Fusion diellor

fuzion diellor

Energjia diellore është e përzier me teknologjinë revolucionare për të përfituar sa më shumë prej saj. Në këtë rast, ne do të flasim për Fusion diellor. Është një zgjidhje e zgjuar fotovoltaike rezidenciale e gjeneratës së ardhshme që Huawei ka shpikur. Kjo ide revolucionare thekson teknologjitë inteligjente dhe inovative për të ofruar standardet më të thjeshta të instalimit dhe sigurinë më të lartë dhe funksionueshmërinë afatgjatë. Objektivi kryesor i Solar Fusion është që një shtëpi të ketë 100% vetëkonsum.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth Solar Fusion, karakteristikat dhe objektivat kryesore të tij.

Çfarë është Solar Fusion

energjia diellore në shtëpi

Huawei lançoi zgjidhjen inteligjente fotovoltaike rezidenciale të gjeneratës së ardhshme "FusionSolar", duke theksuar teknologjinë inovative inteligjente, duke ofruar standardet më të thjeshta të instalimit, sigurinë më të lartë dhe funksionueshmërinë afatgjatë, dhe synimi është 100% vetëkonsum i brendshëm. Sistemet PV të çatisë së banimit duhet të plotësojnë kërkesën në rritje për përdorim vetjak. Për këtë arsye nevojiten sisteme më të mira të ruajtjes së energjisë.

Një sistem i krijuar për pronarët e shtëpive dhe instaluesit profesionistë. Instaluesit e banesave duhet t'u ofrojnë pronarëve të shtëpive një sistem vetëkonsumimi të fuqishëm dhe të orientuar drejt së ardhmes, i cili ruan efikasitet të lartë, fleksibilitet dhe instalim të shpejtë, dhe ofron zgjidhje inteligjente që plotësojnë nevojat e përdoruesve dhe të shërbimit ndaj klientit, të tilla si diagnostikimi në distancë i dështimeve, për të arritur më shumë. Mirë dhe më pak mirëmbajtje.

Huawei kombinon teknologjitë më të fundit dixhitale dhe të internetit me teknologjinë diellore rezidenciale. Kjo teknologji ju ofron optimizimin e prodhimit të energjisë fotovoltaike, Ndërfaqe e integruar e baterisë plug-and-play dhe menaxhim inteligjent i energjisë në shtëpi.

Në sistemin e ri të vetëkonsumit për banim, energjia fotovoltaike e gjeneruar nga panelet diellore plotëson kërkesën për energji elektrike të shtëpisë gjatë ditës, dhe energjia e mbetur e gjeneruar përdoret për të ngarkuar baterinë dhe më pas shkarkohet për të plotësuar kërkesën maksimale për energji elektrike. Kërkesa për energji elektrike natën ose ditën. Në këtë mënyrë, sistemet fotovoltaike të banimit mund të arrijnë një nivel të lartë të vetëkonsumit dhe të maksimizojnë përdorimin e çatisë për të marrë më shumë energji.

Nga se përbëhet sistemi Solar Fusion?

avantazhet e energjisë diellore në shtëpi

Sistemi përbëhet nga pjesët e mëposhtme:

 • Qendra inteligjente e energjisë: Inverter me efikasitet të lartë, me rendiment prej 98,6%. Ndërfaqja e integruar e ruajtjes së energjisë mund të përdoret menjëherë.
 • Optimizues i zgjuar i baterive fotovoltaike: Efikasiteti 99,5%. Lini më shumë panele në çdo tavan për performancë më të lartë të sistemit. Instaloni raftin shpejt në magazinë dhe koha e instalimit në tavan do të jetë më e shkurtër. Monitorimi në distancë.
 • Sistem menaxhimi: aksesoni lehtësisht të dhënat nga pajisjet celulare. Raporte proaktive të ngjarjeve dhe alarmeve. Menaxhimi i centralizuar i sistemit të qelizave fotovoltaike.
 • Siguria e qelizave inteligjente fotovoltaike: komunikoni me optimizuesin përmes MBUS. Mbështet modulet e monitorimit dhe menaxhimit në kohë reale.

