Parqet e erës më të mëdha dhe më spektakolare në botë

fermat më të mëdha të erës në botë

Një fermë ere është një instalim i madh që është përgjegjës për shndërrimin e energjisë së erës në energji elektrike. Energjia e erës është një nga më të rëndësishmet në botë dhe gjithnjë e më e përhapur. Ka ferma të mëdha me erë të përhapura në të gjithë botën. Le të përqendrohemi në ato që janë fermat më të mëdha të erës në botë.

Në këtë artikull mund të gjeni karakteristikat dhe rëndësinë e fermave më të mëdha të erës në botë.

Parqet më të mëdha të erës në botë

turbinat e erës

Kompleksi i erës Gansu, Kinë

Ka një kapacitet total prej 7.965 MW. E vendosur në rajonin e shkretëtirës me erë të Kinës veriperëndimore, Farma e Erës Gansu është një përpjekje e gjerë e energjisë së erës që përfshin 100 ferma të veçanta me erë. Projekti pritet të përfundojë në fund të vitit 2020, me të gjitha turbinat me erë të vënë në punë. Pasi mbaroi, Ai do të tejkalojë të gjitha termocentralet e tjera të erës në botë dhe do të gjenerojë 20.000 megavat energji.

Në vitin 2009 filloi faza e parë e projektit, e cila Ai prodhoi 3.800 megavat dhe përfshiu vënien në punë të 18 parqeve që gjeneruan 200 megavat secila. si dhe dy parqe që prodhonin 100 megavat secili. Nga sot janë në funksion gjithsej 7.965 MW, me të cilat janë prodhuar 90.000 GWh. Gjatë pesë viteve të ardhshme, dhe deri në përfundimin e projektit, me një kosto të planifikuar prej 17.000 miliardë euro dhe rreth 2.700 turbina në funksion, ferma e erës do të arrijë 20.000 megavat të planifikuara, pothuajse e barabartë me sasinë totale të energjisë së erës të instaluar në Spanjë. dhe të dyfishojë atë që është vendosur në Amerikën Latine.

Qendra e Energjisë së Erës Alta, Kaliforni (SHBA)

fermat më të mëdha të erës në botë

Farma e erës Mojave ndodhet në Tehachapi, Kaliforni, veçanërisht në kontenë Kern në Shtetet e Bashkuara. Kapaciteti i tij operativ arrin në 1.547 MW mbresëlënëse. Ferma e erës në tokë u krijua fillimisht nga Oak Creek Energy Systems, të cilët u kontraktuan nga Terra-Gen. Megjithatë, sot, inxhinierët Terra-Gen Power janë përgjegjës për menaxhimin e fermës së erës. Energjia e prodhuar në objekt është menduar vetëm për Edison të Kalifornisë Jugore dhe shpërndahet sipas një marrëveshjeje 25-vjeçare të blerjes së energjisë.

Në vitin 2011 përfunduan pesë njësitë e para të AWEC, të ndjekura nga dy njësi shtesë vitin e ardhshëm. Njësia fillestare ishte e përbërë nga 100 turbina GE SLE 1,5 MW, ndërsa gjashtë njësitë e ardhshme ishin të pajisura me turbina Vestas V90-3,0 MW. Nga viti 2013, katër njësi të tjera u zbatuan në faza të njëpasnjëshme në AWEC. Njësia e tetë dhe e nëntë u integruan me turbinat e erës Vestas, ndërsa dy njësitë e fundit u instaluan me turbinat GE 1,7 MW dhe GE 2,85 MW nga General Electric. Në total, 11 njësitë e fermës së erës do të kenë 586 turbina kur kombinohen.

Ferma me erë Muppandal, Tamil Nadu, Indi

E vendosur në rajonin më jugor të Indisë, në rrethin Kanyakumari të Tamil Nadu, është qyteti modest i Muppandal. I vendosur në një zonë malore, qyteti është i ekspozuar ndaj erërave të detit Arabik përmes kalimeve malore.

Qyteti, i cili ishte në një gjendje varfërie ekstreme, pa një përmirësim të dukshëm pas ndërtimit të fermës së erës Muppandal. Ky park me erë furnizon me energji elektrike banorët dhe bizneset e qytetit dhe zonave përreth. Qyteti u zgjodh si shembull model për iniciativën e Indisë për energjinë e pastër prej 2.000 miliardë dollarësh, e cila ofron stimuj taksash për kompanitë e huaja për të ngritur ferma me erë. Ferma e erës Muppandal Ka një kapacitet të instaluar prej 1.500 MW dhe pritet të prodhojë rreth 26.200 MWh energji elektrike në vitin 2020.

Arsyeja e pozicionimit ideal të Muppandal për fermat e erës është vendndodhja e tij gjeografike, e cila lejon ekspozimin ndaj erërave musonore gjatë stinëve të caktuara. Janë identifikuar lokacione të tjera në dhe rreth Muppandal për të ngritur mullinj me erë, dhe kapaciteti i parashikuar për prodhimin e energjisë së erës vlerësohet të jetë rreth 1.500 MW, që përfaqëson afërsisht 20% të kapacitetit total të Indisë.

Ferma e erës Jaisalmer, Rajasthan, Indi

fuqia e eres

E vendosur në rrethin Jaisalmer të Rajasthan, Është ferma e dytë më e madhe operacionale e erës në tokë në Indi dhe ka një kapacitet të instaluar mbresëlënës prej 1.064 MW. Suzlon Energy, zhvilluesi i projektit, filloi zhvillimin në gusht 2001 dhe mbulon një gamë të gjerë të portofolit të erës së Suzlon, nga modeli më i fundit 350 kW te S9X, me 2,1 MW si standard. Kjo fermë me erë është e katërta më e madhe e erës në tokë në botë.

Më 1 Prill 2021, instalimi përfundoi, me një fuqi totale të instaluar prej 1.064 MW. Në atë kohë, ishte ferma më e madhe e erës në Indi. Megjithatë, titulli i fermës më të madhe të erës në Indi aktualisht i përket parkut Muppandal.

Ferma me erë Shepherds, Oregon (SHBA)

E vendosur në Arlington, Oregon lindor, ferma e erës Shepherds Flat është ferma e pestë më e madhe e erës në botë dhe ka një kapacitet të instaluar prej 845 MW. Inxhinierët e Caithness Energy zhvilluan projektin në tokë që përfshin më shumë se 77 km², që përfshin qarqet Gilliam dhe Morrow. Projekti filloi ndërtimin në vitin 2009, me një kosto të vlerësuar prej 2 miliardë dollarësh. Në tetor 2010, Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara siguroi një garanci kredie prej 1.300 miliardë dollarësh, financimi më i lartë ndonjëherë për ndërtimin e një parku me erë.

Që nga shtatori 2012, parku me erë është funksional. Turbinat e saj 338 GE2.5XL kanë secila një kapacitet të vlerësuar prej 2,5 MW dhe fuqia e tyre e kombinuar i furnizohet Edisonit të Kalifornisë Jugore për shpërndarje. E thënë thjesht, energjia e rinovueshme e gjeneruar nga ferma e erës Është e mjaftueshme për të plotësuar nevojat elektrike të më shumë se 235.000 shtëpive.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për fermat më të mëdha të erës në botë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.