Fumigate kopsht perimesh

fumigate pemishte

Ne e dimë që kur të vijë moti i mirë duhet të jesh shumë i vëmendshëm që kur fillojnë sulmet e dëmtuesve dhe sëmundjeve. Prandaj, këshillohet të mësoni këshillat më të mira për të tymosur kopshtin. Ka shumë njerëz që janë të ndarë në mes të nevojës për të tymos pemishten dhe të luftojë biologjikisht me organizmat pushtues.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë këshillat më të mira për të tymosur kopshtin dhe çfarë mund të bëni për ta pasur kopshtin në gjendje të mirë.

Nevoja për të tymosur pemishten

tymos pemishten dhe kopshtin

Objektivi kryesor i spërkatjes së kopshtit është të parandalojë të gjitha sulmet e dëmtuesve dhe sëmundjeve në mënyrë që të mbani bimët tuaja të kujdesura mirë. Për të pasur bimë në gjendje të mirë duhet të njohim shumë mirë karakteristikat e atyre që po rritim për të parandaluar sulmin e dëmtuesve dhe sëmundjeve pa nevojën e tymosjes. Për shembull, duhet të dimë përgatitjen adekuate të tokës për plantacione, periudhën e ujitjes dhe fekondimit, vendndodhjen, temperaturat, etj. Nëse bëjmë që bima ose të korrat tona të jenë në kushtet ideale dhe më optimale, është më rrallë që sulmohet nga dëmtuesit dhe sëmundjet.

Një mënyrë tjetër për të shmangur spërkatjen e kopshtit është përdorimi i teknikës së ndërrimit të kulturave. Convenientshtë gjithashtu e përshtatshme për të mbajtur të gjithë zonën pa barërat e këqija dhe mbeturinat e kopshtit. Të gjitha këto vende janë rezervuarë të përsosur për parazitët. Ka kafshë të dobishme që ushqehen me insekte të tjera që mund të jenë të dëmshme. Përdorimi i këtyre insekteve në një mënyrë natyrale quhet kontroll biologjik i dëmtuesve. Për shembull, mollëkuqe është një insekt grabitqar i afideve si të të rriturve ashtu edhe të larvave. Insektet e tjera që të përdorura për kontrollin biologjik të dëmtuesve janë mantiset e lutjes, hardhucat, kalamajtë, merimangat, bretkosat, qindarkat, Etj

Një tjetër këshillë për të shmangur spërkatjen e kopshtit tuaj është tërheqja e zogjve në kopshtin tuaj. Ju mund të përdorni kuti për fole, ushqyes dhe pije në mënyrë që zogjtë të mund të jetojnë në kopshtin tuaj. Zogjtë tërhiqen nga halore dhe shkurre të tilla si boronicat, holly dhe ferrë, ndër të tjera. Me zogjtë në krah, ju mund të luftoni me shumë dëmtues.

Nëse ka dëmtues të insekteve të llambave të përsëritura vit pas viti, mund të aplikoni spërkatje të vogla parandaluese. Në këtë mënyrë, ju do të shmangni aplikimin e një sasie të madhe të këtyre kimikateve që mund të përkeqësojnë cilësinë e ujit dhe tokës.

Zgjidhje në shtëpi

eliminimi i dëmtuesve

Një nga zgjidhjet më të përhapura shtëpiake në komunitet është zgjidhja e duhanit. Dhe është se ju mund të përdorni 50 gram duhan në një litër ujë dhe të shtoni 10 gram sapun të bardhë. E gjithë kjo mund të spërkatet në bimët tona për të shmangur sulmin e insekteve të tilla si mollëkuqet, aphids dhe disa krimba.

El Bacillus thuringiensis është një bakter që vret insektet në fazën e tyre larvore si vemjet dhe shitet në një kavanoz sikur të ishte një produkt i zakonshëm fitosanitar. Kjo baktere mund të jetë një mënyrë tjetër për të luftuar dëmtuesit dhe sëmundjet në të korrat tuaja. Ju mund të përdorni sapun insekticid duke përzier sapun, vaj dhe ujë për t'u marrë me të gjitha insektet me trup të butë. Bimët duhet të ngjyhen që të punojë ky sapun. Nuk këshillohet të përdorni sapun shtëpiak me bimët.

