Sfida e energjive të rinovueshme në Ishujt Kanarie

fermat me erë Ministri i Ekonomisë, Industrisë, Tregtisë dhe Njohurive, Pedro Ortega, ka deklaruar se Qeveria pret që "me kuotën e re, në një periudhë të shkurtër kohe të mund të kalojmë nga 9% e ripërtëritshme në 21%". Në Ishujt Kanarie ka 18 ferma me erë, dhe së shpejti kjo shifër do të rritet në 67. Dyzet e nëntë ferma me erë do të shtohen në ato që ekzistojnë tashmë në Arkipelag duke pritur që shteti t'u caktojë atyre një kuotë të re energjie.

Modernizimi i fermave aktuale të erës në Ishujt Kanarie nga pajisjet më të fuqishme, efikase dhe e sofistikuar është thelbësore për të arritur një prodhim më të madh të energjisë në Ishujt, veçanërisht në rastin e atyre të instaluar në zonat që paraqesin kushte më të mira në Arkipelag dhe që tashmë kanë një moshë të caktuar.

Ministri i Ekonomisë, Industrisë, Tregtisë dhe Njohurive të Qeverisë së Ishujve Kanarie, Peter OrtegaAi kujtoi se 49 fermat e erës që morën në dhjetor 2015 një kuotë specifike shpërblimi për të prodhuar në Ishujt Kanarie, shtojnë një fuqi totale prej 436,3 MW. Prej tyre, tashmë ka gjashtë që janë filluar provizorisht dhe 28 parqe të tjera që janë dhënë me autorizim administrativ, nga të cilat shtatë janë duke u ndërtuar në Gran Canaria dhe një në Tenerife.
turbinë me erë

Këshilltari siguroi se, “përveç inuk rritet kapaciteti i gjenerimit të energjisë elektrike, modernizimi i ambienteve do të bënte të mundur zvogëlimin e ndikimit të peizazhit dhe mjedisit ”dhe iu referua nevojës për të krijuar një kornizë rregullatore që lehtëson fuqizimin.

Lidhur me sfidat më të menjëhershme në energjitë e rinovueshme, Pedro Ortega theksoi miratimin e një kuotë të re specifike shpërblimi për parqet e erës dhe fotovoltaike në Ishujt Kanarie, të cilën Shteti premtoi të hiqte në katër muajt e parë të vitit 2017 dhe promovimin e objekteve të reja gjeotermale me entalpi të ulët, për të cilat është krijuar një grup pune me të gjithë agjentët e përfshirë.

Seti i energjisë së rinovueshme

Në shtator, Gazeta Zyrtare e Ishujve Kanarie publikoi miratimin përfundimtar të bazave rregullatore të subvencione për objektet e vetë-konsumit në Lanzarote dhe La Graciosa përmes sistemeve të energjisë së rinovueshme në ndërtesat e lidhura dhe jo të lidhura me rrjetin e shpërndarjes.

Këshilltari ka deklaruar se Qeveria e pret atë «Me kuotën e re, në një periudhë të shkurtër kohe mund të kalojmë nga 9% e burimeve të rinovueshme në 2015 në 21%. Ne llogarisim që në vitin 2025 Ishujt Kanarinë mund të kenë një depërtim prej 45% ».

