Gjithçka që përfshihet në ndërtimin e një parku me erë

Ferma e erës dhe ndërtimi i saj

A keni parë ndonjëherë një parku eolico funcionando. Turbina me erë dhe fletët e saj lëvizin dhe gjenerojnë energji. Sidoqoftë, pas gjithë kësaj, ekziston një studim i shkëlqyeshëm i erërave, pozicionit të turbinave të erës, fuqisë së nevojshme, etj. Në këtë postim do të shohim hap pas hapi gjithçka që duhet të dini në lidhje me ndërtimin e një parku me erë.

A doni të mësoni gjithçka që përfshin prodhimi i energjisë së erës?

Matja e erës

Duhet të njohësh fermën me erë

Padyshim që po flasim energji eolica, kështu që studimi më i rëndësishëm i parë që është bërë është në erë. Shtë e nevojshme të dihet regjimi i erës që fryn në zonën ku do të ndërtohet parku me erë. Nuk është e rëndësishme vetëm të dini llojin e erës mbizotëruese, por edhe shpejtësinë me të cilën fryn dhe frekuencën e saj.

Kohët e përdorura për të matur erën ndryshojnë në varësi të objektivit të projektit. Matjet zakonisht matin një vit. Në këtë mënyrë ata shmangin pasigurinë e mos matjes së një pjese të vitit dhe kështu kanë më shumë besim në të dhëna.

Për të matur erën keni nevojë për një ekip të trajnuar. Isshtë instaluar në lartësi të ndryshme për të njohur disa parametra me amplituda më të madhe. Pozicionet e matura më shpesh janë maja e tehut, mesatarja dhe lartësia e shpërndarësit. Me këto tre pika, vlerat e erës janë më të sakta dhe të dobishme për ndërtimin e parkut të erës. Pasi të jenë përgatitur kullat dhe shtizat matëse, vendosen matësit. Zakonisht përdoret për të matur variablat siç janë pajisjet anemometra, higrometra, furgona, termometra dhe barometra.

Matja e sipërfaqes

Ferma e vogël me erë

Ju duhet të merrni parasysh madhësinë totale që mund të ketë parku me erë, në varësi të buxhetit në dispozicion. Possibleshtë e mundur që ne do të gjejmë një zonë të madhe me një regjim të mirë të erës që do t'i jepte një kthim të mirë parkut, por që nuk ka burime të mjaftueshme financiare për të kryer punën. Prandaj, është thelbësore njohin dimensionet e zonave të planifikuara planin e ndërtimit të projektit, sipërfaqen e disponueshme, karakteristikat e terrenit dhe topografinë dhe disa modele të mundshme të turbinave me erë që mund të keni instaluar.

Bazuar në këto parametra, ne duhet të vendosim vendet ku do të vendosen direkët. Në ndërtimin e një parku me erë, duhet të jetë i pranishëm një konsulent i specializuar. Kjo sepse është me rëndësi jetike të përcaktohet mirë vendndodhja e shtyllave dhe konfigurimi i tyre.

Investimi në një direk që na ndihmon të matim burimet e erës që kemi është i rëndësishëm në fazën e parë të projektit. Për më tepër, keni nevojë që këto matje të jenë në përputhje me rregulloret dhe standardet e paraqitura ndërkombëtarisht.

Ndërsa të dhënat maten gjatë gjithë vitit, është thelbësore të mbani gjurmët e mira të matjeve. Edhe nëse direku është instaluar sipas standardeve, mund të ketë një lloj problemi që duhet të rregullohet. Nëse problemi nuk zgjidhet shpejt, do të kemi një periudhë me matje të gabuara që do të çojnë në gabime.

Llogaritja e performancës së parkut

Vendndodhja e nevojshme për parkun e erës

Llogaritja nëse parku me erë do të ketë performancë është me rëndësi jetike. Prandaj, duhet të merren parasysh shumë faktorë. Një prej tyre është matja e saktë e burimeve të erës gjatë fushatës.

Pasi të ketë përfunduar fushata e matjes, merret një bazë të dhënash për të punuar. Ju mund të vlerësoni fuqinë nominale që parku do të ketë, karakteristikat e turbinave të erës, topografinë e tokës, etj. Një shpërndarje më e optimizuar mund të bëhet edhe mbi të dhënat e marra për të llogaritur prodhimin e parkut me erë. Me këto të dhëna, ju mund të dini performancën që do të keni pasi të përfundojnë punimet përkatëse.