Squfuri përdoret për të trajtuar kërpudhat e mykut pluhur dhe ka një veprim të mirë kundër marimangave.

Metodat e kontrollit të dëmtuesve dhe sëmundjeve

Le të shohim cilat janë metodat e ndryshme të kontrollit të dëmtuesve dhe sëmundjeve që mund të bëhen në kopshtin dhe kopshtin tuaj:

 • Spërkatja kimike: insekticide, akaricide, fungicide, etj vijnë këtu.
 • Fumigacione me produkte organike: ka insekticide dhe fungicide organike ose plotësisht shtëpiake që mund të kenë një efekt të ngjashëm me kimikatet.
 • Feromonet
 • Kurthe me ngjyra
 • Kapja manuale e insekteve: Kjo metodë do të përdoret vetëm nëse infektimi i insekteve është i madh dhe jo shumë i bollshëm.
 • Kontrolli biologjik i dëmtuesve: ka të bëjë me gjithçka që u përmend më lart në lidhje me futjen e insekteve dhe zogjve që mund të kontrollojnë natyrshëm përhapjen e insekteve të dëmshme.

Këshilla për spërkatjen e kopshtit

kontrolli i insekteve

Nëse nuk keni zgjidhje tjetër dhe duhet të fumigoni kopshtin, ne do t'ju tregojmë disa nga këshillat më të mira:

 • Përdorni produktin e duhur: Duhet të jetë për të identifikuar dëmtuesin që po sulmon të korrat tona për të përdorur produktin e duhur dhe për të eleminuar në mënyrë korrekte dëmtuesin e përmendur. Necessaryshtë e nevojshme të zbulohet shumë mirë se cili është produkti fitosanitar që do të përdoret.
 • Përdorni një moment përzierjeje: Këshillohet që të mos ruhen produktet e përziera tashmë me ujë pasi ato humbin efektivitetin me kalimin e kohës. Shtë e nevojshme të llogaritet me kujdes sasia e produktit fitosanitar që është e nevojshme për të rregulluar mirë përzierjen dhe për ta përdorur atë për momentin.
 • Mos spërkatni bimët në diell të plotë: nëse kryeni tymosje në diell të plotë mund të dëmtoni të korrat ose bimët e trajtuara. Koha më e mirë për të tymosur kopshtin është ora e parë e fundit e ditës.
 • Mos përdorni produkte të hapura fitosanitare: pak a shumë produktet fitosanitare kanë një sasi prej disa vitesh. Zakonisht humbet efektivitetin dhe mund të jetë i dëmshëm për bimët tuaja.
 • Vendosni produktet fitosanitare me një spërkatës: spërkatësi e bën detyrën shumë më të shpejtë, më të lehtë dhe më të rehatshme si dhe rritjen e efektivitetit.
 • Nuk është gjithmonë e këshillueshme të tymosni: Siç kemi përmendur më parë, është interesante të studiohet më parë nëse është e nevojshme të përdoren produkte fitosanitare për të tymosur bimët. Duhet të bëhet kur insektet që dëmtojnë bimët janë bërë dëmtues.
 • Alternimi: Shtë e rëndësishme që të mos përdoret gjithmonë i njëjti produkt fitosanitar pasi insektet e trajtuara krijojnë rezistencë ndaj produkteve dhe bëhen imune. Të gjitha aplikimet pasuese do të jenë më pak efektive dhe më të dëmshme për tokën.
 • Pastroni spërkatësin: Pas tymosjes së kopshtit, është e nevojshme të pastroni çantat e shpinës ose spërkatësit që përdoren për të tymosur me sapun natyral. Shtë e nevojshme ta shpëlani atë, ta bluani dhe ta gjeni përsëri me ujë.
 • Korrigjoni pH e ujit: PH i ujit duhet të jetë i saktë në mënyrë që insekticide, miticide dhe fungicide të mund të zgjasin shumë më gjatë në bimë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të tymosni kopshtin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.