Flora e zhdukur

flora natyrale e zhdukur

Kur flasim për ndikimet e ndryshme mjedisore që gjenerojnë njerëzit në planetin tonë dhe i referohemi humbjes së biodiversitetit, zakonisht mendojmë për faunën. Megjithatë, ka edhe flora e zhdukur natyrshëm dhe për shkak të qenies njerëzore. Flora e shuar është ajo që është zhdukur nga faqja e Tokës për arsye të ndryshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë cilat janë arsyet pse biodiversiteti dhe disa nga speciet e florës së zhdukur mund të zhduken.

Arsyet e rënies së biodiversitetit

flora e zhdukur

Ne e dimë që ulja e biodiversitetit në një nivel planetar është një problem me të cilin po përballemi dhe se do të përkeqësohet çdo ditë. Ka shumë variabla që janë ato që e bëjnë biodiversitetin të lulëzojë. Variabla të tilla si gjendja e habitatit, kushtet meteorologjike, territori, etj. Një nga ndikimet mjedisore që gjenerojnë njerëzit në aktivitetet e tyre dhe që ndikon më shumë në biodiversitetin është pushtimi i habitatit natyror të florës dhe faunës.

Habitati është zona ku speciet zhvillojnë jetën e tyre. Nëse aktiviteti njerëzor degradon ose shkatërron një habitat të tillë, popullatat mund të ndikohen negativisht. Zhdukja e habitatit të saj natyror do të thotë që speciet nuk mund të përshtaten me kushtet dhe vdesin. Nëse një numër i madh individësh vdesin, riprodhimi rrezikohet dhe pak nga pak përfundon të jetë një specie e ndryshme. Kjo është ajo që i ka ndodhur një numri të madh të specieve të florës së zhdukur sot për shkak të ndikimeve njerëzore.

Llojet e florës së zhdukur

bimë të rrezikuara

Duhet gjithashtu të merret parasysh se ekzistojnë lloje të florës së zhdukur që janë eliminuar nga shkaqe natyrore. Dhe është që natyra nuk është fikse, por evoluon vazhdimisht. Ka specie që mund të përshtaten më mirë me ndryshime të ndryshme mjedisore dhe të tjera më keq. Ata që nuk përshtaten mirë, përfundojnë duke vdekur dhe zhdukur. Ekzistojnë disa kategori të florës së zhdukur:

 • Flora e zhdukur në të egra: kjo florë është ajo që është zhdukur në habitatin e saj natyror. Kjo do të thotë, nuk do të thotë se nuk ka asnjë ekzemplar të kësaj specie në tokë, por që nuk ka asnjë individ në natyrë. Shumica e individëve ruhen nga njerëzit në habitatet artificiale ose bankat e farërave.
 • Flora e zhdukur në habitatin e saj natyror: ka lloje të florës që mund të jenë edhe kozmopolite. Cosmopolitan është se zona e saj e shpërndarjes përfshin pothuajse të gjithë planetin. Prandaj, për shkak të aspekteve natyrore dhe shkaqeve njerëzore, një fabrikë mund të zhduket nga një ekosistem specifik, por jo në të gjithë botën.
 • Flora e zhdukur: ky është emri i një specie të florës, individi i fundit i së cilës është zhdukur plotësisht nga faqja e Tokës. Në këtë rast, nuk ka asnjë mënyrë për të rikuperuar speciet pasi që asnjë individ nuk ekziston në mjediset natyrore dhe ato artificiale.

Speciet e florës së zhdukur

bimë që u zhdukën

Midis bimëve që janë zhdukur, ne gjejmë lule, pemë, kaçube dhe lloje të tjera të bimësisë që kanë formuar ekosistemet tona shumë kohë më parë. Për arsye të ndryshme, ato tashmë mund të rriten përsëri në tokat tona. Duhet të theksohet se shumica e specieve që ne do të rendisim dhe përshkruajmë janë zhdukur vetëm në disa vende. Le të shohim cilat janë këto specie të florës së zhdukur:

 • Nesiota: Isshtë një specie e florës që zakonisht quhet pema e ullirit Santa Helena. Ishte një shkurre vendase nga ishulli homonim i vendosur në Oqeanin Atlantik. Isshtë pjesë e një numri të madh të bimëve që u zhdukën për shkak të shkatërrimit të habitatit të tyre. Meqenëse nuk mund të mbijetonin në këto kushte, ato u zvogëluan derisa përfunduan duke u zhdukur.
 • Paschalococos përhapet: emri i saj i zakonshëm është Palma de Rapa Nui. Isshtë një bimë që i përkiste Kilit dhe zhdukja e saj ndodhi në 1650. Në këtë kohë këto pemë u prenë për të bërë kanoe. Duke pasur parasysh kërkesën e madhe për kanoe, këta individë përfunduan duke u zhdukur.
 • Sophora toromiro: është një kaçubë që bën pjesë në grupin e florës së zhdukur. Konkretisht, është një specie arboreale që mund të arrijë rreth 3 metra lartësi dhe trungu i saj matet afërsisht 50 centimetra.
 • Astragalus algjerianus: Kjo specie është një lloj bime barishtore vendase në Afrikë, megjithëse konsiderohet një specie e florës e zhdukur në Spanjë. Shtë një nga speciet që mund ta gjejmë në rërë dhe është shumë e zakonshme në Marok dhe Tunizi.
 • Astragalus baionensis: është një bimë posaçërisht nga Spanja dhe Franca dhe është e zakonshme në zonat me rërë. Oneshtë një nga speciet më të fundit të florës së zhdukur në vendin tonë. Dhe u klasifikua si e zhdukur në Spanjë në 2018.
 • Araucaria mirabilis: është një specie që gjendet në Patagonia. Isshtë një pemë që i përkiste gjinisë së haloreve dhe ishte mjaft e bollshme në planetin tonë. Ajo ka ardhur në ekzistencë në planetin tonë për rreth 160 milion vjet.

Speciet e tjera

Ne do të vazhdojmë me listën e specieve të florës së zhdukur dhe arsyet pse ajo është zhdukur:

 • Franklinia: Ajo është gjetur në zonën e Gjeorgjisë dhe është një nga bimët e zhdukura në natyrë. Kjo do të thotë se ajo mbijeton vetëm në mjediset njerëzore në një mënyrë zbukuruese të kultivuar. Ju nuk do të jeni në gjendje të gjeni ndonjë ekzemplar të kësaj specie natyrshëm. Që nga 1803 ai është zhdukur natyrshëm për shkak të degradimit të vazhdueshëm të habitatit të tij natyror.
 • Detare Norman: Isshtë një specie nga vendi ynë dhe njihej me emrin tomatillo de Tenerife. Isshtë një gjysëm kaçubë i gjatë një metër që u zhduk për shkak të biologjisë së tij të komplikuar riprodhuese. Kjo specie është një shembull i qartë i shikimit të disa prej specieve të florës së zhdukur duke u zhdukur sepse nuk janë në gjendje të përshtaten me ekosistemin.
 • Laelia Gouldiana: Karakterizohet nga të qenit një lule shumë e dukshme e ngjashme me orkidet. Isshtë një nga bimët e zhdukura në Meksikë dhe ishte e njohur mirë për të pasur petale dhe gjethe vjollcë me një ngjyrë të gjelbër intensive. Ishte një bimë vendase në shtetin Hidalgo.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth disa prej specieve më të njohura të florës së zhdukur dhe arsyen pse ato u zhdukën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.