Performanca e llogaritur në këtë fazë nuk merr parasysh humbjet elektrike të shoqëruara me instalimet ndihmëse. Gjatë përdorimit të parkut, ndonjëherë lindin probleme që ulin performancën. Sidoqoftë, kjo nuk mund të parashikohet. Nuk është e mundur të vlerësohet se sa shpesh dhe sa shpesh do të ketë probleme që çojnë në ulje të performancës.

Faza para ndërtimit të parkut me erë

Përgatitja e vendit për turbinat me erë

Në fazën para ndërtimit të parkut të erës, është e nevojshme të informoheni mirë kushtet e tregut në lidhje me Financimin dhe Çmimet (CAPEX). Për shembull, punët inxhinierike që duhet të hidhen duhet të kenë një kuptim më të mirë të sitit. Përveç kësaj, ekzistojnë zgjidhje teknike në çështjet inxhinierike dhe disa rreziqe që lidhen me pasigurinë që duhet të analizohen. Të gjitha këto të dhëna paraqiten në investimin përfundimtar të parkut me erë.

Për të njohur në thellësi probabilitetin e suksesit të parkut me erë, është e rëndësishme të dini një listë të variablave të kondicionimit. Ndër këto variabla gjejmë kushte gjeologjike dhe gjeoteknike, qëndrueshmëri mjedisore, ligjore dhe territoriale. Alsoshtë gjithashtu e mundur të analizohet mundësia e hyrjes në parkun e erës, si nga toka ashtu edhe nga portet, dhe të njihen kushtet e hyrjes në rrjet.

Prandaj, është e domosdoshme të kryhen të gjitha këto lloje të punës së kërkimit dhe rilevimit. Nuk është e njëjta gjë për të ndërtuar në një terren standard sesa në një vend me aktivitet sizmik të shpeshtë.

Elementet e ndërtimit

Ndërtimi i një turbine me erë

Kur kryeni ndërtimin e parkut, ka ndryshime për t'u marrë parasysh në varësi të fuqisë. Për më tepër, kjo gjithashtu varet nëse ato janë zona moçalore ose shkëmbore dhe madhësia e turbinave të erës.

Puna e parë e kryer është civile (platformat, themelet dhe rrugët). Kjo punë zgjat zakonisht nga 4 deri në 12 muaj. Pastaj fillojnë ndërtimet për tu lidhur në rrjet. Kjo pjesë zakonisht zgjat më shumë, varësisht nga kompleksiteti i saj. Zakonisht zgjasin nga 6 deri në 18 muaj. Më në fund, ndërsa punimet civile fillojnë të mbarojnë, turbinat e erës futen dhe montohen. Në varësi të madhësisë së tyre dhe madhësisë së parkut, zgjat midis 12 dhe 24 muaj.

Për të ditur se sa fuqi punëtore kemi nevojë, duhet ta dimë mirë madhësinë e parkut. Njëra me 30 turbina ere mund të ndërtohet nga 350 njerëz. Nëse keni vetëm 5 turbina me erë, do t'ju duhen vetëm rreth 50 persona.

Çfarë detyrash mirëmbajtje ka parku me erë?

Detyrat e mirëmbajtjes së parkut me erë

Meqenëse parku me erë nuk përbëhet vetëm nga turbina me erë, kërkohet mirëmbajtja e tërë instalimit. Detyrat e mirëmbajtjes dhe kostot e tyre të lidhura do të varen nga madhësia e parkut dhe modeli i objekteve. Cilësia më e lartë në fazën e ndërtimit, aq më e ulët është kostoja e mirëmbajtjes.

Për të pasur një referencë, një fermë me erë me rreth 30-50 turbina me erë Mund të mirëmbahet nga 6 persona (dy për turbinë me erë), 2 deri në 6 persona të tjerë të caktuar për të mbështetur mirëmbajtjen gjashtëmujore, një mbikëqyrës të përgjithshëm dhe një ose dy persona të caktuar për funksionimin e impiantit gjenerues.

Me këtë informacion, shpresoj të mësoni gjithçka që ju nevojitet në lidhje me fermat me erë dhe punën që ata kryejnë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dr. Luis Monzon dijo

  Diten e mire. Sa tokë nevojitet për një turbinë me erë 100 MW?
  Ju faleminderit.

 2.   Darci dal vesh dijo

  Kam masa, kam nevojë për këshilla dhe kontakt për të vazhduar projektin tim të erës