Furrë argjile

Formimi i furrës me argjilë

Sot do të flasim për një lloj furre shumë të dobishëm nëse kemi një fushë ose një kopsht. Isshtë një furrë balte. Isshtë një lloj furre mjaft i përhapur që mund të përdoret për të bërë një ndërtim shtëpiak me materiale të ripërdorura me kosto të ulët. Funksionon mjaft mirë për sa i përket ruajtjes së nxehtësisë dhe e bën ushqimin mjaft mirë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë hap pas hapi se si duhet të ndërtoni një furrë balte.

Masat që duhet të ketë furra prej balte

Formimi i furrës me argjilë

Për ndërtimin e këtij lloji furrash duhet të kemi parasysh sasinë e ushqimit që mund të gatuajmë në të njëjtën kohë. Nëse po flasim që do të bëjmë vakte familjare, ajo së paku duhet të ketë kapacitetin për të përshtatur rreth 3 pica në të njëjtën kohë. Matjet standarde të përdorura në këtë furrë Ata janë rreth 50 centimetra në rreze pasi 3 picat përshtaten këtu mjaft rehat.

Dera duhet të projektohet duke marrë si referencë kontejnerët që do të vendosen brenda furrës. Në këtë mënyrë, ne do të më tregoni gjerësinë e kontejnerëve në fjalë dhe do ta bëjmë derën pak më të gjerë për të qenë në gjendje të vendosni dhe hiqni këto materiale pa ndonjë problem. Ka shumë njerëz që rekomandojnë që kjo hyrje të rrumbullakoset për të shmangur humbjen e nxehtësisë, por ky problem mund të shmanget duke përdorur një derë që mbyllet mirë.

Materialet për ndërtimin e dyshemesë dhe kasafortës janë mjaft të pakta dhe të lira, kështu që nuk gjenerojnë kosto shtesë. Për dyshemenë duhet të vendosim disa tulla të plota ose të mesme por që janë plotësisht të pastra. Ne mund të përdorim dimensionet për të baza prej rreth 1.40 metra katrorë dhe do të duhet rreth 120 tulla të tëra.

Për kasafortën do të duhet të përdorim rreth 160 tulla të mesme. Necessaryshtë e nevojshme të keni disa materiale themelore të tilla si një levë për të qenë në gjendje të përzieni dhe dozoni baltën, një lugë mason për të qenë në gjendje të vendosni baltën, një nivel flluske në mënyrë që niveli të jetë i saktë, një busull dhe një fije që diametri i njëjtë i gjatësisë së të cilit do të ndërtojmë furrën. Advisshtë e këshillueshme që të kërkoni një farkëtar për një makinë saldimi që të jetë në gjendje të ndërtojë kornizën me matjet e derës. Kjo është pjesa më e komplikuar për të vizituar që mund të lehtësohet nga një mik që do t'ju japë një përfundim më të mirë estetik.

Argjila nga furra

Llojet e furrës

Në këtë rast, çimentoja që do të përdorim është baltë. Për atë ne duhet të marrim tokë të pastër, të lehtë dhe nëse është e mundur me ngjyrë të zezë për të filluar instalimin. Nëse toka është e zezë, ne do të garantojmë se ajo ka veti të mira për t'u ngjitur në tulla. Na duhet afërsisht një sasi prej 1 metër katror tokë për të bërë bazën, qemerin dhe suvën e furrës. Gjithashtu, është e nevojshme të keni një bajgë kali me një qese burlap.

Mënyra më e mirë për të filluar përzierjen e gjithçkaje është të bëni një lloj pusi me një gojë të gjerë. Këtu do të vendosim disa rreshtime najloni ose dhe do të vendosim tokën që të jetë në gjendje të bëjë baltën. Nëse kalojmë tokën përmes një lloj ekrani, ne mund ta bëjmë përzierjen më të lehtë për tu përzier dhe të shmangim pjesën tjetër të gurëve ose papastërtive që mund të ketë. Raporti më i rekomanduar është përdorimi i një të katërtës së një kove me pleh organik për çdo dy kova me 10 litra. Plehu i kalit është 80% tokë dhe 20% pleh. Konsistenca që duhet të marrë përzierja është pak a shumë ajo e një patate të bërë me pure.

Dheu

Dyshemeja që duhet të ndërtojmë për furrën prej balte duhet të ketë 3 nivele. Niveli i parë që ne do të ndërtojmë ndërtojmë bazën termike. Ne do të përdorim tullat dhe mund të bëjmë një formwork duke përdorur hekura për të bërë një pëlhurë katrore me dimensione 30x 30cm. Kjo pjesë i lihet më shumë krijimtarisë së ndërtuesit. Vetëm disa aspekte duhet të merren parasysh, siç është pesha që baza duhet të mbështesë, bazuar në atë që do të gatuhet shpesh.

Për nivelin e dytë do të duhet të mbulojmë bazën e tullave tashmë të vendosura me baltë. Për nivelin e tretë do të përsërisim fazën e dytë, por me mundësinë e vendosjes së një kordoni me tulla në perimetrin e bazës dhe vendosjen e një sasie kripe të trashë të përzier me gotë të bluar për t'i dhënë asaj një qëndrueshmëri më të madhe. Shtë e rëndësishme të monitoroni nivelin në secilin prej kateve në mënyrë që pika të vendoset në mënyrë korrekte

Qemeri i furrës prej argjile

Furrë argjile

Për kasafortën ne duhet që baza të jetë e mbledhur dhe e niveluar plotësisht. Ne do të gozhdojmë një busull dhe do të shënojmë të gjithë perimetrin e furrës duke marrë parasysh gjerësinë që do të ketë dera. Ne do të përdorim një vendndodhje të furrës ku duhet të monitorojmë regjimin e erës për të vendosur derën në anën tjetër, ku do të jemi më të rehatshëm për të punuar.

Ne do të marrim gjysmë tulla dhe pak kafe për t'i vendosur ato në vijën e shënuar më parë. Ju nuk keni pse të jepni ndonjë prirje për 3 kurset e para. Nga kjo e treta dhe Lada do të duhet t'i japim tullave pak më shumë kënd. Nëse përdorim busull mund të dimë vendndodhjen e tullave dhe pjerrësinë e saj. Kur të kemi përfunduar tashmë dy të tretat e kasafortës, duhet të lëmë një hapësirë ​​të vogël për fireplace. Kjo hapësirë ​​nuk duhet të jetë më e madhe se një kanaçe.

Doja të bëja të gjithë formimin e kasafortës në disa seanca do të jetë më e lehtë pasi do të vazhdojë të thahet ndërsa e ndërtojmë. Pasi të kemi mbaruar ndërtimin e kasafortës, do të lëmë gjithçka të thahet për rreth një javë. Pastaj, do të përdorim të njëjtën argjilë me të cilën kemi ndërtuar qemerin për të bërë një shtresë të trashë rreth 2 deri në 3 centimetra në mënyrë që të mbrohet më mirë. Nëse vërejmë se balta çahet më lehtë mund të shtojmë pak më shumë postë kali në proporcion për ta bërë atë të përzihet më mirë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të ndërtoni një furrë balte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Përshëndetje faleminderit për ndarjen, më duket se sasia e tokës është e gabuar pasi thoni 1 metër katror dhe e kuptoj që duhet të jetë në vëllim, metra kub. Nëse është kështu, do të ishte shumë tokë, rreth 1000 litra. Faleminderit

 2.   Alberto dijo

  Ju lutemi të paktën kontrolloni se si është shkruar artikulli. Ka shumë gabime gramatikore dhe drejtshkrimore.