Fermat më të mëdha të erës në botë

Ferma e erës në detFermat me erë janë një grup i turbinave me erë shndërrojnë energjinë e erës në energji elektrikeAto mund të jenë tokësore ose detare.

8 nga 10 fermat më të mëdha të erës në botë ndodhen në Shtetet e Bashkuara, nga të cilat pesë janë të vendosura në Teksas. Gjithashtu, në mes në TOP 10 ekziston vetëm një fermë me erë në det të hapur, duke qenë të gjithë të tjerët tokësorë. Ne do t'i klasifikojmë ato sipas kapacitetit të tyre të instaluar:


1. Alta Wind Power Center:

El Alta Wind Center Center (AWEC, Alta Wind Energy Center) e vendosur në Tehachapi, në California, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është ferma më e madhe e erës në botë, me një kapacitet operativ prej 1.020 MW. Ferma me erë në tokë operohet nga inxhinierët e Terra-Gen Power, të cilët aktualisht janë zhytur në një zgjerim të ri për të rritur kapacitetin e 1.550 MW.

turbinë me erë

2. Ferma e erës së rrafshët të barinjve:

Ndodhet afër Arlington, në Oregon lindor, në Shtetet e Bashkuara, është ferma e dytë më e madhe me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 845 MW.

I zhvilluar nga inxhinierët e Caithness Energy, struktura mbulon më shumë se 77 km² midis qarqeve Gilliam dhe Morrow. Projekti, i zhvilluar nga inxhinierët e Energjia e Caithness në një sipërfaqe prej më shumë se 77 km² midis qarqeve Gilliam dhe Morrow, ndërtimi filloi në 2009 me një kosto të vlerësuar prej 2000 miliard dollarë.

Parku përbëhet nga 338 turbina GE2.5XL, secila me një kapacitet nominal prej 2,5 MW.
era

3. Fermë me erë Roscoe:

El Fermë me erë Roscoe është afër Abilene në Texas, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është ferma e tretë më e madhe me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 781,5 MW, zhvilluar nga inxhinierët E.ON Climate & Renewables (EC&R). Ndërtimi i tij u krye në katër faza midis 2007 dhe 2009, duke mbuluar një sipërfaqe prej 400 km² tokë bujqësore.

Konkretisht, faza e parë përfshiu ndërtimin e 209 turbinave Mitsubishi me 1 MW, në fazën e dytë u instaluan 55 turbina Siemens prej 2,3 MW, ndërsa në fazën e tretë dhe të katërt ishin integruar 166 turbina GE me 1,5 MW dhe 197 turbina Mitsubishi me 1 MW përkatësisht. Total, 627 turbina të ndara të erës u instaluan në një distancë prej 274 metrash, i cili filloi të veprojë së bashku me kapacitet të plotë që nga tetori 2009.

4. Qendra e energjisë së erës së zbrazët në kalë:

Ky park ndodhet midis Taylor dhe Nolan County në Texas, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është ferma e katërt më e madhe me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 735,5 MW.

Objektet u ndërtuan në katër faza gjatë 2005 dhe 2006, me inxhinierët Blattner Energy përgjegjës për inxhinierinë, prokurimin dhe ndërtimin (EPC) për projektin. Konkretisht në tre fazat e para të projektit U instaluan 142 turbina me erë 1,5 MW nga GE, 130 2,3 MW nga Siemens dhe 149 nga 1,5 MW nga Përkatësisht GE.

Google Google

5. Fermë me erë Bricjapi Ridge:

Ndodhet midis qarqeve Sterling dhe Coke në Teksas, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është ferma e pestë me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 662,5 MW, operuar nga inxhinierët e Burimeve të Energjisë NextEra. Ndërtimi i tij u krye në dy faza, e para përfundoi në 2007 dhe e dyta në 2008.

Ferma e erës ka 342 GE turbina me erë 1,5 MW dhe 65 turbina me erë Siemens 2,3 MW, me madhësi më shumë se 79 metra nga toka. Si rezultat, parku me erë mund të plotësojë nevojat elektrike të më shumë se 220.000 shtëpi.

