Frigoriferët më të gjelbërt në treg

L frigoriferë ose frigoriferë Ato janë pajisje shtëpiake që të gjithë na duhen në shtëpinë tonë për të mbajtur disa ushqime në gjendje të mirë.

Këto pajisje janë gjithmonë të lidhura me rrymën elektrike kështu që e tyre konsumi i energjisë elektrike mund të jetë e lartë.

Për disa vite tani, modelet e frigoriferë ekologjikë ose miqësorë eko. Që do të thotë se ato janë shumë efikase në energji, kështu që lejon kurseni dritënPërveç mos përdorimit të gazrave ndotës si CFC dhe substancave të tjera të dëmshme, përdorimi i materialeve të riciklueshme midis karakteristikave të tjera.

Shumica e markave të frigoriferëve kanë përmirësuar dhe ulur konsumin e energjisë elektrike, por të tjerët po përparojnë më shumë dhe po arrijnë produkte eko-miqësore, disa shembuj janë:

  • Frigorifer Sub-Zero BI-30UG: Kjo pajisje është bërë nga dyer xhami, është shumë efikase pasi përdor më pak pushtet sesa një llambë 100 vat. Ky frigorifer është vlerësuar me Energy Star dhe vlerësohet të shpenzojë 49 dollarë në vit. Ky model mund të jetë i integruar, dizajni i tij është shumë modern por mbi të gjitha është efikas.
  • Frigorifer Maytag Ice20 MFI2670XEM: Ky frigorifer ka një hapësirë ​​të mirë për ruajtje, përdor më pak se një llambë 60 vat, ka ndriçim udhëhequr për dritat e brendshme, është një pajisje me karakteristika të mira.
  • Bosh B26FT70SNS: Ky model frigorifer fiton kualifikimin Energy Star për efikasitetin dhe kursimin e energjisë, i gjithë ndriçimi është LED dhe gjithashtu ka një kontroll Eco që lejon rregullimin e konsumit të tij të energjisë.

Këto janë vetëm disa modele të frigoriferëve eko-miqësorë, nëse po mendojmë të blejmë një, duhet të shikojmë ofertën në treg dhe të zgjedhim atë që i përshtatet më mirë nevojave tona.

Këto frigoriferë janë më të kushtueshëm se ato normalë, por ia vlen të investohen pasi që me përdorimin çmimi i tyre amortizohet me kursimet gjatë jetës së tyre të dobishme.

BURIMI: Ekofiq


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.