Frigoriferë Greenfreeze

El frigorifer ose frigorifer pasi kjo pajisje është e njohur në vendet e tjera, është një nga më të mirat pushtet shpenzon për një shtëpi pasi përdoret vazhdimisht.

Brenda pajisje ekologjike ose miqësore me mjedisin ne gjejmë teknologji greenfreeze e cila kursen deri në 80% energji krahasuar me një frigorifer të zakonshëm.

Kjo teknologji është zhvilluar nga Greenpeace në 1992 i cili arriti të projektojë frigoriferë pa përdorimin e hidrofluorokarbure (HFCs) të cilat janë gazra shumë ndotëse dhe dëmtojnë shtresa e ozonit përveç kontributit në ndryshimin e klimës.

Në vend të kësaj teknologjia greenfreeze përdor gazra  propan dhe butan si ftohës që nuk prodhon ndotje të mjedisit. Por ato janë gjithashtu më efikase dhe kurse energji në përdorim të përditshëm.

Më shumë se 400 milion frigoriferë me teknologji greenfreeze të prodhuara nga marka të ndryshme janë shitur në të gjithë botën që nga lansimi i tyre.

Stillshtë akoma larg që të gjithë frigoriferët e përdorin këtë teknologji pasi që në shumë vende është akoma i autorizuar të përdorë HFC deri në 2015, si data maksimale.

Por jo ne si konsumatorë mund ta mbështesim këtë teknologji efikase dhe ekologjike në mënyrë që të vazhdojë të zgjerohet në të gjithë botën duke blerë një kur kemi nevojë për të. Duke parë etiketat dhe duke kërkuar informacion në lidhje me pajisjen që na nevojitet, është e rëndësishme të jemi në gjendje të zgjedhim atë më ekologjike dhe ekonomike.

Një këshillë e thjeshtë që ndihmon në kursimin e energjisë, është të vendosni frigoriferin larg burimeve të nxehtësisë në kuzhinë pasi përndryshe do të shpenzojë deri në 15% më shumë se pushtet.

Transformimi teknologjik konvencional dhe ndotës është i mundur për ta zëvendësuar atë me një ekologjik, por kërkon përpjekjen e sektorëve të ndryshëm shoqëror për të arritur këto objektiva.

Nëse të gjitha pajisjet elektrike do të ishin ekologjike, veçanërisht frigoriferët, kjo do të parandalonte që ton gazra ndotës të arrinin në atmosferë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.