Energjitë e rinovueshme zënë 17,3% të konsumit përfundimtar të energjisë

e rinovueshme

Sipas të dhënave në mbyllje të vitit 2016 nga Instituti i Studimeve Ekonomike (IEE), energji e rinovueshme shtoi një 17,3% del konsumi përfundimtar bruto të energjisë në Spanjë.

Marrëveshjet e Parisit për burimet e ripërtëritshme tregojnë se BE si një e tërë duhet të arrijë një kontribut mesatarisht prej 2020% nga burimet e rinovueshme në konsumin përfundimtar bruto të energjisë deri në vitin 20.

Diferenca midis vendeve

Aktualisht, Suedia është lider me larg, duke arritur 53,8%. Nga ana tjetër, Finlanda arriti në 38,7% dhe Letonia 37,2%, ndërsa Austria regjistroi 33,5% dhe është shumë afër qëllimit tuaj deri në vitin 2020, dhe Danimarka tashmë e ka tejkaluar atë, me 32,2%.

Suedia e erës

Vende të tjera si Letonia, Portugalia dhe Kroacia janë renditur në krye 28% dhe Lituania dhe Rumania janë rreth 25%. Në rastin e Sllovenisë ajo arrin 21,3% dhe Bullgaria 18,8%, ndërsa Italia regjistron 17,4%. Në lidhje me Spanjën, ajo ka përparuar pak më shumë se një pikë dhe tejkalon mesataren e Bashkimit Evropian, duke arritur 17,3% në fund të 2016.

Vende nën mesataren

Për fat të keq Franca tashmë është nën nivelin e mesatare me 16%, siç është rasti në Greqi, Republikën Çeke dhe Gjermani, me shifra afër 15%. Vendet në fund të BE janë Malta, Hollanda dhe Luksemburgu, përkatësisht me 6% dhe 5,4%.

Energjitë e rinovueshme në Spanjë dhe e ardhmja e saj

Pas disa vitesh të këqija për shkak të dekretit të ligjeve të Partisë Popullore, Komunitetet Autonome përsëri po bëjnë bast për zhvillime të reja të rinovueshme. Vetëm subastas të mbajtura në 2016 dhe 2017 japin mundësinë e instalimit të 8.700 megavat energji të re

azhurnoni me burime të ripërtëritshme

Këto pajisje të reja do të kenë Inversiones prej më shumë se 8250 milion euro, përveç gjenerimit të 90.000 vendeve të punës gjatë fazës së instalimit.

Sidoqoftë, zhvillimi i rinovueshëm është shumë i mirë i pabarabartë në autonomi të ndryshme, siç konfirmohet nga Studimi i Ndikimit Makroekonomik të Energjive të Rinovueshme në Spanjë botuar nga Shoqata e Kompanive të Energjisë së Ripërtëritshme (APPA). Kështu, Castilla y León udhëheq interesin për 'energji të pastër' me 6.474 megavat të instaluar, shumica në përmes erës. Ata ndiqen nga Andaluzia, Castilla-La Mancha dhe Galicia. Përkundrazi, Ishujt Balearik, Cantabria dhe Madrid janë në fund të kësaj liste.

CCAA

Fuqia e instaluar e teknologjive të rinovueshme 2016 (MW)

Castilla y León

6.474

Andaluzi

5.635

Castilla-La Mancha

5.258

Galicia

3.957

Aragon

2.288

Katalonjës

1.945

Comunidad Valenciana

1.666

Extremadura

1.471

Navarra

1.392

Murcia

764

Asturias

662

La Rioja

565

Vend Baske

364

Ishujt Kanarie

323

Madrid

165

Cantabria

126

Baleares

113

Burim: Shoqata e Ndërmarrjeve të Energjisë së Ripërtëritshme

Tjetra do të shohim disa lajme që riafirmojnë bastet për ripërtëritjen e komuniteteve autonome.

Bashkësitë autonome

Aragon

Qeveria e Aragonës ka vlerësuar investimet në 48 projekte të erës, për një total prej 1.667,90 MW, dhe dymbëdhjetë impiante diellore fotovoltaike, të vendosura në komunat e Escatrón dhe Chiprana me një fuqi prej 549,02 MWp.

