Macet e braktisura të shtëpive janë të rrezikshme për jetën e egër

macet

Macet janë kafshë shumë të dashura nga qeniet njerëzore. Përveç një grupi të zgjedhur njerëzish, të tjerët i duan ata. Shumë i kanë si kafshë shtëpiake dhe të tjerët kur shohin një në rrugë përpiqen ta përkëdhelin dhe t'i tërheqin vëmendjen.

Por ne e dimë që macet janë kafshë shumë të shkathëta dhe të dobishme për gjueti. Nëse e braktisim macen tonë që e kemi si kafshë shtëpiake, mund të bëhet një kërcënim serioz për speciet e tjera. Si mundet që një krijesë aq e adhurueshme sa një mace të bëhet një armë gjahu?

Macja si grabitqare

Për breza, macet na kanë ndihmuar për të kontrolluar dëmtuesit e brejtësve përveç që janë kafshët tona shtëpiake dhe na japin dashuri të pakushtëzuar. Edhe pse gjithmonë thuhet se macet janë shumë egoiste dhe të pajtuara, fjala që i përcakton më mirë është: dinak. Macet e dinë shumë mirë se çfarë është më e mira që ata të mbijetojnë dhe ku është më mirë ta bëjnë atë.

Wellshtë mirë që dinakëria që mund të shkaktojë që, nëse e braktisim macen tonë si një kafshë shtëpiake dhe e lëmë atë në mjedisin natyror, ajo do të egër dhe do të përshtatet me mjedisin, duke u bërë një makinë gjuetie që i përshtatet nevojave tuaja.

Mace e egër

Për dekada, efektet negative që macet e egra kanë në ekosistemet natyrore janë dokumentuar pasi ato vrasin një numër të madh individësh të specieve të tjera. Ndër ata që preken më shumë nga macja e egër janë zogjtë. Një studim i ri i botuar së fundmi demonstron dhe rithekson seriozitetin e maceve në Australi.

Historia e maces

Macet e para u prezantuan në Australi përsëri në 1804 të sjella nga kolonët. Vite më vonë, pakujdesia nga ana e zotërve të tyre u lehtësoi ikjen dhe ikjen, duke iu përshtatur kushteve të reja të jetesës dhe duke u bërë e egër. Në këtë mënyrë u bënë macet e nënshtruara që plotësuan rolin e kafshëve shtëpiake të dashur kafshë të egra dhe gjuetarë natyralë.

Kjo ka bërë që, sot, këto mace të egra kanë shtyrë gati 20 lloje të kafshëve autoktone në Australi në kufijtë e zhdukjes dhe kanë shkaktuar dëme në shumë të tjera.

Një studim i botuar këtë javë në ditar Konservimi Biologjik nga ekspertë nga universitete të ndryshme australiane tregon se macet e egra - pasardhës të maceve shtëpiake - aktualisht zënë 99,8% të sipërfaqes së Australisë, përfshirë gati 80% të sipërfaqes së ishujve të saj. Problemi me këtë është se Australia ishte i vetmi vend në Tokë që, së bashku me Antarktidën, u zhvilluan dhe evoluan pa praninë e ndonjë mace. Pra, konsiderohet si një specie pushtuese dhe shumë vdekjeprurëse.

Macet si specie pushtuese në Australi

Studimi konservativ tregon se numrat e maceve në Australi luhaten midis 2,1 dhe 6,3 milion kopje. Ky varg në numrin e individëve varet nëse kushtet mjedisore janë më të përshtatshme për riprodhimin dhe gjuetinë e tyre. Këto kushte mjedisore janë ato që e bëjnë macen në Australi një kërcënim real për pjesën tjetër të specieve. Përveç kësaj, këto shifra numërojnë vetëm mostrat që jetojnë në mjedisin natyror dhe jo ato të egra që jetojnë përreth fermave dhe në mjediset urbane.

gjuetia e maceve

Për shkak se speciet natyrore të kontinentit Australian u rritën, u zhvilluan dhe evoluan pa praninë e maceve, ato janë shumë të prekshme ndaj tyre, sepse, gjatë evolucionit të tyre, ata nuk kanë qenë në gjendje të zhvillojnë ndonjë mekanizmi mbrojtës para dinakërisë së këtyre kafshëve. Kjo është arsyeja pse nevoja për të zvogëluar numrin e maceve është e pashmangshme, megjithëse duhet të bëhet me metoda të respektueshme.

Në një numërim të popullsisë u zbulua se dendësia e maceve ishte e njëjtë si brenda dhe jashtë rezervave të ruajtjes si Parqet Kombëtare dhe u konkludua se mbrojtja dhe përcaktimi i këtyre territoreve si rezerva natyrore ato nuk janë të mjaftueshme për të mbrojtur faunën vendase.

Siç mund ta shihni, macet mund të jenë sa të adhurueshme, aq edhe shkatërruese, prandaj, nëse keni një mace si kafshë shtëpiake, nuk duhet të lodheni prej saj, por të kujdeseni për të dhe t'i jepni shumë dashuri në mënyrë që ata nuk bëhen makina të vërteta vrasëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.