Energjitë e rinovueshme në Amerikën e Jugut

investimet në energjinë e rinovueshme Në vitet e fundit në Amerikën Latine disa reformat energjetike për të çuar në një zhvillim eksponencial të energjisë së rinovueshme.

Më i përfituari ishte dielli, i cili aktualisht është teknologji e rinovueshme më lirë dhe të arritshme globalisht.

Për shembull, në Kolumbi energjia fotovoltaike është pjesë e një programi të quajtur Paqe Rryma, e cila sjell dritë dhe shpresë në zonat që për vite me radhë ishin errësuar nga konfliktet e armatosura dhe trafiku i drogës.

Nga ana tjetër, vendet pëlqejnë Kili që në vitin 2012 vendi kishte vetëm 5MW energji diellore, sot ata kanë më shumë se 362MW dhe 873 MW në ndërtim e sipër.

çmim i ulët i energjisë diellore

Kili

Brenda vendeve të ndryshme të Amerikës Latine, Kili është ai që udhëheq përfshirjen e kësaj lloj energjie. Disa raporte tregojnë se "me tregun e tij të fortë për shërbime në shkallë të gjerë, Kili udhëhoqi rajonin në instalimet fotovoltaike në 2014, duke përfaqësuar më shumë se tre të katërtat e totalit nga Amerika Latine ". Ai gjithashtu shton se vetëm “në tremujorin e katërt Kili instaloi dyfishin e shumës totale vjetore për Amerikën Latine në 2013.

Gjëja më e rëndësishme është ajo Kili filloi në vitin 2013 me vetëm 11 megavat të instaluar të kapacitetit diellor. Shpejtësia me të cilën vendi ka përparuar e ka pozicionuar atë si udhëheqësin e rajonit, përpara Meksikës dhe Brazilit, për sa i përket rritjes.

energia diellore

Në fakt, Kili ka investuar më shumë sesa  7.000 milionë në zhvillimin e energjive të rinovueshme gjatë shtatë viteve të fundit, të cilat gjithashtu përfshijnë biomasë, hidroelektrike, erë.

Një shembull i kësaj janë më shumë se 80 projekte diellore dhe të erës të miratuara në vitet e fundit.

parku eolico

Argjentinë

Gjithashtu Argjentina e cila kishte qëndruar indiferente dhe apatike ndaj revolucionit të rinovueshëm, ka filluar të thyejë akullin dhe të promovojë energjinë diellore. Në Jujuy, për shembull, ekziston një qytet 100% me energji diellore që ka demonstruar ndryshimin që po ndodh në Argjentinë. Vendi pret të gjenerojë 8% të matricës së tij kombëtare të energjisë duke përdorur burime të rinovueshme në dy vjet.

Meksikë

Meksika ka përuruar këtë vit fazën e fundit të një prej impianteve më të mëdha diellore në Amerikën Latine. Aura Solar I u instalua në Baja California Sur në një kohë prej vetëm shtatë muajsh dhe që nga Shtatori 2013 ajo filloi të shndërrojë rrezet e diellit në rrymë alternative, e cila tashmë arrin një pjesë të vendit.

energjia diellore dhe çmimi i dritës

Këtë vit, uzina do të hapet në tërësinë e saj, duke gjeneruar energji të pastër për të ushqyer miliona meksikanë. Objektet e saj zënë 100 hektarë të Parkut Industrial La Paz. Qeveria meksikane thekson se impianti Aura Solar me 131.800 qeliza do të zvogëlojë ndotjen me 60 mijë tonë CO2 në vit.

Peru

Gjithashtu vende si Peruja po promovojnë përdorimin e energjisë diellore. Sfida e sektorit është të sjellë energji në 2,2 milion peruanë në zonat rurale përmes zgjerimit të rrjeteve dhe zgjidhjeve jokonvencionale siç janë panelet diellore, për të cilat do të jepet një projekt financimi, instalimi, funksionimi dhe mirëmbajtjeje .

Vende të tjera

En Panama, 31 kompani morën pjesë në tenderin e parë për prokurimin e energjisë diellore në shkallë të gjerë vitin e kaluar. Projekti po nxjerr në tender 66 MW me një investim prej rreth 120 milion dollarë

Guatemala Ka një nga impiantet më të mëdha fotovoltaike në rajon me 5 MW energji dhe afër 20 mijë panele diellore. Këtë javë Eduardo Font, Drejtori i Përgjithshëm i industrisë së letrës Painsa, tha se ata kanë planifikuar një investim prej 12 milion dollarësh në një impiant diellor 8MW.

Banka Gjermane e Zhvillimit (KFW) dha El Salvador një hua për 30 milion dollarë për kredi për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme të energjisë së rinovueshme, kryesisht diellore. Qeveria e El Salvadorit dhe tre ndërmarrjet e energjisë elektrike nënshkruan katër kontrata për prodhimin dhe furnizimin me 94 megavat të energjisë diellore për një shumë afër 250 milion dollarë.

Honduras Shtë vendi kryesor në sektorin diellor në të gjithë Amerikën Qendrore dhe i treti në rritje në Amerikën Latine. Në një kohë të shkurtër, ajo ka krijuar një duzinë impiantesh diellore në Choluteca dhe rajone të tjera të vendit.

Në vitin 2013 Kina dhe Kostarikë nënshkruan marrëveshje për 30 milion dollarë për të financuar instalimin e 50 mijë paneleve diellorë. Gjithashtu në fillim të këtij viti Instituti i Energjisë Elektrike Kosta Rika (ICE) njoftoi përparimin e një plani pilot për përdorimin e energjisë diellore rezidenciale që synon të arrijë 600 mijë konsumatorë. Në 7 vitet e fundit, 1,700 miliardë dollarë janë INVESTUAR në projekte të ndryshme të energjisë së rinovueshme (diellore, erë, hidroelektrike, ndër të tjera).

kosta-rika-vetëm-përdor-energji të rinovueshme për të prodhuar energji elektrike


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.