Pothuajse 200.000 njerëz janë evakuuar për shkak të rrezikut të tejmbushjes së digës Oroville

 

Zyrtarët në Kaliforni kanë urdhëruar banorët aty pranë të një prej digave më të mëdha në Shtetet e Bashkuara evakuoni zonën, pasi një pjesë e Derdhjes Ndihmëse Oroville është gati të shembet.

Një digë që është 250 kilometra në veri-lindje të San Franciskos dhe që është shembja e strukturës së asaj kullimi mund të çojë në një çlirim të pakontrolluar të ujërave nga Liqeni Oroville. Në këtë kohë, vetëm derdhja ndihmëse e digës Oroville është nën kërcënimin e një shembjeje të mundshme.

Kjo është arsyeja pse qytetet Oroville, Palermo, Gridley, Thermalito, South Oroville, Oroville Dam, Oroville Easy dhe Wyandotte kanë qenë urdhërohet evakuimi të banorëve të saj para se të ndodhte katastrofa e mundshme.

Shkaku i alarmit është për shkak të zbulimi i një vrime në daljen e digës dhe që autoritetet lokale të përpiqen të mbyllin vrimën me thasë me gurë për t'u përpjekur të ulin nivelin e ujit të liqenit Oroville, dhe kështu mund të zvogëlojnë presionin që po vuan aktualisht derdhja.

2.831 metra kub ujë në sekondë do të lëshohej përmes derdhjes së dëmtuar në një përpjekje për të tharë liqenin. Rrjedhja e urgjencës u tregua të ishte në gjendje të merrte gati 6.000 metra kub në sekondë, por ajo filloi të tregonte shenja dobësie të Dielën.

Uji filloi të rrjedh mbi rrjedhën e emergjencës në digën Oroville të Dielën. për herë të parë në 50 vjet histori pas shirave të mëdha.

Për momentin nuk dihen shkaqet që të ketë ndodhur diçka e tillë. Liqeni Oroville është një nga liqenet më të mëdha të bëra nga njeriu dhe diga e gjatë 234 metra është më e madhja në vend. Liqeni është një pjesë qendrore e rrjetit të furnizimit me ujë të Kalifornisë, duke furnizuar me ujë për bujqësi Luginën Qendrore dhe banorët dhe bizneset në Baja California.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.