Bateria inteligjente rezidenciale LUNA2000 është pika kryesore e zgjidhjes së Huawei këtë herë. Bateria përdor bateri litium fosfat hekuri për të rritur sigurinë. Ai miraton një dizajn modular dhe mbështet zgjerimin fleksibël të fuqisë (5-30 kWh). Çdo paketë baterie ka një optimizues të integruar të energjisë për të mbështetur menaxhimin e pavarur të ngarkimit dhe shkarkimit.

Sistemi Fusion Solar ofron një optimizues opsional të energjisë fotovoltaike që mund të kufizojë problemet e hijes së banimit dhe të mundësojë përdorimin e sistemeve fotovoltaike për të vendosur në mënyrë efektive çatitë komplekse me drejtim të përzier.

Sipas kompanisë, optimizuesi i projektuar nga Huawei mund të rrisë efikasitetin energjetik të moduleve fotovoltaike deri në 30% pavarësisht nga nuanca dhe drejtimi i efikasitetit më të ulët.

aplikimet

huawei diellore me shkrirje

Ndërprerësi i qarkut me hark të drejtuar nga inteligjenca artificiale (AFCI) redukton në mënyrë aktive rrezikun e zjarrit përmes teknologjisë së mbylljes së shpejtë, arrin tensionin zero të tavanit dhe rrezikun zero të harkut, dhe arrin mbrojtjen me dy shtresa.

Aplikimi i sistemit është mbulimi i çatisë së banesave. Sistemi inteligjent i menaxhimit fotovoltaik ofron lexime në kohë reale të rrjedhës së energjisë dhe bilancit të energjisë, si dhe menaxhimin e performancës së paneleve fotovoltaike.

Opsionet e konfigurimit të modalitetit të kontrollit përfshijnë vetëpërdorimin maksimal, përparësi ndaj prodhimit të rrjetit, ruajtje me përparësi PV, përparësi ndaj injektimit të energjisë së tepërt PV në rrjet. Sistemi mund të konfigurohet në mënyrë që konsumatorët automatikisht konsumojnë më shumë energji kur çmimi është i ulët dhe kurseni automatikisht kur çmimi është i lartë.

Përparësitë e energjisë diellore

Le të shohim se cilat janë avantazhet e përdorimit të këtij lloji të energjisë:

 • Është një energji krejtësisht e pastër që ndihmon në reduktimin e ndjeshëm të gjurmës së karbonit. Falë përdorimit të tij ne shmangim gjenerimin e gazeve serrë dhe nuk ndotim gjatë gjenerimit të tyre apo gjatë përdorimit të tyre. Ka vetëm ndotje të vogël gjatë krijimit të paneleve diellore.
 • Isshtë një burim i ripërtëritshëm dhe i qëndrueshëm i energjisë me kalimin e kohës.
 • Ndryshe nga energjitë e tjera të rinovueshme, kjo energji mund të ngrohë gjërat.
 • Nuk kërkon asnjë lloj nxjerrjeje të vazhdueshme të materialeve që të funksionojë. Kjo e bën atë një energji mjaft të lirë, investimi fillestar i së cilës është më i lehtë për t'u rikuperuar me kalimin e viteve. Është e vërtetë që një nga problemet kryesore që ka pasur energjia e rinovueshme që në fillimet e saj ishte investimi fillestar dhe shkalla e kthimit të saj, megjithëse kjo nuk ndodh më falë zhvillimit të teknologjisë. Një panel diellor mund të ketë në mënyrë të përkryer një jetë të dobishme prej 40 vjetësh.
 • Drita e diellit është shumë e bollshme dhe e disponueshme, kështu që përdorimi i paneleve diellore është një opsion i zbatueshëm. Pothuajse çdo pikë gjeografike në planet mund të përdorë energjinë diellore. Është e rëndësishme të theksohet se një nga avantazhet e mëdha të energjisë diellore është se ajo nuk ka nevojë për instalime elektrike. Kjo ndihmon për instalimin në zona ku është e vështirë të instaloni instalime elektrike të tilla.
 • Një avantazh tjetër i energjisë diellore është se redukton nevojën për të përdorur lëndë djegëse fosile, duke ndihmuar kështu në ruajtjen e burimeve natyrore dhe uljen e ndotjes së mjedisit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Solar Fusion dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)