Rinovueshme sigurojnë pesë herë më shumë punë sesa minierat e qymyrit

Erë

Industria e energjisë së rinovueshme ka një mesazh shumë i qartë për administratën Trump për sjelljen e vendeve të punës në komunitetet rurale: dilni nga minierat e qymyrit dhe shikoni nga qielli.

Zhvilluesit dhe furnizuesit e parkut me erë në Shtetet e Bashkuara kishin më shumë se 100.000 punëtorë deri në fund të vitit dhe industria diellore dyfishon këtë numër, përveç që është një burim i rëndësishëm punësimi për shumë nga shtetet rurale që mbështesin fushatën e Donald Trump.

Yearshtë viti i kaluar kur miniera e qymyrit punon ata kishin 65.791 pozicione, kështu që ju mund të kuptoni rëndësinë e mos neglizhimit të energjisë së rinovueshme në Shtetet e Bashkuara.

Drejtuesit e industrive diellore dhe të erës tregojnë se zonat rurale që ishin lënë jashtë të rritjes ekonomike nën Presidentin Barack Obama po përfitojnë nga zgjerimi i energjisë së pastër.

Prandaj, kërkohet nga administrata Trump vazhdoni mbështetjen për udhëzimet kompani pro-diellore që ndihmuan në krijimin e më shumë se 200.000 vendeve të punës në dekadën e kaluar, me më shumë se 9.000 biznese të vogla që furnizojnë dhe instalojnë panele diellore.

Zhvilluesit e energjisë së erës presin tërheq 60.000 miliard dollarë në investime privat nën kreditë e taksave për disa vitet e ardhshme pasi pajisjet vazhdojnë të rriten, dhe energjia e dërguar në rrjetin qendror do të dyfishohet me rreth 10 përqind.

Kjo plus dispozitat të marra me zgjatje kredie, do të ndihmonte në ruajtjen e udhëzimeve ndërsa Trump dhe Kongresi i kontrolluar nga Republikanët marrin në konsideratë ndryshimet në sistemin e taksave.

Pra, nga sa duket taktika do të jetë mbajeni sa më gjatë që të jetë e mundur ndërsa kjo kohë e mandatit të Trump kalon në mënyrë që gjithçka që është bërë deri më tani të mos dëmtohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.