Energjia e qymyrit dhe pasojat e saj si burim energjie

Energjia e qymyrit

Energjia e qymyrit ka qenë burimi kryesor për dekada për prodhimin e energjisë elektrike dhe për këtë arsye është fajtori kryesor i ndotjes së ajrit mjedisor dhe ndryshimit të klimës.

por,si ndikon energjia e qymyrit në mjedis dhe cilat janë pasojat e tij për të gjithë ne? Le ta shohim.

Ndikimi mjedisor i energjisë së qymyrit

Impianti për të gjeneruar energji nga qymyri

Bimët ELECTRICIDAD baza e të cilit është qymyri për të gjeneruar energji, ata ndotin si mijëra tonë në vit dioksid karboni dhe substanca të tjera të dëmshme.

Vetëm në SHBA ekzistojnë 600 termocentrale me qymyr dhe në botë ka mijëra impiante që përdorin qymyrin si burim energjie, gjë që shpjegon përkeqësimin e shpejtë mjedisor dhe cilësinë e jetës së një pjese të madhe të popullsive në të gjithë botën.

Theshtë më ndotësi i karburanteve jo vetëm për shkak të tonëve të dioksidit të karbonit, por edhe për shkak të substancave të tjera tepër toksike si zhiva, bloza, ndër të tjera që emetohen në atmosferë. Këto emisione kanë pasoja serioze në shëndetin e popullatave që janë në afërsi të këtyre bimëve.

Dobësitë e fuqisë së qymyrit

qymyrguri

Një nga dobësitë e qymyrit për të prodhuar energji elektrike është efikasiteti i tij i ulët i energjisë pasi që llogaritet vetëm kaq më së shumti përdoret 35% e totalit të qymyrit që përdoret.

Por pse po përdoret akoma megjithë aspektet e tilla negative? Përgjigja është e thjeshtë, është e bollshme pasi ka rezerva të mëdha dhe është më e lirë për ta nxjerrë dhe përpunuar sesa burimet e tjera të pastra dhe të ripërtëritshme, përveç kësaj, impiantet e vjetra përdoren ende pa bërë ndonjë investim shtesë.

Në disa vende kjo veprimtari subvencionohet, gjë që dekurajon shndërrimin e saj drejt energjive të rinovueshme si p.sh. Burimet e energjisë.

E ardhmja e energjisë së qymyrit

Për të ndaluar ndryshimi i klimës dhe degradimi i mjedisit është jetike që ndërtimi i impianteve me bazë qymyri të ndalet dhe që ato të zëvendësohen gradualisht nga burime të tjera energjie pasi pasojat e tyre mjedisore janë të tmerrshme.

Energjia e qymyrit është fajtori kryesor krahas djegia e vajit të ndotjes globale të mjedisit dhe personit përgjegjës për çekuilibrin e planetit, pasojat e të cilit kanë filluar të shihen.

Çdo fabrikë nafte që hapet ose kilogram qymyr që nxirret është një lajm i keq për ata që shqetësohen për mjedisin. Me siguri e ardhmja kalon ndaloni përdorimin e energjisë së qymyrit në ditët tona në ditë dhe bast, gjithnjë e më shumë, në burimet e ripërtëritshme të energjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andr dijo

  T ALL GJITHA energjitë kanë pasoja dhe qymyri duhet të jetë një nga të paktët në të cilët janë kërkuar zgjidhje për të përmirësuar efikasitetin gjatë gjithë kohës, si dhe efektet në mjedis.

  Ata tashmë mund të mësojnë hidrocentralet dhe dëmtimet e tyre në ekosistem

 2.   Eloi dijo

  T ALL GJITHA energjitë kanë pasoja dhe qymyri duhet të jetë një nga ata që gjeneron më shumë ndikim në mjedis. Energjia duhet të promovohet në një shkallë të vogël dhe në një mënyrë të shpërndarë: mini-hidro, mini-erë, panele diellore në shtëpi, etj. dhe të ndalojë ndërtimin e parqeve të mëdha të gjenerimit të energjisë elektrike.

 3.   camila andrea gabilan muñoz dijo

  Cilat pasoja do të vazhdojnë të përdorin naftën dhe qymyrin si një burim të energjisë klasike

 4.   tenxhere dijo

  ha poronga im petite shit der blog vajzat e interesuara më përgjigjen me masa 5 metra

 5.   Ulfrid dijo

  Më bëj Gatpooooo qenit

bool (e vërtetë)