Energjia e gazit natyror prodhon gjithashtu ndotje

Shfrytëzimi i gazit

La energjia e gazit natyror shihet me sy të mirë pasi bëhet fjalë karburant shumë më i pastër sesa qymyri dhe nganjëherë përdoret si zëvendësues i tij natyral.

Por ky reputacion pozitiv nuk është aq i vërtetë siç duket sipas raporteve dhe raporteve të ndryshme, në të cilat shpjegohet se si energjia që vjen nga gazi natyror prodhon një ndotje të madhe kur kryhet procesi i nxjerrjes së tij. Pikërisht kur digjet në procesin e djegies është më e qartë sepse emetimet e tij të gazit janë më të ulëta në atë kohë.

Duhet të keni kujdes me si vlerësohen produkte të caktuara, pasi nuk është vetëm pjesa e fundit në të cilën ndotja e prodhuar nuk është evidente, por në të gjithë procesin. Thyerja ose thyerja hidraulike është pikërisht aty ku është momenti i tij më ndotës.

Fracking konsiston në krijimin e çarjeve në shkëmb në mënyrë që një pjesë e gazit të rrjedhë nga jashtë dhe të mund të nxirret në një mënyrë më të mirë më vonë nga një pus. Përveç kësaj, problemi me këtë sistem është se në këtë pjesë të prodhimit përdoren kimikate që më pas lëshohen në atmosferë.

Një nga problemet serioze është se ndot ujin e pijshëm nëntokësor dhe shkakton emisione të mëdha të CO2 dhe metanit, e cila përkeqëson ngrohjen globale dhe ndryshimin e klimës. Për shkak të ndotjes së ujit të pijshëm nëntokësor, ndodh që shëndeti i popullatës pranë rezervuarëve të përkeqësohet ndjeshëm përveç atyre mbetjeve që dalin në ajër.

Një lëndë djegëse fosile

Flakët e gazit natyror

Gazi natyror është një lëndë djegëse fosile, megjithëse emetimet globale nga djegia e tij nuk jane shumica e problemit që nëse shkakton qymyrin ose naftën.

Emeton gaz natyror 50 deri 60 përqind më pak CO2 kur digjet në një termocentral të ri me gaz natyror në krahasim me emetimet tipike nga një termocentral qymyri. Gjithashtu redukton gazrat e lëshuar në atmosferë me 15 deri në 20 për qind në krahasim me ato të shkaktuara nga një motor benzine në një automjet.

Ku po kjo emetimet e tij gjenden në nxjerrjen dhe shpimin e gazit gazi natyror nga puset dhe transporti i tij përmes tubacioneve që rezulton në filtrimin e metanit, një gaz edhe më i fuqishëm se CO2. Studimet paraprake tregojnë se emetimet e metanit përbëjnë 1 deri në 9 për qind të emetimeve totale.

Ndotja në ajër duke gjeneruar energji nga gazi natyror

Kontaminimi

Gazi natyror nënkupton djegie më të pastër se lëndët djegëse të tjera fosile, pasi prodhon sasi të vogla squfuri, merkur dhe grimca të tjera. Djegia e gazit natyror prodhon oksid azoti, megjithëse në nivele më të ulëta se benzina dhe nafta që përdoren në motorët e automjeteve.

10.000 shtëpi amerikane që punojnë Me gaz natyror në vend të qymyrit, ai shmang emetimet vjetore të 1.900 tonë oksid azoti, 3.900 ton SO2 dhe 5.200 ton grimca. Reduktimi i këtyre emetimeve bëhet përfitim i shëndetit publik, pasi ata ndotës janë lidhur me probleme si astma, bronkiti, kanceri i mushkërive dhe më shumë.

Megjithëse ekzistojnë këto përfitime, zhvillimi i gazit jokonvencional mund ndikojnë në cilësinë e ajrit lokal dhe rajonal. Përqendrime të larta të ndotësve të ajrit janë përjetuar në disa zona ku ndodhin shpime.

Ekspozimi ndaj niveleve të larta të këtyre ndotësve mund nxisin problemet e frymëmarrjes, problemet kardiovaskulare dhe kanceri.

Fracking

Diagrami i fraksionimit

Thyerja hidraulike është një teknikë për të rritur nxjerrjen e naftës dhe gazit nëntokësore. Që nga viti 1947, rreth 2,5 milionë thyerje pusesh kanë ndodhur në mbarë botën, duke përfshirë një milion në Shtetet e Bashkuara.

Teknika përbëhet nga gjenerojnë një ose më shumë kanale të depërtueshmërisë së lartë nëpërmjet injektimit të ujit me presion të lartë, në mënyrë që të kapërcejë rezistencën e shkëmbit dhe të hapë një thyerje të kontrolluar në fund të pusit, në seksionin e dëshiruar të formacionit që përmban hidrokarbur.

