme për të luftuar ndryshimet klimatike. Përkundrazi, e vërteta është se ai është thjesht një gaz, i ngjashëm me çdo gaz tjetër dhe ka potencial për të shpëtuar jetë për shkak të aftësisë së tij për të gjeneruar energji.

Një institut i përkushtuar për përparimet teknologjike ka krijuar një turbinë që, pavarësisht se është e vogël sa një makinë larëse, është e aftë të prodhojë energji nga dioksidi i karbonit. Kjo arrihet përmes procesit të ngritjes së dioksidit të karbonit në nivele jashtëzakonisht të larta të temperaturës.

Pas arritjes së një faze të caktuar, dioksidi i karbonit shndërrohet në një gjendje të lëngshme, duke e lejuar atë të fuqizojë turbinat përgjegjëse për prodhimin e energjisë. Impianti i testimit ka kapacitet për të gjeneruar maksimum 10 KW energji, që përkthehet në kapacitetin për të ofruar dritë dhe ngrohje deri në 10.000 shtëpi.

Presidenti i institutit, Adam Hamilton, tha si më poshtë, plot krenari dhe kënaqësi:

“STEP do të ndryshojë padyshim mënyrën se si ne mendojmë për prodhimin e energjisë. “Është emocionuese të lançosh zyrtarisht fabrikën pilot, shtëpia e teknologjisë potencialisht revolucionare të zhvilluar pikërisht këtu nga ne.”

Siç mund ta shihni, përparimi teknologjik mund të na befasojë gjithnjë e më shumë. Nuk është për t'u habitur që kjo lloj shpikjeje arrin të përhapet më shumë dhe arrin të ngrohë më shumë shtëpi duke prodhuar më shumë energji. Përveç kësaj, ai përdor si lëndë djegëse CO2 që kemi gjithnjë e më shumë në planetin tonë për shkak të aktiviteteve industriale njerëzore, kështu që është një mënyrë për të përfituar nga shkaku i ngrohjes globale si burim energjie.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth gjeneratorit të energjisë STEP dhe veçorive të tij.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.