tunizi energjia e rinovueshme

Fermat e erës në Ishujt Kanarie

Parku Eolico Promovuesit Komuna Krahinë Fuqia e instaluar MW Aero Nr.
Aer. Agaete QEVERIA E Ishujve KANAR Agaete Las Palmas (Gran Canaria) 0,15 1
Shpellë e bardhë EÓLICAS DE AGAETE, SL Agaete Las Palmas (Gran Canaria) 1,32 4
Aer. Fabrika e Aksës PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 0,225 1
Aer. Pishina Wells PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 0,225 1
Fuqizimi i autostradës Arinaga fermat e erës Ctra. de Arinaga, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 6,92 7, 1 DHE 1
La Florida SOSLAIRES CANARIAS, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 2,5 4
Loin Cabezo SOCAIRE, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 1,8 3
San Francisco I Mountain AEROGENERADORES CANARIOS, SA Aguimes Las Palmas (Gran Canaria) 1,125 5
Ferma e Moganit (Arico) Ferma e erës Finca de Mogán, SA Ariko SC Tenerife (Tenerife) 16,5 53
Rrafshinat e qosheve DESARROLLOS EÓLICOS DE BUENAVISTA, SA Ariko SC Tenerife (Tenerife) 5,95 7
Pika Teno fermat e erës Punta Teno, SA Pamje e mirë e Veriut SC Tenerife (Tenerife) 1,8 6
Corralejo drace Corralejo Las Palmas (Fuerteventura) 1,7 2
Fuencaliente Fuqizimi EÓLICAS DE FUENCALIENTE, SA Fuencaliente SC Tenerife (La Palma) 2,25 3
Mali Pelada AGRAGUA, SA Galdar Las Palmas (Gran Canaria) 4,62 7
Juan Adalid (Fuqizimi i Garafisë) Enel Green Power España, SL Garafia SC Tenerife (La Palma) 1,6 2
Fermë në San Antonio ENERGÍAS ALTERNATIVAS DEL SUR, SL Gran Canaria Las Palmas (Gran Canaria) 1,5 5
Granadilla I ENEL GREEN POWER SPANJ Fruti i pasionit SC Tenerife (Tenerife) 0,3 1
Granadilla II ENEL GREEN POWER SPANJ Fruti i pasionit SC Tenerife (Tenerife) 0,15 1
Granadilla III Fuqia e erës në Tenerife, AIE Fruti i pasionit SC Tenerife (Tenerife) 4,8 8
Plat Fuqia e erës Granadilla Teknologjike dhe Ener.Renov.Inst. (ITER) Fruti i pasionit SC Tenerife (Tenerife) 1,98
Aquatone PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA zgjuarsi Las Palmas (Gran Canaria) 0,2 2
Impianti i Trajtimit Arinaga QEVERIA E Ishujve KANAR zgjuarsi Las Palmas (Gran Canaria) 0,225 1
Artet Grafike Atlantike Artes Gráficas del Atlántico, SA zgjuarsi Las Palmas (Gran Canaria) 0,9 4
Mulliri (Arinaga GC-1) PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA zgjuarsi Las Palmas (Gran Canaria) 0,36 4
Aeroporti La Palma AENA La Palma Las Palmas (Gran Canaria) 1,32 1
Njollat ​​e bardha Ministria e Industrisë dhe Tregtisë Çekiç SC Tenerife (La Palma) 1,8 6
Canada La Barca PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA Pajara Las Palmas (Fuerteventura) 1,125 5
Cañada La Barca (nga lumi) Eólica de Fuerteventura, SA Pajara Las Palmas (Fuerteventura) 10,26 27 dhe 18
Përroskë Tirajana BUJQSIT W EREVE TIRAJANA Shën Bartolemije Las Palmas (Gran Canaria) 1,26 7
Trotuari La Vereda, SA Shën Bartolemije Las Palmas (Gran Canaria) 0,225 1
Mali i minierës PECSA Plantas Eolicas Canarias, SA Shën Bartolemije SC Tenerife (Lanzarote) 1,125 5
La Florida Julian Bonny San Bartolome de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 0,85 1
Fushat e Juan Grande Desarrollos Eólicos de Canarias, SA San Bartolome de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 20,1 67
Scrub Salt Flats Julian Bonny San Bartolome de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 1,7 2
Salinas del Matorral Extension Julian Bonny San Bartolome de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 0,85 1
Aer. Fshati QEVERIA E Ishujve KANAR Shën Nikolla i Tolentinos Las Palmas (Gran Canaria) 0,225 1
Gjiri i Formave II Era Juglindore Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 2 4
Gjiri i Formas III Eólica Aircán, SL Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 5 10
Gjiri i Formave IV Era Juglindore Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 5 10
Qendra e Kërkimit të Energjisë I.Tec. De Canarias, SA Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 0,915
Këshillë BOMAR, SA Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 5,5 11
Pika Gaviota Ferma me erë La Gaviota, SA Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 6,93 11
Shën Lucia fermat e erës Santa Lucía, SA Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 4,8 16
Tenefe Realizimi i Servicios Naturales de Canarias, SL Santa Lucia de Tirajana Las Palmas (Gran Canaria) 1,125 5
Luginat (një) Fuqizuese Eólica de Lanzarote, SL Teguise Las Palmas (Gran Canaria) 7,65 9
epina ENEL GREEN POWER SPANJ Luginë e bukur SC Tenerife (La Gomera) 0,36 2
Fermë me erë hidrocentralesh El Hierro GORONA DEL VIENTO, SA Valverde El Hierro 11,5 5
Impianti i Trajtimit Arinaga E ndërmjetme e Komonuelthit. Juglindore Las Palmas (Gran Canaria) 0,5
Corralejo 1,7 MW Ferma me erë për vetë-konsum në impiantin e shkripëzimit Corralejo Las Palmas (Fuerteventura) 1,7 2
Lomito Ramirez Muescanarias, SL zgjuarsi Las Palmas (Gran Canaria) 0,33
Mali San Juan Këshilli i Qytetit Valverde SC Tenerife (Tenerife) 0,1
PE Qendra e Kontrollit të Ishujve Kanarie AENA Las Palmas (Gran Canaria) 0,66
Parku Enercon ITER SC Tenerife 5,5 11
Fermat e erës Concasur CONTRATAS CANARIAS DEL SUR SL Las Palmas (Gran Canaria) 0,6 1
Arinaga në det të hapur ENERGJIA GAMESA Arinaga Gran Canaria 5 1

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.