Përdorimi i kësaj teknike ka lejuar Prodhimi i naftës do të rritet me 45% që nga viti 2010, gjë që i bëri Shtetet e Bashkuara prodhuesi i dytë më i madh në botë.

Vihet re gjithashtu se ndikimin mjedisor të kësaj teknike, e cila përfshin ndotjen e akuiferëve, konsumin e lartë të ujit, ndotjen e ajrit, ndotjen akustike, migrimin e gazrave dhe kimikateve të përdorura në sipërfaqe, ndotjen e sipërfaqes për shkak të derdhjeve dhe efektet e mundshme shëndetësore që rrjedhin prej saj.

Një tjetër nga rastet më serioze të fracking është rritja e aktivitetit sizmik, shumica e shoqëruar me injeksion të lëngjeve të thella.

Ndotja e ujëmbajtësve

Akuifer

Me thyerje hidraulike të pusit ka shkaktuar rrjedhje të gazrave, materiale radioaktive dhe metan në furnizimin me ujë të pijshëm.

Ka raste të dokumentuara të akuiferëve pranë puseve të gazit që janë kontaminuar me lëngje fraking, si dhe me gazra, duke përfshirë metanin dhe përbërjet organike të avullueshme. Një nga shkaqet më të mëdha të ndotjes është një ndërtim i bërë keq ose puse që çahen duke lejuar që gazi të rrjedhë në akuifer.

Lëngjet e përdorura në thyerjen hidraulike gjithashtu kanë arritur në puse të braktisura, si dhe disa të mbyllura në mënyrë të papërshtatshme, gjë që përfundimisht rezulton në kontaminimin e këtyre akuiferëve.

tërmete

Çarje rrugësh nga tërmeti

Fracking është lidhur me aktivitet sizmik me madhësi të ulët, por ngjarje të tilla zakonisht nuk mund të zbulohen në sipërfaqe.

Edhe pse përdorimi i ujërave të zeza gjatë injektimit të tij me presion të lartë në puset e injektimit të klasës II ka kanë qenë të lidhura me tërmete me madhësi më të madhe në Shtetet e Bashkuara. Të paktën gjysma e tërmeteve me magnitudë 4.5 ose më të madhe kanë goditur brendësinë e Shteteve të Bashkuara në dekadën e kaluar kanë ndodhur në rajone ku ndodh fracking.

Një studim i ri i publikuar në vitin 2016 dhe i kryer nga një ekip gjeologësh dhe sizmologësh nga Universiteti Metodist i Teksasit i Jugut dhe Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara, tregoi se injektimi i vëllimeve të mëdha të ujërave të zeza i kombinuar me nxjerrja e shëllirës nga nëntoka në puse Gazi i varfëruar ishte shkaku më i mundshëm i 27 tërmeteve që midis dhjetorit 2013 dhe pranverës 2014 ndjeu nga popullsia e Azle, në Teksas, ku ata nuk kishin pasur kurrë asnjë lidhje me tërmetet.

Efektet e tij të mundshme

Përveç rritjes së tërmeteve, komponimet kimike të përdorura në këtë teknikë mund të ndotin të dy tokat dhe ujëmbajtësit nëntokësore, sipas Shoqërisë Mbretërore Britanike në 2012.

Ju gjithashtu mund të gjeni tre punime shkencore të botuara në 2013 që përkojnë duke treguar këtë ndotja e ujërave nëntokësore nga copëtimi nuk është e mundur fizikisht. Ajo që është e qartë është se për të mos ndodhur, praktikat më të mira operacionale duhet të ndodhin gjithmonë. Ndodh që jo gjithmonë është kështu, ndaj është problemi i madh i ndotjes së akuiferëve nëntokësorë.

Dokumentarë mbi energjinë e gazit natyror

Dokumentar Gasland

Ka disa dokumentarë ku mund të gjendet një kundërshtim i qartë në fracking si Gasland i Josh Fox-it. Në këtë ai ekspozoi problemet e kontaminimit të akuiferëve pranë puseve të nxjerrjes në vende si Pensilvania, Wyoming dhe Kolorado.

Gjëja qesharake që ishte një lob i industrisë së naftës dhe gazit vuri në dyshim ata që ishin mbledhur në film Fox në mënyrë që faqja e internetit e Gasland të përgënjeshtron pretendimet e bëra nga grupi lobist.

