Impianti i riciklimit

objekti i fabrikës së riciklimit

Siç e dimë të gjithë, riciklimi është procesi i kthimit të mbetjeve dhe skrapit në materiale të reja në mënyrë që lëndët e para të reja të mos kenë nevojë të përdoren gjatë ndërtimit dhe prodhimit të tyre. Për të kryer në mënyrë perfekte këtë proces riciklimi, mbetjet duhet të transportohen në një magazinë të posaçme për transformimin e tyre, e cila duhet të ketë një sërë karakteristikash, qoftë në aspektin e makinerive adekuate dhe personelit të kualifikuar, qoftë në aspektin e përshtatjes me nevojat tuaja. . Për këtë janë impiantet e riciklimit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për impiantet e riciklimit, karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

Procesi i transportit të mbetjeve

fabrikë riciklimi

Nga kamioni në magazinë apo në bankën e shkarkimit, mbetjet duhet të kalojnë një sërë fazash, të cilat duhet t'u përshtaten proceseve të ndryshme të paraqitura prej tyre, së bashku me personelin dhe makineritë përkatëse, pavarësisht origjinës së tyre.

Duke pasur parasysh karakteristikat e llojeve të ndryshme të mbetjeve, lmagazinat duhet të përshtaten për çdo lloj mbetjesh, kështu që ne mund t'i klasifikojmë ato përmes të njëjtave koncepte.

Impianti duhet të ketë një strukturë mjaft të gjerë për të qenë në gjendje të përzgjedhë dhe klasifikojë mbetjet e ngurta bashkiake (MSW) në faza të ndryshme, qofshin ato organike ose inorganike, për një kompostim përfundimtar me cilësi të lartë.

Për këtë arsye, makina e përdorur për këtë lloj procesi duhet të përshtatet plotësisht për ta kryer atë, si dhe personeli që e drejton makinën ose që zë një vend në procesin e ndarjes së mbetjeve. Punonjësit duhet të kenë jo vetëm cilësi të lartë, por duhet të kenë edhe pajisjet e duhura për përpunim që garantojnë mbrojtjen dhe sigurinë e tyre në punë.

Për sa i përket strukturës, Magazina duhet të jetë e gjërë në mënyrë që aty të kryhen procese të ndryshme riciklimi. Përveç kësaj, ata duhet të mbajnë gjithmonë ajrim të mirë dhe ndriçim të mirë.

Hapat për në fabrikën e riciklimit

plastike

Burimet e mbetjeve ndahen në dy kategori: shtëpiake ose tregtare dhe industriale. Është hallka e parë në zinxhirin e riciklimit dhe është vendi ku gjenerohen mbeturinat. Zonat e prodhimit vendas janë rezidenca private; biznese, dyqane, bare, restorante dhe dyqane të përgjithshme; dhe industritë, kompanitë dhe bizneset. Mbetjet e krijuara në këto vende mund të ndahen dhe riciklohen përmes koshave të ndryshëm riciklimi.

Në lidhje me kompaninë, duke nënshkruar kontrata me kompani të tjera të ngarkuara me menaxhimin e mbetjeve. Ndjekja e këtij hapi është thelbësore për të shmangur thyerjen e zinxhirit.

Hapi i dytë në zinxhirin e riciklimit është riciklimi i mbetjeve. Ai konsiston në grumbullimin dhe transportimin e mbeturinave në kontejnerët përkatës. Ka enë metalike, plastike ose hekuri, deri në 40 metër kub, kompaktore, grirëse letre dhe shumë makineri të përfshira në proces.

Impianti i klasifikimit dhe transferimit të mbetjeve

trajtimin e mbetjeve

Kjo lidhje nuk ekziston gjithmonë në zinxhir. Kjo është një fabrikë grumbullimi mbetjesh për të mbledhur sa më shumë dhe për të përfituar nga transporti pa udhëtuar në një mënyrë më pak të kota. Një shembull është një fabrikë përpunimi letre dhe kartoni. Ata mbledhin të gjithë këtë lloj materiali, e shtypin në kova të mëdha dhe më pas e çojnë në destinacionin tjetër prej andej. Kjo ndihmon në uljen e kostove të transportit.

