Energjia termike diellore gjeneroi pothuajse 4% të gjithë energjisë së kërkuar në verë

Energjia termosolare

Energjitë e rinovueshme në Spanjë po fitojnë një vend në treg pak nga pak në varësi të mundësive të ofruara dhe të lejuara nga Qeveria jonë. Energjia diellore termike ka arritur të mbulojë pothuajse 4% e të gjithë kërkesës për energji elektrike në Spanjë gjatë verës.

Të dhënat janë bërë publike nga Protermosolar. Shtë shoqata që përfaqëson sektorin spanjoll të industrisë diellore termoelektrike. Në qershor, gjenerimi i energjisë termike diellore arriti të mbulojë 4,4% të të gjithë kërkesës. Konkretisht, më 19 qershor u regjistrua një rekord i lartë: Ajo arriti të mbulojë 9,4% të të gjithë kërkesës në vend.

Në Spanjë ka 49 impiante termosolarë që janë funksionale. Midis të gjithë ata kanë një fuqi të instaluar 2.300 megavat (MW). Falë këtij kontributi të energjisë, këto termocentrale diellore kontribuan në gjenerimin e energjisë elektrike me 4,4% në qershor, 4% në korrik dhe gusht dhe 3,1% në shtator, duke siguruar shifra të gjeneruara të energjisë elektrike shumë të ngjashme me ato të energjisë fotovoltaike, megjithëse fuqia e instaluar fotovoltaike është më shumë se dyfishi i energjisë termike diellore.

Mbrojtës thekson në një deklaratë se impiantet termosolarë që kanë një sistem depozitimi janë ato që kontribuojnë në një ngarkesë bazë natën falë faktit se ato mund të sigurojnë një fuqi prej më shumë se 700 MW nga perëndimi i diellit deri në orën 24 të mëngjesit herët. Centralët me depo mund të funksionojnë pa ndërprerje XNUMX orë në ditë për sa kohë që ka ditë të njëpasnjëshme të diellit.

Sipas studimeve Protermosolar, objektet e bimëve janë gjithnjë e më efikase dhe produktive:

«Kurba e të mësuarit të viteve të para të funksionimit të termocentraleve diellore po tregon efektet e saj, duke i kapërcyer pesë orët terawat (5 TWh) të prodhimit vjetor të grupuar në vitin 2015, i cili nënvizon se, me një mesatare prej pesë vjetësh të funksionimit, termocentralet operohen gjithnjë e më shumë me efikasitet dhe besueshmëri më të madhe ndërsa prodhimi i tyre rritet vit pas viti, pavarësisht nga fakti se asnjë nuk është instaluar. në Spanjë që nga viti 2013.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.