Një tjetër film interesant është Toka e Premtuar., prezantuar nga Matt Damon në temën e thyerjes hidraulike. Gjithashtu në vitin 2013, u prezantua Gasland 2, pjesa e dytë e dokumentarit në të cilin ai afirmon portretin e tij të industrisë së gazit natyror, në të cilin paraqitja e tij si një alternativë e pastër dhe e sigurt ndaj naftës, është me të vërtetë një mit. Rrjedhjet afatgjata dhe ndotja e ajrit dhe ujit në fund të fundit dëmtojnë komunitetet lokale dhe vendosin klimën në rrezik për shkak të emetimeve të metanit, një gaz i fuqishëm serrë.

Po kërkoni një zëvendësues për energjinë e gazit natyror

Panelet diellore si një alternativë ndaj energjisë së gazit natyror

Me gjithë këtë që u tha, gazi natyror nuk është aq i pastër siç është përpjekur të tregohet, por gjatë procesit të tij lëshon ndotës në atmosferë ashtu siç ndodh kur përdoret teknika e frakimit.

Kjo është arsyeja pse është e përshtatshme të njohësh realitetin që rrethon energjinë e gazit natyror dhe vazhdoni të nxitni shumë për burimet e tjera të energjisë që janë plotësisht të pastra dhe të qëndrueshme me kalimin e kohës, si p.sh. era ose dielli, ku duhet të shkojmë për ta mbajtur këtë planet të sigurt dhe të shëndoshë.

Të gjitha ato lëndë djegëse të bazuara në fosilet në mënyrë të pashmangshme na çojnë në atë Samitin e Klimës së Parisit në të cilën dhjetëra vende duhej të përdorin vendime të caktuara për ta vendosur vitin e ardhshëm në një të tillë në të cilin energjitë e rinovueshme duhet të jenë objektivi kryesor.

Dëshironi të dini se çfarë janë kaldaja me gaz natyror dhe si funksionojnë? Mos e humbisni këtë artikull:

kaldaja me gaz natyror
Artikulli i lidhur:
Gjithçka që duhet të dini për kaldaja me gaz natyror

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diana Alvarez dijo

  Adriana më pëlqeu artikulli juaj dhe dua ta përdor për tezën time, a mund të më jepni të dhënat tuaja për t'ju referuar saktë dhe datën në të cilën keni publikuar këtë artikull. Faleminderit

 2.   Vikardiag dijo

  Klientë të rinj të Fracking në Chiapas, autobusë që qarkullojnë me gaz natyror dhe pakkush e di dëmin ekologjik që sjell në vend, pavarësisht se në emër mban “ECO”. Thyerja hidraulike shkatërron natyrën e vendit tonë

 3.   ssslabb dijo

  Problemi i madh për grupet mjedisore në këtë vend është mungesa e trajnimit teknik dhe mungesa e ashpërsisë intelektuale në argumentet e tyre. Shtë e rëndësishme para se të përballeni me një teknikë ose shfrytëzimin e një burimi, ta njihni atë plotësisht, nëse jo siç kam thënë më parë, argumenteve u mungon ashpërsia intelektuale dhe për këtë arsye e ndonjë vlefshmërie.
  Debati është absolutisht i nevojshëm, shoqëria duhet të ndërgjegjësohet dhe zhvillimi aktual nuk mund të komprometojë zhvillimin e brezave të ardhshëm, por injoranca dhe frika nuk mund të ndalojnë zhvillimin aktual.
  Gazi natyror kur digjet prodhon 1/5 e emetimeve të CO2 që prodhohen nga djegia e qymyrit, sigurisht që nuk është 100% i pastër por është një opsion shumë më i mirë.
  Është e rreme që thyerja hidraulike është e nevojshme për nxjerrjen e gazit natyror, mund të prodhohet në mënyrë konvencionale nëse e lejon depozitimi dhe kjo është bërë deri më tani.
  Më në fund, emetimet e pakontrolluara të metanit gjatë prodhimit të gazit natyror përpiqen të minimizohen sa më shumë që të jetë e mundur, kjo është lehtësisht e kuptueshme, kur një kompani nxjerrëse harxhon shuma të mëdha parash në një pus prodhimi, gjëja e fundit që dëshiron është për objektin e kërkimit tuaj do të të shpëtojë. Edhe kështu, ndonjëherë është e pashmangshme, por për të zbutur këtë në impiantet e prodhimit ka pishtarë që digjen metanin që shpëton (shumë i dëmshëm dhe me efekt serë 8 herë më i lartë se CO2) në CO2, me një efekt serrë shumë më të ulët.
  Ngrohja globale është një problem shumë serioz për t'u marrë parasysh, dhe emetimi i gazrave serë në atmosferë duhet të zvogëlohet sa më shumë që të jetë e mundur. Personalisht, unë besoj në një tranzicion drejt një shoqërie me nivele të ulëta dhe më të ulëta të emetimit të karbonit deri në arritjen e 0. Por kjo për një periudhë afatshkurtër është e komplikuar dhe është e rëndësishme të jesh rigoroz në debat dhe të marrësh parasysh modelet më interesante.
  të fala