Është një element kyç i procesit të riciklimit. Është në këtë hap që mbeturinat ndahen dhe klasifikohen, në mënyrë që gjithçka të jetë e unifikuar, e bashkuar në grupe dhe mund të transportohet veçmas. Prandaj, puna e impiantit të përpunimit dhe riciklimit promovohet dhe racionalizohet.

Trajtimi i mbeturinave

Faza e fundit e kësaj gare në distanca të gjata është asgjësimi i mbeturinave. Ka fabrika të ndryshme që përdorin teknologji të ndryshme për të përpunuar mbetjet. Ato mund të jenë stacione riciklimi (letër dhe karton, plastikë, metal, dru, qelq…), sedimente të kontrolluara (të quajtura përgjithësisht landfille) ose impiante të prodhimit të energjisë (biomasë, biogaz, inceneratorë…).

Përveç këtyre pesë fazave, materiale të ndryshme mund t'i nënshtrohen proceseve të ndryshme në varësi të karakteristikave të tyre. Pas përpunimit, artikujt që fillimisht ishin mbetje ringjallen. Ata bëhen elementë të rinj. Një qytetar i përgjegjshëm ndan dhe ruan mbeturinat në mënyrën e duhur. Përfitimet përfshijnë reduktimin e numrit të deponive, minimizimin e emetimeve të dioksidit të karbonit, ruajtjen e ujit dhe energjisë dhe krijimin e punësimit të qëndrueshëm.

Aspektet e një impianti riciklimi

Për të kryer në mënyrë perfekte këtë proces në fabrikën e riciklimit, mbetjet duhet të transportohen në një magazinë të dedikuar për modifikim të mëvonshëm. Këto duhet të kenë një sërë karakteristikash të mjaftueshme, duke përfshirë makineri të përshtatshme dhe personel të kualifikuar të përshtatshëm për vetë anijen.

Është shumë e rëndësishme të kuptohet procesi nga kamioni në hangar ose doku i shkarkimit të makinerive. Nga atje, mbeturinat duhet të kalojnë nëpër një sërë fazash, të cilat duhet t'u përshtaten proceseve të ndryshme nëpër të cilat do të kalojnë mbetjet, së bashku me personelin dhe makineritë përkatëse, pavarësisht nga origjina e tyre.

Për shkak të karakteristikave të llojeve të ndryshme të mbetjeve, magazina duhet të strehojë çdo lloj mbetjesh. Në këtë mënyrë, ato mund të klasifikohen sipas të njëjtit koncept. Impianti duhet të ketë një strukturë mjaft të gjerë për të lejuar fazat e ndryshme të përzgjedhjes dhe klasifikimit të mbetjeve të ngurta urbane (MSW).  Mbetjet organike duhet të jenë në gjendje të krijojnë një kompost përfundimtar me cilësi të lartë.

Prandaj, makina e përdorur për këtë lloj procesi duhet të jetë në gjendje të përsosur dhe duhet të jetë plotësisht e përshtatur për të ekzekutuar saktë procedurën. Po kështu, duhet të përgatitet edhe personeli që merret me këto makineri ose ata që zënë pozicione në procesin e ndarjes së mbetjeve.

Jo vetëm që stafi duhet të jetë shumë i kualifikuar, por duhet të ketë edhe pajisjet e duhura. Në këtë mënyrë, ju mund të zbatoni operacionet që duhet të kryeni për të siguruar mbrojtjen dhe sigurinë e duhur në punë. Për sa i përket strukturës, magazina duhet të jetë e gjerë, e cila është thelbësore në mënyrë që në të mund të kryhen procese të ndryshme riciklimi. Përveç kësaj, ata duhet të mbajnë gjithmonë ajrim të mirë dhe ndriçim të mirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për fabrikën e riciklimit dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.