6. Fermë me erë në det të hapur në Londër Array:

London Array, parku më i madh detar në botë me një kapacitet të instaluar prej 630 MW, renditet si ferma e gjashtë më e madhe me erë në botë. Zhvilluar nga inxhinierë në Dong Energy, E.ON dhe Masdar, objektet e saj ndodhen jashtë grykëderdhjes së Thames më shumë se 20 km nga brigjet e Kentit dhe Essexit.

Pavarësisht se është parku më i madh në det të hapur në botë, nxitësit e tij planifikojnë të rrisin fuqinë e tij deri në 870 MW në një fazë të dytë miratim në pritje.

7. Ferma me erë Fantanele-Cogealac:

El Ferma me erë Fantanele-Cogealac e vendosur në provincën e Dobruja në Rumani, është ferma e shtatë më e madhe me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 600 MW. Projekti, i zhvilluar nga inxhinierët e Grupit CEZ, përfshin 1.092 hektarë në një vend të hapur vetëm 17 kilometra në perëndim të bregdetit të Detit të Zi.

Turbina e parë e parkut të erës u instalua në qershor 2010, duke bërë lidhjen me rrjetin e turbinës së fundit në nëntor 2012, që atëherë ferma më e madhe e erës në tokë në Evropë. Objektet përbëhen nga 240 turbina ere 2.5 GE 99 XL me një diametër mesatar të rotorit prej 2,5 metrash dhe një kapacitet nominal individual prej XNUMX MW, të cilat së bashku përfaqësojnë rreth një të dhjetën e prodhimit total të energjisë së gjelbër në Rumani.

Instalimi i një mulli me erë

8. Ferma me erë Fowler Ridge:

E vendosur në Benton County në Indiana, Shtetet e Bashkuara, është ferma e tetë më e madhe me erë në botë. Projekti, i zhvilluar nga inxhinierë nga BP Alternative Energy Amerika e Veriut dhe Dominion Resources, u krye në dy faza, duke lejuar një kapacitet total të instaluar prej 599,8 MW.

Ndërtimi i parkut të erës, me një sipërfaqe prej më shumë se 20.000 hektarë, filloi në 2008, duke filluar përfundimisht operimet në 2010. Objektet përbëhen nga 182 turbina me erë Vestas V82-1.65MW, 40 turbina me erë Clipper C-96 me turbina ere 2,5 MW dhe 133 GE 1,5 MW. Së bashku, parku me erë mund të plotësojë nevojat e energji për më shumë se 200.000 shtëpi.

  turbinë me erë

9. Fermë me erë të ujërave të ëmbla:

El Parku i Ujërave të ëmbla, e vendosur në Qarkun Nolan, Texas, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është ferma e nëntë më e madhe me erë në botë me një kapacitet të instaluar prej 585,3 MW, e cila u zhvillua bashkërisht nga inxhinierët Duke Energy dhe Infigen Energy.

Wasshtë ndërtuar në pesë faza. E para prej tyre filloi operacionet tregtare në 2003, ndërsa katër fazat e mbetura filluan të shërbejnë në 2007. Objektet përbëhen nga a gjithsej 392 turbina, duke përfshirë 25 turbina me erë GE 1,5 MW, turbinë me erë 151 GE SLE 1,5 MW, turbina me erë 135 Mitsubishi 1.000A 1 MW dhe turbinë me erë 81 Siemens 2,3 MW.

era

10. Buffalo Gap Farm me erë:

Ndodhet 30 kilometra në jugperëndim të Abilene në Teksas, Shtetet e Bashkuara, aktualisht është Ferma e XNUMX-të me erë më i madhi në botë me një kapacitet të instaluar prej 523,3 MW, në pronësi të kompanisë AES Wind Generation. Projekti u krye në tre faza, e para ishte përfunduar në 2006 dhe dy të fundit në 2007 dhe 2008.

Faza e parë e parkut të erës instaloi turbina me erë 67 Vestas V-80 1,8 MW, ndërsa fazat e mëposhtme të integruara 155 GE turbina me erë 1,5 MW përkatësisht dhe 74 Siemens 2,3 MW turbinë ere përkatësisht, duke pasur gjithsej 296 turbina ere.

 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.