 4.   Carlos Fabian dijo

  Manuel Ramirez më lejoni t'ju them se artikulli juaj është mjaft i mirë, unë mendova se gazi "natyror" nuk ndoti me të vërtetë, por unë shoh tani krejtësisht ndryshe, është e dhimbshme se si flijohet uji, për këtë.
  Keni të drejtë për energjinë e erës, por kjo ka edhe disavantazhet e saj, sepse kur të gjejnë periudha të gjata dimri kjo energji do të mbaronte, tani do të doja t'ju pyesja se cilat opsione të tjera jo ndotëse mund të përdorim?

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Faleminderit për komentin tuaj Carlos!

 5.   Maria Morinigo dijo

  kujdesi për mjedisin është kujdesi për veten tonë

 6.   Konsultimi i CilësisëKonsultuese dijo

  Temë e shkëlqyeshme dhe pikë e mirë ... gjithçka që është fosile nuk do të jetë kurrë jeshile

 7.   Brajan dijo

  Është e vërtetë që është gaz natyror por është i padëmshëm (kështu mendojnë njerëzit). Por është një lëndë djegëse fosile që do të thotë se është e varfëruar dhe e ndotur

 8.   Daniel Martinez Olivo. dijo

  Publikimi i artikullit është shumë i mirë. Unë pajtohem për disa të interesuar «nga klani i garës», në lidhje me efektin serë dhe ngrohjen globale që na prek të gjithëve dhe në fund do të na vrasë për të mos e ndaluar atë për kërkimin e ankthit të pasurive që askush nuk do të marrë për të varrin por që po do të largohet në këmbim, bashkëpunimi i tij helmon planetin. Kjo më ka bërë që të promovoj shumë shpejt një projekt të rëndësishëm të elektrizimit në Republikën Dominikane, duke filluar me rënien e lirë të ujit nga Deti Karaibe nga graviteti në një fazë të parë përmes tuneleve me turbina anti-korrozioni me rënie të ulët, dhe në një të dytë fazë me të njëjtën sasi uji përmes kalimit nëpër një dhomë të madhe të makinës së osmozës së kundërt, e cila depozituar në një rezervuar të madh do të prodhojë atë fazë të dytë. Uji që rezulton tashmë në 44 metra nën nivelin e detit (në luginën e La Bahía de Neiba) do të industrializohet dhe do të përdoret për konsum dhe agro-industri, si dhe klorure dhe produkte të tjerë që do të nxirren nga elektroliza si ari molekular, etj .

 9.   Aleksandër okampo dijo

  Do të doja të dija se cili nga dy gazet, propani dhe natyral, prodhon më shumë monoksid karboni kur digjet?
  Pyes sepse kam përdorur gjithmonë gaz propan në shishe dhe kohët e fundit kam kaluar në gaz natyror në shtëpi.
  Që kur kam kaluar në gazin natyror, kam zbuluar një erë të caktuar djegëse që më bën të marr mendtë, gjë që nuk më ka ndodhur kur kam përdorur propan. Unë e kuptoj më tej se c. është pa erë ... a mund të më ndihmojë dikush?

 10.   Joseph dijo

  Mirëmëngjes, a mund të më jepni informacionin tuaj në mënyrë që t'ju referoj në një pjesë të kërkimit tim. Faleminderit

 11.   ndaloni duhanin me lazer malaga dijo

  Blog interesant. Unë mësoj diçka nga çdo faqe interneti çdo ditë. Është gjithmonë emocionuese të jesh në gjendje të lexosh përmbajtjen e shkrimtarëve të tjerë. Do të doja të përdorja diçka nga postimi juaj në faqen time, natyrisht do të lë një lidhje, nëse më lejoni. Faleminderit për shpërndarjen.

 12.   Luis Antonio Riano dijo

  Mirëmbrëma po kryej një hetim mbi ndotjen e gazit natyror dhe artikulli juaj më pëlqeu, a mund të më jepni të dhënat për referencë hetimin tim.
  falënderim

 13.   Zaid dijo

  në rregull kar ishte e kotë për mua: v

 14.   MARITZA MORALES dijo

  Manuel Ramírez, më pëlqeu artikulli juaj mbi "energjia e gazit natyror gjithashtu prodhon ndotje" dhe më pëlqeu dhe dua ta përdor për tezën time, a mund të më kaloni të dhënat tuaja për t'ju referuar saktë dhe datën në të cilën keni botuar këtë artikull. Faleminderit