Ky vrull filloi gati një vit më parë kur kriteret e reja u miratuan për t'i dhënë kësaj deklarate investimeve në energji të rinovueshme.

energji të ripërtëritshme të Kinës

Castilla y León

Kjo Autonomi subvencionon përmirësimin e energjisë me disa miliona euro. Bordi synon të kontribuojë në tranzicionin drejt një ekonomie me karbon të ulët në të gjithë sektorët produktivë dhe socialë, brenda kornizës së Strategjia Efikasitetit të energjisë 2016-2020, e cila i është nënshtruar pjesëmarrjes së qytetarëve në Qeverisjen e Hapur.

Sipas Qeverisë Castilian-Leonese, faleminderit këto stimuj mund të financojnë përmirësime në lehtësira termike dhe të lehta (me kusht që të provohet një kursim i energjisë së paku 20%), siç janë ndërhyrjet në ashensorë ose shkallët lëvizëse, kur zvogëlimi i konsumit të energjisë është të paktën 30%.

Galicia

Në Galicia ekziston një regjim më i lartë i reshjeve dhe, prandaj, energjia diellore nuk është shumë efikase, paraqiti një strategji për të përmirësuar energjinë e biomasës. Rezultati i bilancit është ai Deri në fund të vitit 2017, do të jetë mbështetur instalimi i më shumë se 4.000 kaldajave të biomasës në shtëpi.

Me një linjë buxhetore prej 3,3 milion euro, Xunta de Galicia dëshiron të promovojë instalimin e kaldajave të biomasës për të promovuar prodhimin e energjisë së rinovueshme dhe për të zvogëluar emetimet e gazeve serë në më shumë se 200 administrata publike, organizata jofitimprurëse dhe kompani galiciane.

Baleares

Ishujt Balearik po rritin interesin për energjinë e rinovueshme. Drejtoria e Përgjithshme e Energjisë dhe Ndryshimeve Klimatike përpunon shtatë projekte të reja për parqe fotovoltaikeKjo do të nënkuptojë një rritje prej 25% të energjisë së rinovueshme të instaluar aktualisht në ishujt. Këto janë projekte të vogla, që kapin shumën pak më shumë se 20 MW.

kosto më të ulëta të investimeve të energjisë diellore

Mund të shihet që projektet e reja nuk përfaqësojnë një numër shumë të lartë të fuqisë së re, drejtori i përgjithshëm i Energjisë dhe Klimës Camabio, Joan Groizard, vlerësoi kontributin e tyre. Për fat të keq, tani në Ishujt Balearik janë instaluar vetëm 79 megavat energji të rinovueshme.

Fermë me erë të Ishujve Kanarie

Ishujt Kanarie

Falë Fondit të Zhvillimit të Ishujve Kanarie, FDCAN, më shumë se 90 projekte për të përmirësuar menaxhimin e energjisë prezantuar nga bashkitë dhe universitetet dhe këshillat, do të marrë fonde prej 228 milion euro.

Qeveria e Ishujve Kanarie ka raportuar se këto projekte synojnë të rriten përdorimi i energjive të rinovueshme, përmirësimi i efiçiencës së energjisë dhe zhvillimi i lëvizshmërisë së qëndrueshme, në mënyrë që të zbatohet një model energjie shumë më i përshtatshëm në Ishujt Kanarie.

Z. Fernando Clavijo, presidenti aktual i Ishujve Kanarie, ka deklaruar në një deklaratë se në një territor të tillë si Ishujt Kanarie Essentialshtë thelbësore të promovohen projekte që lejojnë të promovojnë kursimin dhe efikasitetin e energjisë, të ulë kostot dhe të përparojë në zhvillimin e një modeli më të qëndrueshëm dhe konkurrues.

investimi REE

Clavijo konsideron se Ishujt Kanarie kanë kushte të përsosura natyrore, të cilat lejojnë promovimin e zhvillimi i burimeve të ripërtëritshme, jo vetëm për të lëvizur drejt një ndryshimi në modelin e energjisë, por edhe si një aktivitet për të diversifikuar ekonominë e ishujve, dhe kështu të rritet PBB-ja e tyre.

fermat me erë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Francisco Ruben Torres dijo

    Një artikull i shkëlqyeshëm, faleminderit shumë.