Dallimet midis energjisë së baticës dhe energjisë së valës

Valë 5 metra

Të dy energjitë vijnë nga deti, por a e dini nga vijnë energjia e baticës dhe ajo e valëve?

E vërteta është se është shumë e lehtë të dish se çfarë energjie është dhe është se emri jep shumë të dhëna, për shembull baticë, vjen nga baticat dhe baticat, tashmë pak më e vështirë, vjen valë

Shkurtimisht dhe me informacionin bazë që duhet të mbani është se Energjia e ujit të detit Siç kemi thënë ajo vjen nga batica, një lëvizje që përbëhet nga një ngritja e nivelit të detit dhe prodhohet deri në dy herë në ditë nga tërheqja e Hënës.

Përdorimi i këtij lloji të energjisë është shumë e ngjashme me energjinë hidroelektrike (Ne do të flasim për të në të ardhmen). Pasi të kemi një digë të vendosur në një grykëderdhje (gryka e grykëderdhjes formohet nga një krah i vetëm i gjerë në formën e një gypi të zgjeruar) me porta dhe turbina hidraulike të instaluara, ne i japim rëndësi lartësisë që mund të arrijnë baticat.

Kjo do të thotë, kur batica e lartë do të arrihet (batica rritet), portat hapen duke rrotulluar turbinat me ujin që hyn në grykëderdhje dhe më pas grumbullon një ngarkesë të mjaftueshme uji dhe kështu mund të mbyllë portat duke parandaluar ujin nga kthimi në det.

Sapo të arrijë batica e ulët (batica e ulët), uji lëshohet përmes turbinave.

Këto lëvizje të ujit bëjnë që turbinat të rrotullohen si gjatë procesit të hyrjes dhe daljes nga uji dhe është ajo që gjeneron këtë prodhim të energjisë elektrike.

skema e energjisë së baticës

Në energjinë e baticës mund të gjejmë avantazhe dhe disavantazhe.

Brenda avantazheve mund të thuhet se është një energji e rinovueshme dhe se është një energji shumë e rregullt, pasi që gjithmonë ekziston ajo lëvizje e baticës pavarësisht nga viti.

Sidoqoftë, të metat janë më të mëdha, të tilla si ajo ka prodhim të ndërprerë të energjisë, ju duhet të prisni herët dhe vonë gjatë ditës për ta prodhuar atë, madhësinë dhe koston e pajisjeve tuaja, etj.

Nga ana tjetër kemi energjia e valës, e cila nuk është asgjë më shumë se energjia e valëve siç e kam përmendur më parë dhe është ajo valët e oqeanit përmbajnë një sasi të madhe energjie rrjedhin nga erërat, kështu që sipërfaqja e oqeanit mund të shihet si një mbledhës i zhytur i energjisë së erës.

Isshtë një nga llojet e energjive të rinovueshme më të studiuara sot dhe ka disa pajisje të tilla si Trap i Cockerell dhe Salter's Duck për të shndërruar lëvizjen e valëve në energji elektrike

Duck Salter është një noton në formën e një rosë (prandaj dhe emri i saj) ku pjesa më e ngushtë kundërshton valët në mënyrë që të thithë lëvizjen e tyre sa më mirë që të jetë e mundur. Këto notues rrotullohen nën veprimin e valëve rreth një aksi duke siguruar një lëvizje rrotulluese rreth boshtit të tij, duke arritur të aktivizojnë një pompë vaji, e ngarkuar me lëvizjen e një turbine.

Salter Duck

Përkundrazi, trapi Cockerrel përbëhet nga platforma të artikuluara të gatshme për të marrë ndikimin e valëve. Këto barka ngjiten dhe zbresin duke përdorur këtë lëvizje për të drejtuar një motor që lëviz një gjenerator përmes një sistemi hidraulik.
Megjithatë, ka edhe avantazhe dhe disavantazhe, pasi një avantazh zbulojmë se ndikimi në mjedis është praktikisht zero, shumë nga objektet bregdetare mund të përfshihen në porte apo komplekse të tjera pa thënë që është një burim i ripërtëritshëm i energjisë.

Si pengesa; Energjia e valës nuk mund të parashikohet me saktësi, pasi që valët varen nga kushtet e motit, në instalimet në det është shumë komplekse të transmetosh energjinë e prodhuar në kontinent, etj.

Siç mund ta shihni, është e lehtë të dallosh dy llojet e energjisë që prodhohen në det, megjithëse mund të përfitojmë gjithashtu nga energjia nga rrymat oqeanike, shndërrimi i energjisë termike të oqeanit dhe madje edhe energjia nga gradienti i kripur, diçka më pak e zakonshme por që Sot ne jemi duke studiuar për të marrë më të mirën nga oqeanet dhe për të provuar që në të ardhmen qytete të tëra të jenë të vetë-mjaftueshme me këto lloje të energjisë së rinovueshme.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joseph Ribes dijo

  Francezët kanë pasur qendrën e tyre të sëmundjes motorike në grykëderdhjen e lumit Rance për 50 vjet, dhe ndryshe nga Zapatero, ata vendosën për kërkime në këtë energji, me një përvojë të vetme, në vend që të jepnin miliarda këpucë në energji, të hetoheshin, dhe pa qenë ende fitimprurëse. Nëse tashmë e dimë që në të ardhmen do të jetë fitimprurëse, atëherë do të investojmë në mënyrë të përshtatshme në teknologji.

  1.    Daniel Palomino dijo

   Unë nuk mund të pajtohem më shumë me ju Josep.

   Përshëndetje dhe faleminderit për komentin tuaj.